Günlük İçerikler

Kahve İçmek Var, Kahve İçmek Var…

Hemen tıkla şimdi tıkla, Kahve Tavsiyesi 2017! 😀 Google için nasıl başlık atılır 101. Şaka bir yana, blog ve oyun sektörü konularından daha tecrübeli olduğum bir konu varsa o da bu kahve meselesidir. Kahve içmek var, kahve içmek var.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, kahve içmeden güne başlayamayan, kahve içmeden yazı yazamayan ve kahve içmeden huzur bulamayan bir insanım. Nedendir bilmiyorum, psikolojiye elbette etkisi vardır fakat bunu bilim insanlarına paslıyorum. Benim meselem hangi kahveleri içiyorum ve kahve içerken ne kullanıyorum.

Dışarıda kahve içmek bana nedense çok matah gelmiyor. Seçenekler kısıtlı filtre kahve kategorisinde. Aklıma ilk gelen EspressoLab ve Starbucks oluyor. İkisi de günün kahvesi olarak seçtikleri çekirdekleri öğüterek ve demleyerek servis sağlıyorlar. Ancak evde kahve içmek isterseniz ufuk çizginiz bile yok…

Son zamanlarda Türkiye’de de kahve kültürü iyice yaygınlaştı. Bunun sonuçlarını yeni girişimlerle görüyoruz. Kahhve, A Roasting Lab, Kafeingo, Kahvegibikahve ve Tazekahve sık sık karşılaştığım girişimlerden sadece dört tanesi. Burada girişimler de ikiye ayrılıyor. Ya pratik ve yapılmamış bir fikrin üzerine girişim kuruluyor ya da her ay bir kutu içerisine o ayın kahvesi teslim ediliyor. Yani ya ne aldığını biliyorsun ya da abone olup her ay rastgele farklı kahveler deniyorsun. Bunlar güzel girişimler, özellikle de benim gibi kahve seviyorsanız.

Ama şimdilik internet girişimlerini bir kenara bırakıp normalde ne yapıyorum ona gelelim. İnternet üzerinden satılan kahveler için ileride tek tek inceleme ve yorum içeren bir blog yazısı yazabilirim. Evde kullandığım ana ekipman tabi ki filtre kahve makinesi. Burada en önemli kriter kalite. İnanın bana kahveden çok kullandığınız makine fark yaratıyor. Eğer kalitesiz plastik bir filtre ile paslanmaz çelik ya da kağıt filtre karşılaştırması yaparsanız ne demek istediğimi anlarsınız. Bunun dışında kahve seçimi maalesef kısıtlı. Hatay gibi bir yerde yaşıyorsanız elinizdeki en iyi alternatif Starbucks olacak. Ama eğer İstanbul’da yaşıyorsanız sınırsız kahve dükkanı seçeneğiniz var.

Öncelikli tavsiyem aldığınız kahve çekirdeğini siz çekin. Tane boyutunu da kahve makinenize göre ayarlayın. Bir çok dükkan beğendiğiniz kahve çekirdeklerini toz haline getiriyor ve ev tipi makinelerde kağıt filtre kullanmadığınız sürece tortu içiyorsunuz. İkinci önemli tavsiye kullandığınız su. Ben Erikli kullanıyorum ve çok memnunum. Makine içini kirletmiyor veya beyaz kireçvari tortu bırakmıyor.

Üçüncü tavsiyem ise doğru kahveyi bulmanız. Özellikle kahvelerin çikolataya yakın ya da meyveye yakın olmak üzere iki zıt kutup olduğunu düşünüyorum. PH değeri gibi düşünebilirsiniz 😀 Ben ağırlıklı olarak acı ve o bahsettiğim çikolataya yakın aromaları tercih ediyorum. Özellikle Afrika menşeili kahvelerde bol bol turunç aroması hissedeceğinizden eminim.

Kahveler hakkında anlatabileceğim tonla şey var fakat bunları ileride yazacağım blog yazılarıma saklıyorum. Ayrıca bahsettiğim bu internet girişimlerini de yakın zamanda tek tek incelemeye ve yorumlamaya başlayacağım.

0%

6 Yorum

  1. türk kahvesi de olsa normal sizin içtiğiniz türdende en önemli şey su markası. erikli ya da nestle dışında su kullanmıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu