Öneriler

Kamera Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kamera sistemleri hakkında her şey bu içerikte! Kamera sistemleri çeşitleri, kamera sistemleri ekipmanları ve ülkemizde alabileceğiniz en iyi adres...

Sponsorlu İçerik

Günlük hayatımızda sık sık gördüğümüz bazı şeyler vardır. Genelde iş yerlerinde, kamu kurumlarında nadir de olsa apartmanlarda kameralar görürüz. Bunlar güvenlik kameralarıdır. Özellikle 2000 yılından sonra yaygınlaşmaya başlayan ve neredeyse her adım başında karşılaşabileceğimiz olağan şeylerdir bunlar.

İlgili Blog İçerikleri

Kamera sistemleri çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. En yaygın olanı KDTV’dir. Yani Kapalı Devre Televizyon Sistemi’dir. Hemen her yerde karşılaşabiliriz. Kapalı devre televizyon sistemi ile evlerde, iş yerlerinde, tesislerde, kamu kuruluşlarında, kara yollarında mobeselerde yani aklınıza gelebilecek her yerde karşılaşabilirsiniz. Tabi burada dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Kamera seçimi, kamera konumu seçimi gibi. Mesela kameranızın kalitesi önemlidir. Mesela gece kayıt yapacaksanız ucuz bir kamera işiniz görmeyebilir. Veya pahalı bir kamera aldıysanız da kamerayı konumlandırdığınız yer işinizi görmeyebilir.

Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri Çeşitleri

Kamera sistemleri çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Bunlar;

  • CCTV (KDTV) Kamera Sistemleri
  • AHD Kamera Sistemleri
  • İp Kamera Sistemleri

Şeklinde karşımıza çıkabilirler. İçlerinde en yaygın olanı CCTV’dir. AHD kamera sistemleri ise hem İp kamera sistemleri hem CCTV altyapısıyla çalışabilirler. HD görüntü kalitesine sahiptirler. İP kamera sistemleri ise tamamen network ağına katılarak çalışan bilgisayar tabanlı bir sistemdir.

Kamera Sistemleri Ekipmanları Nelerdir?

Kamera sistemleri çeşitli parçalardan meydana gelmektedir. Bunları açıklayarak sıralayalım.

Güvenlik Kameraları

Güvenlik kameraları, kamera sistemlerinin temelini oluşturmaktadır. Güvenlik kameraları çeşitli tiplerde olabilir. Sabit kameralar, Dome kameralar, Speed Dome kameralar, IR gece görüşlü kameralar şeklinde karşımıza çıkabilirler.

Dijital Kayıt Cihazları (DVR)

DVR yani dijital kayıt cihazları güvenlik kameralarından gelen görüntülerin kaydedilmesini sağlayan cihazlardır. DVR, İngilizce’de Dijital Video Recorder yani dijital video kaydedici anlamına gelir. Kısmen bilgisayar çalışma mantığı vardır. Görüntüyü kayıt edebilmesi için bir HDD’ye ihtiyaç duyar. Kapasite ne kadar yüksek olursa, kayıtları hafızada tutma gün sayısı o kadar yüksek olacaktır.

Sistem Kabloları

Günümüzde güvenlik kamera sistemlerinde CCTV sistem kabloları kullanılmaktadır. Bu kabloların içinden video ve enerji besleme kabloları geçmektedir. Uygun fiyatı nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir.

Besleme Adaptörü

Güvenlik kameraları 12V DC güç ile beslenirler. Kameraların çalışması için gerekli olan güç budur.

Diğer Ekipmanlar

BNC, besleme jakları gibi çeşitli ufak ara parçalar da kamera sistemleri içerisinde kullanılmaktadır.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.se.com/tr/tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir