Mobil Oyun İncelemeleri

Kelime Tatlısı

Kelime Tatlısı, ismi gibi karın acıktıran, pastaneye koşturan bir kelime yarışması oyunu. Bu güzel oyunu sizler için inceledim ve yazdım.

Daha incelemeye başlamadan önce aklımda tonla slogan dönmeye başladı. En lezzetli oyundan tutun da, açken oynanmaması gereken mobil oyuna kadar… Ama ben buldum sloganı, en tatlış kelime oyunu 😀 Buyrun efendim günün spesiyali Kelime Tatlısı.

Artık sadece yerli geliştiricilerin elinden çıkan oyunları incelemeye başadım. Her ne kadar bilgisayar platformu için fazla alternatifim olmasa da mobil oyun sektöründe güzel işler dönüyor. Moralabs’ı da, daha önce çıkardıkları popüler bir üründen duymuştum. Bir medya grubunun çatısı altında geliştirdikleri güzel bir oyundan yani. Şuanda da Bilkent Cyberpark’ta yer almakta olan güzel bir ekipleri var. Gördüğüm kadarıyla, Moralabs biraz da oyun fabrikası gibi bir çalışma mantığı benimsemiş. Yani seri şekilde çıkaracakları işlerle hem kendilerini geliştiriyorlar, hem de geliştirdikleri oyunlardan aldıkları geri dönüşlerle çok daha iyilerini yapıyorlar. Ekiplerini de kısaca tanıtıp geliştirici kısmını bitireceğim. Genel müdürleri Kamer Kemerkaya, proje yöneticileri Kemal Şen, görsel yaratıcıları Murat Turan, yazılım mühendisleri Can Öncel ve sosyal medya uzmanları ise Ayşenur Ethemoğlu.

İlgili Blog İçerikleri

Kelime Tatlısı, hızlı ve eğlenceli bir kelime oyunu. Asıl amaç kaliteli vakit geçirmek. Oyun hakkında genel bilgilere ulaşmak için App Store ve Google Play sayfalarına göz atabilirsiniz. Oyunun mantığını ben kısaca tarif edeyim, size verilen bir harf havuzu var ve buradan kelimeler türetmeniz isteniyor. Bunu da güzel bir tema altında sunmaları direkt olarak bir artı puan olarak kendilerine dönüyor. Keza yazının en sonundaki fotoğraflardan da göreceğiniz üzere, Kelime Tatlısı ismini hakeden bir oyun olmak adına bize maalesef ki çok lezzetli menüler hazırlamış. Önce hafif tatlılar ile başlıyorsunuz, kurabiyeler, kekler, şerbetliler derken soluğu en yakın pastanede alıyorsunuz. Şahsen mozaik kek seviyesini oynamak istemiyorum mesela…

Oyunları incelerken genelde önce eleştirilecek kısımlarından başlarım. Ancak bu oyun yabancı muadillerinin olması ve Moralabs’ın da ilk oyunu olmaması nedeniyle geri dönüşlerden fazlaca faydalanılmış, neredeyse kusursuza yakın bir oyun çıkarılmış. Ama ben eleştirmesem ya da eksik bir şeyler hissetmesem olmaz, bulurum bir şey derken sinekten yağ çıkardım sanırım. Bedava taş istiyorum taş! Reklam izleyerek taş kazanmak istiyorum! Artık malumunuz oyunlarda reklamlar olmazsa olmaz. Oyunların %90’ında da bu reklam izle şunu kazan muhabbeti olur. Öyle alışmışım ki, taşı bitirdim, markete tıkladım; o da ne! Ben şok, reklam izle taş kazan butonu yok. Aradım taradım yok… İkinci mevzu da daha uygulamayı açtım, kişi listesine erişim izni. Bu erişim izninin kelimelerle alakası olabilir, hani rehber listesinden de bir kelime havuzu, o yüzden direkt eksi veremiyorum ama yine de yeni bir oyun için bu tarz izinler eleştirilebilir oluyor.

Oyunun güzel yönlerini saymakla bitiremem sanıyorum ama bir kaçından bahsedeceğim. Öncelikle tasarımı, grafikleri, çizimleri ve butonları çok çok güzel tasarlanmış. Menü yapısı, menü isimleri ve seviye isimlerini de beğendiğimi ikinci paragrafta söylemiştim. Oyunun akıcı olması, çevrim dışı oynanabilir olması güzel. Otobüste, minibüste oynanabilir kılıyor. Joker hakkımız biraz pahalı da olsa güzel düşünülmüş. En çok hoşuma giden şey de, 3 kelime soruyor ancak 8 kelime bile çıkarabilirim diyenlere taş kazanabilmek için minik bir özellik koyulmuş. Yukarıda istenilen kelime olmadığında ama mantıkı bir kelime bulduğunuzda o bahsettiğim kısma ekleyerek taş kazanmanızı sağlıyor. Ama ben hala reklam istiyorum. Oyunda bölüm sayısı şimdiden yeterli seviyeye gelmiş, content kısmında herhangi bir sıkıntıları da yok, önleri açık. Oynanabilirlik açısından yani kullanıcı deneyimi kısmında da oyun dört dörtlük diyebilirim.

Kelime Tatlısı, mutlaka indirip oynamanız gereken bir oyun. Şimdi oynamasanız bile telefonunuzda bir kenarda köşede kalsın, bir cuma akşamı trafiğinde eski sevgiliyi arar gibi “nerede bu Kelime Tatlısı” diyeceğinizden eminim. Oyunu Kelime Tatlısı – Kelime Yarışması ve Bulmacası ismiyle Google Play ve App Store’da bulabilirsiniz. Şirketi merak ediyorsanız da, Moralabs olarak Google’da aratabilir, web siteleri aracılığıyla sosyal mecralarını takip edebilirsiniz. Sizleri son olarak tarafımdan çekilen ekran görüntüleri ile baş başa bırakıyorum, görüşmek üzere!

9 Yorum

  1. Harika yazmışsın eline sağlık. Oyun fena değil de çok benzeri var. Biraz orjinal fikirler lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı