Seyahat

Kimlikle Seyahat Edilebilen Ülkeler ve Şehirler

Kimlikle seyahat edilebilecek ülke sayısı git gide artıyor. 2019 yılında yeni çipli kimlikle gidebileceğiniz ülkeleri ve şehirleri derledim.

Kimlikle seyahat edilebilecek ülke ve dolayısıyla lokasyon sayısı git gide artıyor. Daha güncel bir liste ve daha fazla seçenekle karşınıza çıkmak istediğimden dolayı bu içeriği epey beklettim. Pasaport olmadan yani sadece kimlikle gidilen ülkeleri ve şehirlerini bu içerikte yorumlarımla beraber bulabilirsiniz. O zaman kimlikle seyahat edilebilen ülkeler ve şehirler içeriğine başlayalım!

Gürcistan’a kimlikle seyahat

Gürcistan’a uzun zamandır kimliklerimizle gidebiliyoruz. Abhazya ve Güney Osetya dışındaki tüm şehirlere ister liman, ister havalimanı, isterseniz de karayolu sınır noktalarından giriş yapın; sadece kimliğinizi göstermeniz yeterli.

Tiflis

En popüler destinasyonlardan bir tanesi olan Tiflis, kültürel varlığı ve ülkenin endüstri merkezi olmasıyla gerçek bir başkent hüviyetindedir. Özel taşlı caddeleri, kültür ve sanat etkinlikleri, Sovyet esintisi sergileyen evleri ve modern insanları ile kimlikle seyahat için en iyi turizm merkezlerinden birisidir.

Tiflis

1 milyonu aşkın nüfusu ile Tiflis, uzun zaman önce gelişimini tamamlamış. İstanbul’dan direkt olarak Tiflis’e uçak bileti bulabiliyorsunuz. Özellikle Nisan, Mayıs, Haziran ve Eylül ayları turizm için en ideal zamanlar. Tiflis’e kimlikle gitmek isteyenler için oldukça uygun fiyatlı uçak biletleri sağlayan Pegasus ve Türk Hava Yolları, neredeyse her gün tarifeli olarak uçmakta. Ayrıca normal pasaportunuzla da giriş yapabilir, 1 yıla kadar konaklayabilirsiniz.

Batum

Gürcistan’ın sahil kentlerinden birisi olan Batum, gerek Artvin’e sınır komşusu olması, gerek uzun süren turizm sezonuyla son yılların en popüler destinasyonlarından bir tanesi. Türkiye’de kimlikle yurt dışına çıkmak isteyen insanların KKTC’den sonraki ilk tercihi olan bu sahil şehri, botanik parkları, plajları, alışveriş merkezleri, otelleri, casinoları, parkları, kafeleri, pastaneleri ve açık hava sergileri ile ünlü.

Batum

Batum’da 2010 yılından beri muhteşem bir inşaat çalışması yürütülüyor. Bu inşaat çalışmaları hem restorasyonları, hem de modern yapıları ve meydanları kapsıyor. Turizm merkezi olabilmek adına çokça çaba sarf eden şehir, Avrupa’dan farklı meydanları ve yapıları rol model alarak Batum’a taşıyor. Sahil bandında açık hava heykelleri ve anıtsal yapıları inşa etmekle yetinmeyen resmi makamlar, şehrin silueti için Radisson gibi devasa markaları kendi mimari planlarına ve peyzaj projelerine uymak zorunda bırakmış. Hali hazırda gezilip görülebilecek yerler arasında Batum Botanik Bahçesi, Gonio Kalesi, Avrupa Meydanı, Medea Anıtı, Alfabetik Kule, Ali ve Nino Heykeli, Batum Feneri, Batum Arkeoloji Müzesi ve çeşitli devlet müzeleri yer almaktadır.

2025 yılına kadar turistik durak sayısını 2 katına çıkarmaya çalışan yerel yönetimler, Dubai gibi büyük bir turizm hamlesi gerçekleştirmiş olmasa da kültürel manada iyi işler ortaya çıkarıyor.

Diğer Gürcistan şehirleri hakkında

Gürcistan’da pasaportsuz ve vizesiz olarak gidebileceğiniz 2 uçuş rotası var. Ancak Tiflis ya da Batum’dan kara yolu ile gidilebilecek bir çok turistik destinasyon bulunuyor. Bunlardan en önemlileri Rustavi ve Telavi. Rustavi’ye Tiflis’den her gün saat başı otobüs kalkıyor. 30 km mesafede bulunan şehre yaklaşık 45 dakikada ulaşabilirsiniz.

Kısacası Gürcistan’da özerk bölgeler dışındaki tüm şehirlere sadece çipli kimlik ile giriş yapabiliyorsunuz. Özerk bölgelere ise pasaport ile giriş yaparken vurulacak damga ileride sorun yaratabilir. Çünkü bazı özerk bölgeler resmi olarak tanınmıyor.

Ukrayna’ya kimlikle seyahat

Ukrayna’da doğrudan kimlikle gidebileceğimiz şehir sayısı Gürcistan ve Moldova’ya göre oldukça fazla. Bunlardan başlıcaları Lviv, Odessa ve Kiev olarak göze çarpıyor. Özellikle Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global, Ukrayna Hava Yolları ve bazı aktarma uçuşlarıyla günde gidiş dönüş 40 uçuşu bulabilen Türkiye-Ukrayna arasında elbette pasaport ve vize gibi prosedürler gereksiz olurdu. Daha önceki gezi blogu içeriklerimde bahsetmiş olsam da, sadece çipli kimlik ile Ukrayna şehirlerini bir kez daha ele alalım istiyorum. Ayrıca Ukrayna, uçuş sayısının fazlalığı ve yerel para birimlerinin değeri ile en ucuz tatil rotalarından birisi haline geldi.

Lviv

Son 3 senenin en popüler rotalarından bir tanesi Lviv. Bunda en önemli sebeplerden bir tanesi, Ukrayna’nın doğu sınırlarının gerilmesi ile güvenli turizmin de batı şehirlere kaymış olması. Diğer sebepleri ise son zamanlarda blogger ve görsel içerik üreticileri ile yapılan dolaylı ya da dolaysız reklamlar. Lviv’de neredeyse her caddede Türklere rastlıyorsunuz. Vizelerin ve hatta pasaportların kaldırılmış olmasıyla, iç hatlar seyahati gerçekleştirir gibi insanlarımız Ukrayna’ya gitmeye başladı. Yine Ukraynalılar da Lviv’den Odessa’ya geçer gibi Antalya’ya ve İstanbul’a gelmeye başladılar.

Lviv ile ilgili fazla bir not aktarmak istemiyorum; keza bu blog içerisinde sayısız kez Lviv’den bahsettim. O zaman sıradakilere geçelim!

Odessa

Özellikle yaz aylarında tercih edilen Odessa, Ukrayna’nın güneyinde, Karadeniz kıyısında bulunuyor. Aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük liman şehirlerinden birisi. Turizm Lviv kadar olmasa da ağırlıklı olarak kültür odaklı gerçekleşiyor. Ancak Karadeniz’e kendisini bırakmak isteyen Ukraynalılar ve turistler için de sahil kenarında harika oteller konumlandırılmış durumda. Odessa, Lviv gibi hareketli bir şehir. Özellikle sahil kenarında partiler ile yazları sık sık gündeme geliyor. Arkadia plajı dışında ve ünlü beachlerin yanı sıra, Puşkin Müzesi, Odessa Opera Binası, Deribasovskaya Caddesi, Sabornaya Klisesi, Odessa Şehir Bahçesi ve daha birçok kültüre dayalı gezilecek ve görülecek yerler mevcut. Şehir ekonomik olarak oldukça uygun. Özellikle diğer gezi ülkeleri ve şehirlere göre çok daha rahat bir turistlik ya da keyif tatili gerçekleştirebilirsiniz.

Odessa Kimlikle Giriş

Kiev

Sıra Ukrayna’nın başkenti Kiev’de! Kiev, Dnipro nehrinin kenarına kurulmuş, tarihi 1400 yıl öncesine kadar uzanıyor. Kiev de Odessa ve diğer Ukrayna şehirleri gibi oldukça ekonomik. Şehirde yürüyerek ya da ulaşım hattı kullanarak gidebileceğiniz iki adet ada bulunuyor. Bunlar Hydropark ve Trukhaniv Adası. Aynı zamanda Kiev bahçeleri ve parkları ile yani kısaca yeşilliği ile meşhur olmuş bir şehir. Gezebileceğiniz çok fazla botanik bahçe ve park var. A.V. Fomin Botanik Bahçesi, National Botanik Park, Taras Shevchenko Park, Mariinskiy Park bunlardan sadece bazıları. Kiev parklarının yanı sıra tarihi yerleri ile de meşhur bir başkent şehri. 2. Dünya Savaşı Müzesi, St. Sophia’s Cathedral, Pechersk Lavra ve Mariyinsky Sarayı yine tarihi yerlerden bir kaçı. Kiev’e gitmişken, Dnipro Nehri’nde tekne turu yapmadan dönmemenizi öneriyorum.

Zaporijya

Zaporijya, Ukrayna’nın Dnipro nehri kıyısındaki bir diğer şehri. Zaporijya’daki havalimanı, ülkenin en büyük havalimanlarından biri. İstanbul’dan direkt uçuş gerçekleştirebileceğiniz gibi, Kiev gibi şehirlere de günlük uçuşlar bulunuyor. Aynı zamanda yine Kiev, Kharkov ve diğer bazı şehirlerden de günlük tren seferleri bulunuyor. Bu şehir, ülkenin uzun yıllar boyunca sanayi merkezi olmuş. Zaporijya, Ukrayna için üretimin sembolü deniliyor. Köklü bir tarihe sahip olan Zaporijya şehri gezisinde, tarihi merkezleri, eserleri ve şehrin en önemli turistlik mekanı olan Zaporijya Bölge Müzesi görülmesi gereken önemli bir değer. Bu müzenin dışında Zporijya’da, plajlar, Kutsal Bakire Koruma Katedrali, Ukrayna’nın Sovyet mirası olan Lenin Bulvarı, Merkez Parkı, Pioneriv Çeşmesi, Poshtova Sokağı ve bunlar gibi görülmeye değer birçok mimari yapı mevcut.

Kharkiv

Kharkiv, Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri. Direkt uçuşlar ile şehre ulaşabileceğiniz gibi aktarmalı uçuşlar ile de şehre ulaşabilirsiniz. Ya da Lviv, Kiev gibi şehirlerden kara ve tren yolu ile Kharkiv’ ulaşmak mümkün. Şehri, çok sayıda turist ağırlamasının dışında genelde endüstriyel gelişimi ve eğitim ile ilgili konularda tercih eden misafirlere de ev sahipliği yapıyor. Eğer gece hayatını seviyorsanız, Kharkiv’de eğlence, genç nüfus çoğunluğundan dolayı sabahlara kadar sürüyor. Bu sebepler ülkenin ikinci büyük şehri yapmış. Nüfusun çoğunluğunu öğrenciler oluşturuyor. Kharkiv, caddeleri, mimarisi, eserleri ile ziyaretçileri kendine hayran bırakan bir şehir. Gezilecek yerlerin başında şehrin merkezi olarak bilinen Özgürlük Meydanı’nın yanı sıra, Kharkiv Sanat Müzesi, Hayvanat Bahçesi, Tarih Müzesi, Kozmos Müzesi, Uspensky Katedrali ve daha birçok görülmeye değer, büyüleyici mimarileri bulunuyor.

Moldova’ya kimlikle seyahat

Doğu Avrupa’da bulunan Moldova, 1991 senesinde SSCB’nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan bir ülke. Nüfus çoğunluğunu Moldovalılar oluştursa da Türk asıllı Gagauzlar, Rus ve Ukraynalı sayısı da fazla. Moldova’nın kendi hava yolu ve Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan Kişinev’e aktarmasız direkt ve aktarmalı uçuşlar var. Kara yolu ile gitmek isteyenler için de Laleli’den hareketle 18 saatte Kişinev’e ulaşım sağlayan araçlar mevcut. Moldova genel olarak ucuz bir ülke. Gezmek ve yeni yerler görmek için bence çok iyi bir tercih olabilir.

Moldova Kimlikle Giriş

Kişinev

Moldova’nın başkenti olan Kişinev, Avrupa’nın en çok yeşil alana sahip şehirlerinden biri. Dinyeper Nehri’nin kollarından biri olan Bic Nehri kıyısında yer alan, göller ve parkların çok fazla alana sahip olduğu bir şehir Kişinev. Büyük bir çoğunluğu Moldovalı olsa da; Rus, Bulgar, Ukraynalı ve Alman sayısı da oldukça fazla. Kişinev, göl ve bahçelerinin yanı sıra şarap mahzenleri ile ünlü bir şehir. Bu yüzden görülecek yerlerin başında şehrin içinde bulunan şarap mahzenleri ve asma bahçeleri gelse de Water Tower, Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi, Stefan Cel Mare Parkı ve Anıtı da mimarileriyle ilgi çeken gezilecek yerlerden.

Balti

Balti, Moldova’nın kuzey kısmında bulunduğu için bu şehre kuzeyin başkenti de deniliyor. Balti’ye Kişinev’den karayolu ile ulaşım sağlanıyor. Araba kiralamak yerine en çok tercih edilen ulaşım aracı tren. Balti,Kişinev’e göre daha hareketli ve gece hayatı olan bir şehir. Yine şarap üretimi bu şehirde de oldukça fazla. Ekonomik ve kültürel olarak dünyada ilgi gören küçük bir şehir. Ülkenin ilk ulusal tiyatro binası Balti’de bulunuyor. Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu turistlerin geziye başlangıç noktası. Ulusay tiyatro dışında görülmesi gerek yerler ise en güzel ve en önemli mimari yapılardan biri olan Saint Constantine ve Elena Katedrali. Bu görülmesi gekeren iki yerin en önemli özelliği ise yapıldığı yıldan bu yana ilk günkü halini koruması. Diğer görülmesi gereken yerlerden biri ise Saint Nicholas Kilisesi. Balti’nin ev sahipliği yaptığı bu kilisenin tarihi çok eskilere uzandığı için mimarisi ile ilgi odağı oluyor.

Tiraspol

Moldova sınırları içinde bulunan ve resmi olarak tanınmasa da bağımsızlığını ilan eden Transnitria Cumhuriyeti’nin başkenti olarak biliniyor. Sovyet Dönemi’nden kalan mimarisi, komünist rejim dönemine ait izlerini hala taşıyan, Dinyester Nehr’nin doğusunda konumlanan bir şehir Tiraspol. Geçmişe yolculuk hissini yaratan sessiz sokakları, askeri hassasiyetleri ile en ilginç Moldova şehri olarak biliniyor. Tiraspol’a, Kişinev’den otobüs ile ulaşabileceğiniz gibi Ukrayna’dan da kente ulaşabilirsiniz. Tiraspol, uzun seyahatler için önerilmiyor. Günübirlik geziler ile şehrin ruhunu hissedebilirsiniz. Gezilecek yerler listesinde ise 25 Ekim Caddesi, Noul Neamt Manastırı, Kvint Fabrikası, Savaş Anıtı, Zelinsky Evi Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi bulunuyor.

Kıbrıs’a kimlikle seyahat

KKTC ya da yavru vatan olarak adlandırdığımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlikle giriş yapabiliyorsunuz. Ancak ülkenin sınır komşusu olan Kıbrıs Cumhuriyetine ya da bizdeki adı ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne eğer Türk vatandaşıysanız giriş yapma şansınız bulunmuyor. Ancak Yunanistan üzerinden aktarmalı olarak vize alarak giriş yapabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Moldova’ya gerçekten çipli kimlik ile gidebiliyor muyuz? Yasası filan çıktımı bunun hiç duymadım?

  2. Ukrayna odessa ya gelcek misafirlerimizi burdaki öğrenci tercümanlar olarak bekleriz
    yeraltı mağraları ve borş çorbasını deneyımleyın kesın
    tesekkureler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu