Seyahat

Dünya’da Kışın Gidilecek Yerler

Kış tatili için en iyi tavsiyeler, Dünya'dan en iyi kış rotaları. Kışın gidilebilecek yerler derlemesi yaptım. Kış tatili için en uygun, en özel yerleri sizler için araştırıp derleyip yorumladım.

Kış tatili hepimizin arzu ettiği bir şey. Hem işlerin en yoğun olduğu, en sıkışık olduğu bir vakitte ilaç gibi geliyor, hem de erkenden kararan ve geç aydınlanan havanın üzerimizdeki baskısını rahatlıkla atabiliyoruz. Sizler için dünyadan en güzel kış tatili rotalarını derledim.

1. Lapland – Finlandiya

Lapland

Laponya olarak Türkçeleştirilen Lapland, Finlandiya’nın 180,000 nüfuslu bir yerleşim yeridir. Sadece harika kış manzaralarını değil, kuzey ışıklarını da seyredebileceğiniz bir bölge. Adeta masallar diyarını andıran bu bölgede çeşitli oteller ve konaklama seçenekleri de bulunuyor. Kışın sıfırın altında 40 derece olan hava biraz ürkütücü olsa da, kesinlikle deneyimlenmesi gereken yerlerin başında geliyor. Özellikle Noel Baba Kasabası olarak adlandırılan minik yerleşim yeri görülmeye değer. THY tarifeli seferleri ile Helsinki’ye gidebilir, oradan da yerel havayolu şirketi ile Laponya’ya aktarma yapabilirsiniz.

2. Quebec City

Quebec City

Kanada’nın büyük şehirlerinden birisi olan Quebec City’de 600,000 civarı nüfus bulunmaktadır. Kar manzaralarına şehri de eklemek isterseniz mükemmel bir yer diyebilirim. Yaşam kalitesi açısından yüksek, mimari olarak gözlere bayram ettiren yapıları ve sımsıcak sokaklarıyla içinizi ısıtacak bir şehir. Şehirde onlarca müzenin yanı sıra, gezebileceğiniz parklar, katedraller ve sergiler de bulunuyor. Kışları -10 derece olsa da, mükemmel mimarilere sahip binaların altındaki butik coffee shoplardan alacağınız sıcacık bir kahve ile ürpertiniz kaybolacak. Avrupa’da Amsterdam ve Paris aktarmalı olarak, Kuzey Amerika’dan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın bir çok şehrinden aktarmalı olarak uçabilirsiniz.

3. Berlin

Berlin

Karlar altında bambaşka bir Avrupa başkenti görmek isterseniz sizi Berlin’e davet edelim. Gerçekten mükemmel sokak ve şehir manzaralarına sahip olan Berlin, karlar altında bir kış tatili için de yine mükemmel bir deneyim vadediyor. Televizyon kulesinden şehri seyretmek ya da Berliner Dom’un önünde bir kartopu savaşı yapmak, emin olun bütün bir kışın üzerinizde bıraktığı karamsarlığı yok edecektir. Berlin’e gitmek isterseniz ülkemizdeki 8 farklı havalimanından her gün otobüs gibi tarifeli seferler bulunmakta.

4. Dubai (Kış Tatili sadece karda olmaz!)

Dubai

Kışın tatil yapmak istiyorum ama deniz kum güneş derseniz o zaman sizi Dubai’ye gönderelim. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük turizm merkezi olan ve başkent Abu Dhabi gibi çok uzun bir turizm sezonuna sahip olan Dubai’de kışın 20 ile 25 derece arasında değişen hava ve güneyli akıntılar sayesinde denize bile girebiliyorsunuz. Yıl boyunca en düşük 18 en yüksek 49 derecenin görüldüğü şehirde binlerce, evet binlerce otel bulunmakta.

4 Yorum

  1. Paylaştığınız yazıyı çok beğendim…Benim gibi kış tatilini sevenler içinde güzel bir yazı olmuş…teşekür ederim…

  2. Hocam sayende kış tatili istedi canımız. Hemen plana koyulduk dolar engellemezse önerilerini not ettik teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu