Rehber

Last.fm Nedir? Ayrıntılı Last.fm Rehberi

En ayrıntılı Last.fm rehberi olarak Last.fm nedir sorusundan tutun da, Skroplama nedir sorusuna kadar tüm merak edilenleri cevapladım...

Last.fm Nedir?

Önce bu sorunun yanıtını arayarak başlayalım. Aslında kökü 2002 yılına kadar dayanan dünyanın en eski müzik platformlarından birisidir. İlk başta Londra merkezli bir internet radyosu olarak yayına başlamış, 2005 yılında ise tam bir müzik topluluğuna dönüşmüştür. Aldıkları yatırımlarla, internetteki trendlerle ve dişli rakiplerle sürekli yönelimlerini değiştirmişlerdir. Bundan 15 sene öncesi Last.fm nedir diye sorduğunuzda size müzik dinleyebileceğiniz bir platform derdik. 10 sene öncesi Last.fm nedir diye sorsanız cevabım bu kez müzik öneri ve müzik keşfetme sitesi diyebileceğim bir uygulama derdim. 5 sene öncesi topluluk, şuan ise sadece “skroplama” adını verdiğimiz sistemleriyle istatistik tutma ve öneri sistemi diyebileceğim bir yapıya bürünmüş durumda.

Skroplama Nedir? Skroplamak Ne Demek?

Skroplama, Scrobbling’den Türkçeleştirilmeye çalışılmış bir eylem. Dinlediğiniz müzikleri Last.fm veritabanına aktarmaya yaramakta. Bazı oynatıcılarda -örneğin spotify- entegre olarak bulunurken, bazı oynatıcılarda ise Last.fm’in kendi uygulaması gerekmekte.

Skroplamak

Resimde de göreceğiniz üzere 2000’li yılların sonlarına doğru üye olmuş olsam da, 2014 yılından beri skropluyormuşum. İki buçuk senede de toplam 73855 defa müzik skroplamışım. Yani 73855 kez dinlediğim bir şarkıyı Last.fm’e göndermişim. Toplamda da 2105 sanatçı skroplamışım.

Peki Last.fm Neden Kullanılır?

Last.fm özellikle tam bir müzik topluluğu. İnsanları takip edebilir, dinlediğiniz şarkılara göre arkadaş önerisi alabilir, yeni müzikleri keşfedebilir, yeni kurulan amatör müzik gruplarından şarkılarını dinlemeleri için mesajlar alabilir ve müzikle alakalı kaliteli tartışmalara dahil olabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu skroplama mevzusuyla beraber Last.fm Nedir sorusunun sizin için en önemli konusu istatistik tutmak olacaktır. Gerçekten güzel bir özellik. Yani hayatınız boyunca dinlediğiniz müzikleri, sırasını, en çok kimi dinlediğinizi, en çok hangi şarkıda takılıp kaldığınızı hiç merak etmediniz mi?

Spotify Skroplama Nasıl Açılır?

Bu sorunun yanıtını da şu şekilde cevaplayayım. Öncelikle Spotify masaüstü veya mobil uygulamasından “Tercihler”e veya “Ayarlar”a geliyorsunuz. Bu uygulamanın konumuna göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin mobil uygulamalarda bu kısım ayarlar olarak geçiyor. Burada “Sosyal” sekmesini bulup “Last.fm Scrobble” seçeneğini aktif ediyorsunuz. Last.fm kullanıcı bilgilerinizi girdikten sonra uygulamalar eşleşiyor ve artık dinlediğiniz tüm müzikler Last.fm veritabanına da gönderiliyor.

Ya Sen En Çok Ne Dinledin?

Benim istatistiklerim baya bir ilginç. Öncelikle en çok dinlediğim sanatçılardan başlayayım.

Last.fm nedir

En çok Sia’yı dinlemişim hem de 1587 defa fakat ciddi anlamda tahmin etmediğim bir sanatçı. İkinci sırada tabi ki Marina & The Diamonds var. Üçüncü sırada ise aslında en sevdiğim sanatçı olan Lorde. Dördüncüsü şans eseri keşfettiğim ve tutulduğum Meg Myers. Diğer dörtlü ise biraz daha tanınan isimler. En azından Meg’e göre 🙂

Skroplama ne demek

İlginç istatistiklerden birisi de sene içinde kaç kez şarkı dinlediğim konusunda. 2014 baya bir az, zaten Aralık ayında başlamışım istatistik tutmaya. 2015 rekor olmuş. 35000’i geçmiş hatta. 2016’da düşse de, bu sene daha Eylül ayında geçmeyi başarmışım 2016’yı -ne mutlu bana!-.

Last.fm rehberi

Ve son istatistiğim de en çok dinlediğim şarkılardan geliyor. Zella Day’in Hypnotic isimli şarkısını tam 754 defa dinlemişim. 26 seneyi geçmek üzere olan hayatımda da en sevdiğim şarkı olan Lorde’nin Team isimli şarkısını 504 defa dinleyebilmişim. Demek ki fırsat bulamadım 🙂

Last.fm hakkında her şeyi yazdığımı düşünüyorum. Last.fm rehberi olarak nitelendirebileceğiniz bu yazıda Last.fm nedir sorusundan Skroplamak nedir ya da Skroplamak ne demek sorularına kadar tüm yanıtları aldığınızı sanıyorum. Bir sonraki rehberde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın!

8 Yorum

  1. Last FM engellenmemiş miydi Türkiye’de ? Nasıl kullanabiliyorsun? Şuan ne internet sitesi ne de Android uygulaması çalışmıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu