Oyun İncelemeleri

Mall Empire

Günün oyun incelemesi köşesinde Mall Empire incelemesi var. Alışveriş Merkezi oyunu olan Mall Empire'ı inceleyip sizler için yorumladım.

Günün oyunu olarak Mall Empire seçtim. Böyle sandbox duyunca, tycoon duyunca ve alışveriş merkezi duyunca dayanamıyorum ne yapayım. Her yere avm, her yerde avm!

Şaka bir yana firma gönderdi sanıyordum, birisi evinde 1 ayda yapıp göndermiş bana oyunu. Her zaman açık sözlüyümdür, bilirsiniz… Maalesef olmamış. Unity kişisel versiyon ile yapılmış, grafikleri özensiz (muhtemelen dışarıdan 100$ civarı bir paraya yaptırılmış), oynanışı zayıf, sandbox temasından uzak kalmış, tycoon kalıbına oturmamış; özet olarak ortaya tuhaf bir şey çıkmış.

İlgili Blog İçerikleri

Meselemiz şu, kat çıkıyoruz, asansör filan koyuyoruz. İçine hazır png resim olarak eklenmiş dükkanları yerleştiriyoruz karelere. Para kazanıyoruz.

Bu kısa içerikten sonra hafiften ayrıntıya gireyim. Oyunu yapan arkadaş para sıkıntısı çekmeyelim diye milyar dolarlık banka kredileri koymuş. Halbuki çoğu tycoon oyundan alıştığımız üzere, bu tarz bir girişimcilik tecrübesinde hemen en yüksek kredi tutarından başlayamayız. İkinci meselemiz reklam kampanyaları. Facebook’ta bulunan dükkan işletme temalı oyunlardaki boost mantığı ile seçenekler eklenmiş. Dükkanlar ise hazır, png bildiğin…

Oyun hem serbestlik tanımıyor, hem de detayları düzenlemene izin vermiyor yani yaratıcılığı yok ediyor. Oyun sana kat koy, içine png’leri yerleştir ve para kazan demiş. Hani grafikler tamam, indie oyunlarda çok önemseyen insan değilim ama deneyimsel olarak da kötü durumda.

Mall Empire oyununu satın almanızı önermiyorum. Oysa ben de isminden midir bilemem ama baya heyecanlıydım. Beklentim yüksekti “Alışveriş Merkezi İmparatorluğu” ismini duyduğumda. Ama photoshop açıp, 2 kat gri diktörtgen oluşturup içine internetten bulacağım starbucks png’leri koyarsam da çok farkı olacağını düşünmüyorum. İlla ki alacağım diyorsanız da 2,50 TL’den fazla ücret ödemeyin. Keza bağımsız yapımcı oyunların ücretlendirme parametresi içinde en alt sınırından almanız sizi boşa harcayacağınız bir kaç liradan kurtarır.

 

0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir