İçerik Ajansı
Oyun Blogu

Mega Dev Uber Slime Yapıyoruz

Bu sabah biraz Youtube’da takılayım dedim. Bakalım yeni saçma challenge’larımız neler diye… Fakat gördüm ki hala trendi bile takip etmeyen kanallar var. Üstelik bunların bir çoğu oyun sektörü adına kanallarını açıp, mega slime videoları çeken gençler… Aslında amacım oyun sektörüne hitap eden kanallardan, yeni çıkacak 2 oyunun kritiğinin yapıldığı bir video izlemekti. Bunlar da Far Cry 5 ve NFS: Payback. Ancak gördüm ki daha Doritos Risk 2.0 saçmalığının bile farkında olmadan trendleri 6 ay geriden takip eden bir oyuncu topluluğu bulunuyor.

Youtube Türkiye adına bir çok insan şikayetçi. Bunların başında Twitch yayını yapan bazı yayıncılar ve Youtube’da eleştiri yapan Yorekok ile başlayan yeni akım kanallar var. Ama hala yeterli değil. Çünkü henüz tepki seviyesine çıkmamış bu şikayetler, homurdanmalar. Yok Youtube’da nasıl hayatta kalınır, yok kanser videolara yakalanmadan nasıl güzel içerik bulunur… Arkadaş ya ben oyun kanalı diye takip ettiğim çocuğun babaannesi ile yaptığı mega slime’ı neden izliyorum?

Burada problemin ana kaynağı kitleden öte firmalarda. Başta partner firmalar, ikincil olarak sponsor firmalar ve üçüncül olarak reklam veren firmalar. Türkiye’de kitle çok kolay yönetilebilir ve yönlendirilebilir kıvamda. Bu her alanda geçerli. Spordan tutun da televizyon kültürüne, oyunlardan tutun da içerik servisine kadar. Yayıncıların takipçileri, Youtuber’ların takipçileri derken ortalık savaş alanı. Burada asıl iş partner firmalara düşüyor. Öncelikle keskin şartlar sunmaları gerekiyor. Bir kanal yayın hayatına oyun kanalı olarak başladığında kendisini Risk 2.0 yiyip dilimi maviye boyuyorum boyutuna getirmemeli. Bunu neden yapsın partner firma diyen elbette olacaktır. Sebebi çok açık, önce insanların sevgisini ve takdirini çektiği kaliteli oyun videolarıyla sağlayıp, ardından saçma salak slime videoları ile yönetmemeli. Ben slime videosu çekmeyin, sevgilinizle manikür challenge yapmayın demiyorum. Bunu tarz değiştirerek, tema değiştirerek ve kitleyi manipüle ederek yapmayın diyorum.

Bunu sadece Youtuber’lar değil malesef son zamanlarda Blogger’lar da yapmaya başladı. Örneğin ben neden kitleye uyup “Stres Çarkı Hakkında…” diye blog yazmadım hiç merak etmediniz mi? Çünkü ben bir kalıp oturttum ortaya. Oyun sektörü dedim. Bir oyuncunun gözünden dünyayı, görüşleri ve yorumları yansıttım. İleride yazacağım gezi notları bile bir oyuncunun yaşayacağı şeyler olacak. Sizlere Dubai kral dairesinden gezi notu yazmayacağım. 18-19 yaşında bir gencin gözünden muhtemel geziyi yazacağım. Ben yaşlanmadım bu arada, sen nasıl 18-19’luk gözlerden bakacaksın demeyin lütfen 😀

Bir oyun sektörü ve Youtube Türkiye eleştirisinin daha sonuna geldim, herkese bol slime’lar!

0%

Etiketler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı