Alışveriş Blogu

Mekanik Klavye Alırken Hangi Switch Tercih Edilmeli?

Mekanik klavye alırken karşımıza çıkan swtichlerin özellikleri ve farkları nelerdir? Neye göre hangi switch tercih edilmelidir?

Herkese selam! Oyun dünyasının içine girdiğinizde adını sıkça duyduğunuz, farklı çeşitleri olan ve oyuncu ekipmanı alırken size en uygun olanı seçmenizde yardımcı olacak, mekanik klavye switchleri ile ilgili bilgilendirici birkaç bir şey paylaşmak istedim. Özellikle bilgisayar oyunları ile arası iyi olanlar, mekanik klavye tercih eder oldu. Ancak bu tercihleri yaparken de farklı bir çok switch arasında kayboluyoruz.

Önce “Mekanik klavye nedir?” sorusu ile bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim. Mekanik klavyenin -bunca zaman kullandığımız- normal klavyelerden farkı, her tuşun kendine ait bir mekanik anahtarı bulunması. Aynı zamanda mekanik klavyeler, metal yaylar ve switchlerden (anahtarlardan) oluşuyor. Normal klavyeler ise bildiğimiz plastik malzemeden oluşuyor. Her klavyenin kendine ait bir mekaniği var fakat mekanik klavyelerin tüm tuşlarında ayrı bir switch olduğu için farklı isimlendirilmiş. Normal klavyelere oranla mekanik klavyelerdeki tuş hissiyatı çok fazla. Tuş hissiyatı fazla olduğu için, düşük tepki süresine sahip. Düşük tepki süresi ne işe yarıyor? diye sorarsanız, oyunlarda avantaj sağlıyor. Oyun oynayanların ve bu işi profesyonel olarak yapanların tercihi de bu yüzden mekanik klavyeler.

İlgili Blog İçerikleri

Ben oyun oynamanın dışında da çok sık klavye kullanıyorum diyenler de artık mekanik klavye tercih ediyor. Bunun sebebi ise mekanik klavyelerin diğer özellikleri. Onlardan biri de, daha az yazım hatası yapmanıza yardımcı olması… Mekanik klavyede yazı yazarken herhangi bir tuşa bastığınızda, tuşa basıp basmadığınız konusunda ikileme düşme şansınız pek bulunmuyor. Tuşa bastığınıza, mekanik hissiyatla emin oluyorsunuz. Diğer bir özelliği ise mekanik klavyelerin kullanım ömrü. Mekanik klavyelerin genelde sadece bir tuş için 50 ile 80 milyon arasında tuş basım ömrü oluyor. Az çok mekanik klavye bilgisi edindiysek gelelim switch özelliklerine. Switch türleri ile ilgili önce klavye seçerken tanımlarına yabancı kalmamak adına bir bilgilendirme ile başlayalım.

Switch: Klavyede herhangi bir tuşa bastığımızda bu fonksiyonu tamamlayan mikro anahtardır.

Keycap: Switchin üzerinde bulunan klavye tuşu.

Click: Tuşlara bastığımızda, çıkan klavye tuşu sesi.

Cherry Mekanik Klavye Switchleri

Cherry markası, dünyanın en eski mekanik klavye switchi üreten, en çok bilinen, mekanik klavyeler için en çok tercih edilen ve dünyada en yaygın switch üreticisi. Cherry’nin switch çeşitleri farklı özelliklere ve renk modellerine sahip.

Cherry MX Red Switch, parmak hareketlerini az kullanarak, çok fazla tuş tepkimesi isteyenlerin tercih edebileceği bir switch türü. Bu renk switchte, click sesi bulunmaz. Genelde FPS oyunları için uygun. Rahatsız edici bir sesi olmadığı için, oyuncuların dışında ev ve ofis ortamında da rahatça kullanılabilir. Yakşalık ömrü ise, her switch başına 50 milton tuş basımı.

Cherry MX Mavi Switch, cilick sesi, cherry seçenekleri arasındaki en yüksek sese sahip olduğu için ev ve ofislerde tercih edilmiyor. FPS oyunlar için değil fakat MOBA türündeki oyunlar için tercih edilen bir switch. Her tuş için 50 milyon ömür biçilmiş.

Cherry MX kahverengi, hem oyun yanamak hem yazı yazmak için mekanik klavye tercih edecekseniz size uygun bir klavye olacaktır. Yazarken tuşlara sonuna kadar basmadığınız sürece sesi yoktur. FPS oyunları için önerilmiyor. 50 milyon tuş basım ömrü mevcut.

Cherry MX Beyaz, click sesinin olmaması kahverengi switch ile bezerlik gösterir. Yine bu switchte de, tuşa sonuna kadar basmadığınızda ses alamazsınız. Ev ve ofis kullanımına uygun. Bir tuşa bastığınızda, ikinci kez basabilmek için hareketin bitmesi gerekiyor. Bu da FPS oyunları için gecikmeye neden olduğundan dolayı FPS oyunlarına önerilmiyor. Tuş basım ömrü ise yine 50 milyon.

Razer Klavye Switch Türleri

Razer için, günümüzde oyuncu ekipmanlarının lideri konumunda diyebiliriz. Ekipmanlar ile ilgili araştırma yaparken Razer markasına denk gelmemeniz neredeyse imkansız. 2014 yılından bu yana Kaihua ve Greetech gibi üreticiler ile ile kendi switchlerini üreten bir marka oldu. Sadece kendi klavyelerine özel olarak kullandığı Razer Orange ve Razer Green adını verdiği iki switch modeli var.

Razer Orange Switch, hem yazı yazmak için hem de oyun oynamak için uygun bir switch. Click sesi yok. Sessiz olduğu için ofis ve evlerde kullanım için uygun. FPS oyunları için öneriliyor. Orta hissiyata sahip. Yaklaşık ömrü ise, her bir switch için 60 milyon tuş basımı.

Razer Green Switch, mekanik klavyelerdeki switch çeşitlerinin içind,e en yüksek click sesine sahip switch türü. MMO ve MOBA oyunları için en uygun seçenek. Sert hissiyata sahip. Ev ve ofis için pek uygun bir seçenek değil fakat Razer Green switchte yazı yazmak ayrı bir keyif. Tuş basım ömrü ise 80 milyon. Razer Green Switch’e sahip en pahalı ve en ihtişamlı klavye elbette Razer Blackwidow Elite oyuncu klavyesi!

Razer Opto Switch, Razer Huntsman Gaming Klavye’de kullanılan optik sensör destekli mekanik klavye anahtarı oluyor. Çok daha düşük tepki süresi ile çok daha iyi stabilite vadediyor.

Logitech Klavye Switch Türleri

Logitech, çok eski ve fiyat/performans açısından ülkemizde de çok fazla tercih edilen bir marka. Logitech markasının kendine ait Romer-G ismini verdiği mekanik klavye switchi bulunuyor. Logitech, sadece G810 Orion Spectrum ve G910 oyuncu klavyelerinde bu switchi kullanıyor. Click sesi az olarak belirtilmiş. Ev ve ofisler için uygun. Her bir switch için biçilen ömür ise 70 milyon.

3 Yorum

  1. Hocam açıklayıcı bir içerik olmuş. Ellerine sağlık. Alacaklara öneri Razer yeşil switch açık ara fark atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu