Günlük İçerikler

Metin İçerik mi, Video İçerik mi?

Son zamanlarda herkesin sorduğu bir soru ile karşınızdayım. Metin içerik üreticilerini ve video içerik üreticilerini karşı karşıya getiren bu sorunun elbette sorulmasının altında bir çok sebep var. Bunlardan ilki marka iş birlikleri. İki içerik türü de markalar için lazım.

Son zamanlarda herkesin sorduğu bir soru ile karşınızdayım. Metin içerik üreticilerini ve video içerik üreticilerini karşı karşıya getiren bu sorunun elbette sorulmasının altında bir çok sebep var. Bunlardan ilki marka iş birlikleri. İki içerik türü de markalar için lazım. Ancak daha küçük işletmeler için hangi içerik türü daha önemli kaçıyor bunu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle metin içerik oluşturmak dediğimiz şey blog ya da özgün yazılı içerik çıkartmak. Video içerik ise vlog ya da özgün görüntü kaydına sahip içerikler. Metin içerikler genelde blog ya da tematik web sitelerinde yayınlanırken, video içerikler genelde televizyon, Youtube, Dailymotion ve Facebook gibi platformlarda kendisine yer buluyor.

İlgili Blog İçerikleri

Eğer siz e-ticaret sitesi sahibiyseniz ve sizler için kalıcılık esas ise, bu konuda en iyi çalışmayı bir metin içerik oluşturucusu ile yapabilirsiniz. Artık startup oluşumları da dahil bir çok girişim ya da işletme, bloglu ürün satış modelini uyguluyor. Hem ürün ya da kategori bazlı tanıtımlarınızı, hem de sitenizin genel anahtar kelimeleri üzerinden yapılacak çalışmalar, gelecek adına oldukça fayda sağlayacaktır.

Patlamaya hazır bir ürününüz varsa, yani insanlar duyduğunda kesinlikle buna sahip olmalıysa, kesinlikle tercihiniz video içeriklerden yana olmalı. Bunun iki faydası olacaktır. İlki, ürün fikrinizin çalınmasına karşın anlık atak yaparak o ürün ile siz isminizi büyük kitlelere duyuracaksınız. İkincisi de ilginç fikirler her zaman viral yayılıma daha çok müsaittirler. Ancak genel kullanım ürünlerinde sadece bir “reklam”dan ibaret olacaksınız ve bu anlaştığınız video içerik oluşturucusuna da zarar verecek.

Orta ölçekli işletmeler ise bu 2 içerik türü için de departman kullanmak zorunda. Dışarıya bağımlı olup yüksek hacim ile içerik ücreti ödemek yerine, tek bir çatı altında ve daha hızlı şekilde içerikleri paravan bloglara ya da YouTube kanallarında yayınlatmak çok daha ekonomik ve anlaşılabilir olacaktır. Böylelikle günlük content marketing işlerini kendi departmanınızda hallederken, aylık promosyonlarınız için blogger ve youtuber arkadaşlarla görüşebilir, masrafı yalnızca o işler için ayırabilirsiniz.

Umarım yazdıklarım açıklayıcı olmuştur. İçerik, Bill Gates’in de dediği gibi “kral”dır. Her işletmenin, girişimcinin ve markanın dikkat etmesi gereken hususlardır. Metin içerik ya da video içerik farketmez. Halka doğal kanallardan ulaşmak zorundasınız.

2 Yorum

  1. Söylediklerine tamamen katılıyorum. Tüketici gözüyle bakarak video içerikler özellikle bilinen markalar bazında çok çabuk yayılma potansiyeline sahip. günümüzde de birçok tanınmış youtuber video reklamları yaymada önemli pay sağlıyor. Metin içeriğin okunması için ise tüketici kişinin a da olsa ilgisinin olması lazım. İlgisi de var ve oturup metni okuyorsa, oldukça değerli ve kapsamlı bir inceleme bulmuş olacaktır zaten. Ayrıca yazın yine harika, eline koluna yüreğine sağlık seviliyorsun <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir