Ürün İncelemeleri

Monopoly Al ve Oyna İncelemesi

Taşınabilir kutusuyla Hasbro Monopoly Al & Oyna size her yerde Monopoly eğlencesini yaşatmayı vadediyor.

Bildiğiniz gibi Hasbro, Monopoly isimli efsanevi kutu oyununun bir çok versiyonunu piyasaya sürüyor. Bunun son örnekleri de Monopoly Cheaters Edition ve Monopoly Ödüllü Bankacılık isimli oyunları oldu. Ancak gün yüzüne çıkmayan ve hatta kendi web sitesinde dahi olmayan bir oyunu var: Monopoly Al & Oyna ya da uluslararası arenadaki adıyla Monopoly Grab & Go!

Taşınabilir Monopoly fikri neden daha önce gündeme gelmedi?

Aslında geldi. Üstelik baya da sevildi. Ancak eski zamanlardaki gibi aile ile tatil etkinliklerinin azalması ve yerine daha çok keşif odaklı seyahatlerin alması; biraz da devrin dijitalleşmeye kaymasıyla beraber Monopoly taşınabilir kutu oyunu fikri de tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı.

Daha önce Avrupa başta olmak üzere çeşitli ülkelerde satışa sunulan Monopoly Road Trip Edition oldukça beğenilmiş. Öyle ki, Hasbro aynı versiyonda Cluedo ve Connect 4 gibi efsane oyunlarını da üretmiş. Ancak bunlar ülkemizde hiç satışa sunulmamış. Yurt dışında ise ortalama 15 Euro fiyatıyla son zamanlarda ilgi epey düşmüş. Özellikle forum sitelerinde artık online Monopoly türündeki oyunlarla (Business Tour gibi) seyahatler daha kolay ve çekilebilir kılındı.

Monopoly Road Trip Edition

Monopoly Al ve Oyna nedir? Nasıl oynanır?

Monopoly’nin ülkemizde sessiz sedasız satışa sunduğu ancak kendi resmi web sitesine bile koymadığı Monopoly Al & Oyna isimli oyunu, materyal olarak yukarıda göstermiş olduğum Road Trip versiyonundan çok daha düşük kalitedeki malzemelerle üretilmiş ve maliyet epey düşürülmüş. Ancak anlayamadığım nokta oyun sanki hiç varolmamış gibi internette! Bazı siteler Monopoly Al ve Götür demiş, bazıları Al ve Oyna demiş… Kafalar epey karışık! 🙂

Monopoly Al ve Götür Kutusu

Satın aldığınızda karşınıza bu karton kutu çıkıyor. Kutu üzerinde oyundaki tüm malzemeler gözüküyor. Yine kutu üzerindeki bilgiler tamamen Türkçe ve 2-4 kişi ile oynanabileceği gözükmekte.

Kutu tekrar kullanıma uygun bir kutu değil, direkt çöpe (kağıt ayrıştırma tavsiye edilir) gidiyor. Ben kitaplığımda kutu oyunlarımı sergilemeyi oldukça seviyorum ancak dediğim gibi muhtemelen maliyeti düşürmek için epey malzemeden kısılmış bir dış ambalaj var. Öyle ki bundan 14 sene öncesinde aldığım normal Monopoly oyunumun bile tonla malzemesi kayboldu, kutusu hala sapasağlam 🙂

Monopoly Al ve Götür İçindekiler

Kutunun içerisinde bir adet Nasıl Oynanır kılavuzu, 1 adet katlanabilir oyun tahtası (sert plastik), 1 adet oyun tahtasına yapıştırılacak kendinden yapışkanlı oyun alanı, 1 adet para torbası, 1 adet ev ve zarların olduğu torba, 1 adet otel torbası, kopararak alabileceğiniz 1 adet piyon plastiği ve yine kopararak ayıracağınız 1 adet mülk kartonu yer alıyor.

Oyun tahtası benim için büyük fiyasko oldu. Malzeme kalitesi bir yana, içerisini açtığınızda beklentiniz şu yönde oluyor: Paraları para bölmesine, zarları zar bölmesine, kartları kart bölmesine ve piyonları da ilgili bölmeye koyayım… Ancak durum hiç de düşündüğüm gibi olmadı. İçerisinde boş bir alan ve ufak bir bölme var. Neyi nereye koyacağımı anlayamadım bile.

Stickerlı oyun alanı güzel düşünülmüş. Kolayca hava kabarcığı kalmadan uygulanabiliyor. Piyonlar plastikten kolay ayrılıyor ve tahmin ettiğim gibi devrilme problemi yaşamadım. Kartlar kartonda kolay ayrılıyor. Bunun dışında kurulumunuz böylelikle bitmiş oluyor.

Monopoly Al ve Götür Malzeme Kalitesi

Normal Monopoly’den ufak tefek farkları var. En önemli fark ise şans kartı ve kamu fonu muhabbeti. Monopoly Al ve Oyna’yı daha mobil yapabilmek adına bu kartları yok edip (hapishaneden ücretsiz çık gibi kartlar hariç) zar tahtası yapmışlar. Yani 3 zar atarak 3-18 sayıları arasında bir şans sonucunu ya da kamu fonu sonucunu yaşamaya hak kazanıyorsunuz. Bir yerden sonra ezberinizde olduğu için de pek heyecanı kalmıyor açıkçası 🙂

Bir diğer önemli detay da paraların küçüklüğü… O kadar küçükler ki, 7 Monopoly Parası vereceksem büyük bir işkenceye maruz kalıyorum. En son önümde karman çorman minik minik paralarım oluyor. Biz 3 saat kadar oynadık, en son artık küsuratları saymamaya başladık. Daha inovatif bir şeyler beklerdim açıkçası.

Monopoly Al ve Götür Oyun Tahtası

Bunun dışında nasıl oynanır kılavuzunu iyi incelemelisiniz. Mantık olarak normal Monopoly oynanışından farkı olmasa da ufak tefek farklar bulunuyor.

Monopoly Al ve Oyna fiyatı ne kadar?

Ben Carrefoursa web sitesi üzerinden oldukça iyi bir kampanya ile beraber satın alma şansı buldum. Ancak kampanyalı dönemler dışında ortalama 75 TL gibi bir fiyatı var. Migros, Carrefoursa ve Hepsiburada üzerinden satılan oyun genelde çok düşük puan almış. Örneğin Hepsiburada kullanıcı yorumları 2,6 yıldız ortalamasına sahip.

Ancak bu platformlar dışında pek bir yerde satılmıyor. Hasbro Türkiye resmi web sitesindeki Monopoly ürünleri aşağıdaki linkte mevcut. Ancak aralarında bu oyun bulunmuyor.

https://products.hasbro.com/tr-tr/toys-games?q=((taxonomy.restName%3Agames-and-puzzles))

Bu araştırma yaparken denk geldiğim Monopoly Bid açıkçası epey ilgimi çekti 🙂

Monopoly Al Götür Hakkında Yorumlarım

Toparlamak gerekirse evinizde mutlaka olması gereken bir Monopoly türü değil. Dünya’nın en çok satan emlak ticaret oyunu sloganına yakışmayacak türde bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Amaç uygun fiyata resmi şekilde Monopoly oyununa sahip olmak ve oynamak ise satın alın fakat eğer bir Monopoly satın alabilecek paranız varsa bu ürünle vakit kaybetmeyin derim 🙂

Bir sonraki ürün incelemesinde görüşmek üzere hoşçakalın!

İnceleme Puanı

Fiyat - 83%
Oynanabilirlik - 69%
Özgünlük - 78%
Eğlence - 84%

79%

Puan

Taşınabilir bir Monopoly ihtiyacınız varsa kesinlikle satın almalısınız. Ancak Dünya'nın en çok satan emlak ticaret oyunu sloganına yakışmayacak türde bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

3 Yorum

  1. Hasbro oyunlarını tanıtabilir misiniz? Ama monopoly gibi herkesin bildiği oynadığı oyunları değil…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu