Oyun İncelemeleri

Monster Hunter World

Oyun erişime açılalı 1 saat oldu. Hemen ilk girenlerden birisi oldum tabi ki 😀 Monster Hunter World, sevilen Monster Hunter serisinin son oyunu olarak karşımıza çıktı. 2004’ten beri gelen bu oyun serisinde sanırım en can alıcı noktadayız. Son zamanlarda özellikle PSP, DS ve 3DS gibi taşınabilir platformlara çıkardıkları özgür ara oyunlar ve spin-off oyunlar ile gündemden epey uzak kalmışlardı. Hatta sadece Japonya’da satılan oyunları var. Ancak nihayet onlar da çevrimiçi çok oyunculu sistemde bir oyun çıkarmayı akıl ettiler. Gelelim Monster Hunter World için ilk izlenimlerime…

Öncelikle bu oyun kapalı beta şeklinde bugün yayınlandığı için elbette bir çok hata olacaktır. Kullanabileceğimiz silah, araç-gereç ve eşya sayısı oldukça sınırlı. Bunun dışında daha önceden duyurulan bir çok özellik de bulunmuyor. Oyunda quest yani görev sistemi ağır basıyor. Öyle ki, ilk yayınlanan videolardan ve ilk sızan bilgilerden benim anladığım 40-50 kişilik devasa çok oyunculu haritalar geleceğiydi. Ancak denediğim kadarıyla tüm multiplayer seçeneklerinde, zorluk seviyesi ve görev farketmeksizin 4 kişiyle sınırlı gruplar oluşturabildik. Matchmaking sistemi üzerine kurulu, zorluk seviyesi ve görevi seçiyorsunuz, size bir maç buluyor. Ya da lobiyi siz oluşturabiliyorsunuz. Ancak daha 1 tane Türk oyuncuya denk gelebildiğim için biz 2 kişi olduk.

İlgili Blog İçerikleri

Oyunda craft sistemi çok iyi dizayn edilmiş. Hammadde sayısı az, hatta sadece bitkilerden oluşan bir arşivimiz var. Aman aman bir maden, bir ürün sistemi henüz yok. Hatta elde ettiğim madenlerle armor dışında yapabileceğim bir şey de bulamadım. İksir sistemi oldukça iyi. Ancak oyunu ben beginner seviyesinde denediğim için can iksirini dahi 2 defa basabildim. Bu arada önceki oyunlardan bu oyuna taşınan silahlar ve araç-gereçler de var. Yenileri de azımsanmayacak sayıda. Openworld konusunda biraz -beta için sanıyorum- sınırlı. Görev baz alındığı için, seçtiğiniz görev neticesinde bir oyun alanınız oluyor. Ayrıca evet belki beginner seviyesi seçtim ancak gittikçe zorlaşan bir sistem göremedim. İlk avladığım yaratık ile son avladığımın arasında en ufak fark yoktu. Uzun uzadıya oynayıp, oyunu daha fazla deneyimlediğimde düşüncelerim değişebilir.

Av sistemi güzel, gördüğünüz her şeyi avlayabiliyorsunuz ve hepsinden bir kazanç elde edebiliyorsunuz. Güzel düşünülmüş detaylar var. Örneğin öldürdüğünüz yaratığı kesip biçip etini alırken kuşlar da üşüşüyor leşin başına. Sonra o kuşları da avlayabiliyorsunuz. Ama ben genelde karınlarını doyurmalarına izin verdim.

Oyuna girerken sizden 3 şık arasından bir tercih yapmanızı istiyor. Yüksek çözünürlük, yüksek grafik ve yüksek yenileme hızı. Online girerken yüksek fps tercih etsem de değişen bir şey olmadı. Muhtemelen zamanında Sony’nin, Pro da alsanız, eski kasa fat Playstation 4 sahibi de olsanız çok oyunculu oyunların tamamında herkes aynı FPS rate’i alacak çıkışından dolayı böyle bir olay yaşadım. Yüksek çözünürlük seçtiğimde de her türlü upscale yaptığı için fark hissedemedim. Yüksek grafikte ise biraz daha fazla yansıma kalitesi ve gölge kalitesi dışında fark yok. Bu arada eğer Playstation 4 Pro sahibiyseniz bu 3 seçenekte sizin için herhangi bir fark olmayacaktır. Yüksek grafik de tercih etseniz fps değerinde herhangi bir düşme ya da zorlanma olmuyor.

Oyunun bir kaç görseli ile sizi baş başa bırakıyorum. Bu resimlerin henüz beta aşaması ekran görüntüleri olduğunu ve Playstation 4 Pro ile 4K upscaled ve HDR10 ile çekildiğini belirtmem gerekiyor. Yani önümüzdeki sene çıkacak bilgisayar versiyonunda siz GTX1080Ti ile gerçek 4K çözünürlükte oynadığınızda muhtemelen benim aldığım ekran görüntüleri sizin için komik olacak. Ben ekran görüntülerini yüklerken ve bu yazıyı sizler okurken oyunu daha fazla çözmek için ekran başında olacağım. İyi avlar!

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir