Oyun İncelemeleri

MyWorld – Action RPG Maker

Steam platformuna çıkan MyWorld isimli oyunu inceliyoruz. MyWorld - Action RPG Maker oyununun incelemesi ve yorumları için göz atın.

Yeni çıkan taze taze bir oyunu sağolsun geliştiricisi gönderdi de inceleyebildim. MyWorld – Action RPG Maker isimli oyunu incelemek istememin sebebi hazır yapıda bir “oyun yapma programı” ile yapılmış olmasıydı. Yani Unity, Gamemaker Studio gibi geliştirme platformları değil de, daha hazır bir yapıda bulunan Gameguru platformunda yapılmış bir oyun. Ancak üzerine çok şey katmışlar.

Bir defa grafikleri çok “tatlı”. Low poly denilen şekilde bir grafik yapısı var oyunun. Hikaye örgüsü yerine RPG öğelerinde çok sık rastladığımız diyaloğa ve dolayısıyla görevlere bağlı lineer bir yapı kurmuşlar. Üzerine çok oyunculu mod, sandbox mod ve workshop gibi alternatif yapıları da entegre ederek son kullanıcıya verebileceği herşeyi vermiş. Yani oyuna daha ilk girdiğinizde herhangi bir eksiklik sizi karşılamıyor.

İlgili Blog İçerikleri

Öncelikle oyun bir rol yapma oyunu. Standart yapıda… Öyle ki, en başta 9 boş iksir şişesi bul diye başlattı görevleri. 3’üncü seviye civarı mantar adamları filan kesmeye başlıyoruz. Seviye atlamak oldukça kolay. 3 dakikada 2’nci seviye oldum. Şehir ve kasaba gibi yerleşim yerlerindeki tüm yapılara girebiliyoruz. Fizik motorunu ilk paragrafta bahsettiğim motordan aldıkları için övemeyeceğim. Yani güzel ama üzerinde çok fazla birşey koymamışlar. Hareket ve parlama motorları var, bir de gravity script yazmışlar sanıyorum; yani fiziki kutuları olan sprite’larla ilgili güzel, hareketli bir ara script geliştirmişler. Bunun dışında kamera bakış açısı tarzı şeyleri tamamen motordan hazır port’lamışlar. Öyle ki, ben o motoru ilk kullandığımda yaşadığım problemleri bu oyunda direkt gördüm. Düzenlemek yerine mesafe kitlemeyi uygun görmüşler. Ama pek bir çözüm olmamış.

Oyun henüz ya tam çıkış aşamasında değil ya da workshop’tan meddet umuyorlar. Çünkü harita sayısı çok çok sınırlı. Muhtemelen questleri ileride uzatıp vakit kazanmaya ve oyalamaya çalışacaklar. Yani 5 mantar kafa öldür diyip fellik fellik mantar kafa arayacaksak evet vakit geçiririz. Ama alan sınırlı. Kendi yarattığımız dünyada da açıkçası bir RPG oyun oynamak ne kadar zevk verir, bilemiyorum. Çünkü harita yapısı, sürprizleri, düşman npc’ler, diyalogların gidişatı derken kendimizi “kendi yazdığımız birşey”e kaptıramayız diye düşünüyorum. Ama oyunun asıl çıkış amacı, geliştiricinin yazdığına göre sandbox olarak gözüküyor.

Yine fiyatından dolayı uygun olduğunu düşünüyorum ve RPG severlere MyWorld – Action RPG Maker oyununu tavsiye ediyorum.

 

0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir