Günlük İçerikler

Nasıl Blog Yazılır?

Yazı yazmayı sevenler için blog yazmak harika bir hobi seçeneği. Peki nasıl blog yazılır? İyi blog yazmak için gerekli olan şeyler nelerdir?

Son 1 haftada 3 kez aynı soruyu işittim. Madde madde ve adım adım bir blog yazısı nasıl yazılır sorusunu yanıtlayacağım. Yalnız eğer blog sitesi açmayı bilmiyorsanız ya da “blog sitesi nasıl açılır?” sorusu varsa aklınızda alttaki bağlantıya tıklayın. O zaman nasıl blog yazılır konulu blog yazıma başlayayım.

Önemli Bağlantılar:

 1. Blog Sitesi İçin Hosting Seçmek
 2. En İyi Kişisel Blog Temaları Wordpress
 3. Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gerkenler
 4. Blog Sitesi Nasıl Açılır?

Yukarıdaki bağlantıları sırasıyla okumanızı öneriyorum. Şimdi gelelim bir blog yazısını nasıl yazacağınıza. Öncelikle blog konusu belirlemeniz gerekiyor. Örneğin konumuz öğrenciler için dizi önerileri olsun. Bu içeriğe başlamadan önce en az yarım saatlik, en fazla 2 saatlik bir araştırma süresi bırakmanız gerekiyor. Şu an dijital ve geleneksel medyada hangi diziler var, dizilerin içeriği nedir, dizilerin kadrosu kimlerden oluşuyor, diziler için yaş kısıtlamaları ne durumda, dizilerin ana fikri ya da teması bir öğrenciye ne katkı sağlayabilir gibi konu başlıklarına ayırarak araştırıyorsunuz. Bu araştırmanız bittiğinde konuya hakim hale gelmiş bulunuyorsunuz. Araştırmanızı tek bir dosyada toplayıp baştan sona okuduktan sonra blog içerisinde başlıklarınızı belirtiyorsunuz. Bu başlıklar hem konunun daha iyi anlaşılabilmesi, hem dağılmaması hem de SEO açısından katkı sağlaması bakımından çok önemli. Başlıkları da ayırdıktan ve yazdıktan sonra içeriğe geçiyorsunuz.

Konunuza göre görsel materyalleri bir klasörde toplayın. Nerede hangi fotoğrafı ya da videoyu kullanacağınızı önceden belirleyin. Araştırmanızın bir özeti şeklinde kendi anlatım dilinizi kullanarak yazmaya başlayın. Gerektiğinde görsel materyallerinizi de devreye sokun ve bunları pekiştirme amaçlı da kullanın. Ardından yazınızdan çıkarılacak ana düşünceyi belirleyen cümle ile yazınızı sonlandırın. Bunların dışında nasıl blog yazılır konusunda bir de dikkat etmeniz gerekenler var.

 • Mutlaka iyi bir Türkçe kullanın, yazım yanlışı ya da noktalama hatası yapmayın.
 • Mümkün olduğunca yabancı kökenli terimlerden uzak durun.
 • Bolca görsel kullanın. Eğer yazınızı anlatacak görsel yoksa, paragraf sayısını arttırın ancak satır sayısını azaltın.
 • Arada maddeleme, renklendirme ya da alıntı özelliği gibi ekstra teknikler kullanın.
 • Mutlaka rekabet oluşturacak -aynı konuya sahip- diğer blog sitelerini inceleyin ve zayıf noktalarını keşfedin.
 • Asla hazırlanmış bir yazıyı cümle değiştirme yöntemi ile kendi blogunuzda yayınlamayın.

Maddeler halinde de önemli noktalara değindim. Nasıl blog yazılır sorusuna yanıt alabildiğinizi düşünüyorum. Eğer başka konularda da yardıma ihtiyacınız olursa bana sosyal medya hesaplarımdan ya da iletişim kısmından ulaşabilirsiniz. Herkese iyi haftasonları!

3 Yorum

 1. Ben yeni blog yazıları yazıyorum sizin gibi deniyimli büyüklerimizden bişeyler öğrenmek güzel bi his efendim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir