Espor

Nasıl E-Sporcu Olunur? E-Spor Lisansı Nasıl Alınır?

Oyun oynayan herkes kendine e-sporcuyum diyor. Peki gerçek e-sporcu nasıl olunur? E-Spor Lisansı Nasıl Alınır?

Selamlar. Yine sıkça aldığım sorulardan bir tanesi ile içerik hazırlamak istedim. E-Sporu meslek haline getirmek isteyen yüzlerce takipçim var. Ancak kafaları lisans ve takım bulma konusunda epey karışıyor. Bu konuda onlara yardımcı olabilecek, Nasıl E-Sporcu Olunur ya da E-Spor Lisansı Nasıl Alınır? sorularına yanıt vereceğim bir yazı ile sizleri baş başa bırakıyorum.

E-Spor Lisansı Nedir?

Öncelikle bu lisans, liselerde ya da dengi okullarda sıkça karşımıza çıkan ücretsiz sporcu lisansları ile aynı belge. Tek farkı, e-spor lisansında spor dalı kısmında “gelişmekte olan sporlar” yazmakta. Gerekli evraklar ve adım adım yapmanız gereken işlemleri bu bölümde sizlere aktaracağım.

E-Spor Lisansı İçin Gereki Evraklar

 1. Sağlık Raporu (Bu raporu alırken, rapor alacağınız sağlık kuruluşuna mutlaka “Dijital Sporlar” için olduğunu belirtmelisiniz ve bilgisayar başında saatlerce oturmanıza engel bir durum olmadığı saptanmış olmalı)
 2. T.C. Kimliği (Eski kimlikler hala geçerli ancak çipli kimlik süreci hızlandırabilir)
 3. Tescil Fişi (İnternetten de bulabilirsiniz, gittiğiniz yerde de çıkarabilirsiniz. İçerisinde klasik nüfus bilgileri bulunan bir kağıt çıktısı)
 4. 2 Adet Vesikalık Fotoğraf (Biyometrik olmasına gerek yok. Ancak yüz hatlarınız yeterince görünmeli. 1 tanesi tescil fişine yapıştırılacak)

Bu 4 maddede anlattığım evrakları topladıktan sonra bir alt maddedeki e-spor lisansı nasıl alınır kısmına geçebilirsiniz.

E-Spor Lisansı Nasıl Alınır?

 1. Eğer menajeriniz varsa menajer aracılığıyla, 18 yaşın altındaysanız veliniz ile birlikte, 18 yaşın üstündeyseniz de tek başınıza başvuru yapabiliyorsunuz. İlk adım olarak önce ilçe spor genel müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor. İstanbul için ilçe gençlik hizmetleri adresleri için: Tıklayınız.
 2. İlçe spor genel müdürlüğünde evraklarınızı onaylattıktan sonra sicil servisine geçiyorsunuz. Burada yeni bir kayıt açılıyor.
 3. Tescilli bir e-sporcu oluyorsunuz.

Bu 3 maddede de e-spor lisansını kapmış oluyorsunuz. Bağlı bulunacağınız federasyon “Gelişmekte Olan Sporlar” olarak geçiyor. Bunu sık sık tescil sırasında hatırlatmanızda fayda var. E-Spor lisansı nasıl alınır sorusunu da yanıtladığıma göre sırada nasıl e-sporcu olunur sorusu var.

Nasıl E-Sporcu Olunur?

Öncelikle lisansınızı çıkartıyorsunuz. Sonrasında yetenekleriniz doğrultusunda oynamak istediğiniz oyunu belirliyorsunuz. Örneğin League of Legends seçtiniz. Bu oyuna göre yapmanız gerekenleri maddeler halinde yazıyorum.

 1. Lisanslı bir e-sporcu olun.
 2. 15-20 yaş arasında olun. Liglerde oynayabilmek için 16 yaşınızı doldurmanız gerekiyor.
 3. EUW sunucusunda minimum Elmas I aşamasına yükselin.
 4. Mümkün olduğunca kimseyle birlikte oyuna girmeyin.
 5. Çeşitli takımlarla hazırlık maçlarına çıkın.
 6. Beslenmenize dikkat edin. Özel bir diyet programı uygulayın.
 7. Uyuma, uyanma ve antrenmana başlama saatlerinizi düzene sokun.
 8. Okul ya da iş gibi asli görevlerinizi asla bertaraf etmeyin.
 9. Mutlaka saygı ve sevgi çerçevesi içerisinde oyunlarınızı oynayın. Kimseyle münakaşaya girmeyin.
 10. İngilizce ya da Avrupa’da geçerliliği olan bir yabancı dili çok iyi derecede konuşabiliyor ve anlayabiliyor olun.
 11. CV’nizi hazırlayın. Bu sırada antrenman yapabileceğiniz bir takım ile ESL gibi özel organizasyonlarda başarılı olmaya çalışın.
 12. Kendinizi hazır hissettiğinizde Türk ve Avrupalı takımların menajerlerine CV’nizi sık sık e-posta yoluyla iletin.
 13. Kendinizi göstermeniz açısından mutlaka yerli ve yabancı turnuvalara katılın, Twitch üzerinden canlı yayın açın ya da diğer oyuncular için rehberler oluşturun.
 14. Markalarla sık sık iletişime geçin ve çevre edinin.
 15. Takım oyuncuları ile aynı maçlara düşmeye çalışın (snipe’layın). EUW Elmas I seviyesinde genelde bir çok profesyonel Türk oyuncuya rastlayabilirsiniz. Eğer bunlardan bir kaçı ile arkadaşlık kurabilirseniz sizin için çok ciddi bir avantaj olacaktır.
 16. Yeniliklere açık olun ve eğer maddi gücünüz yeterli olursa bir kişisel Analist ve Koç tutun.

Bu maddeleri oynadığınız oyunlara göre değiştirebilirsiniz. Örneğin Counter-Strike: Global Offensive oynuyorsanız EUW Elmas I seviyesi yerine Global Elite düşünün. Ya da Heroes of the Storm oynuyorsanız mutlaka yabancı menajerler ile iletişime geçin.

Umarım hem E-Spor Lisansı Nasıl Alınır, hem de Nasıl E-Sporcu Olunur sorularına yanıt verebilmişimdir. Ekstra sorularınız için benimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Görüşmek üzere!

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu