Oyun Blogu

Nasıl Yazılımcı Olunur? 5 Dakikada Oyun Yapmak

Nasıl yazılımcı olunur isimli bir eleştirel yazıyla karşınızdayım. Oyun kaynak kodu satın alıp ismini değiştirerek oyun yapmak...

Başlık clickbait gibi duruyor ama gerçekten değil. Zaten kişisel blog sitemde böyle bir uygulamam hiç olmadı. Şimdi sizlere 5 dakikada nasıl yazılımcı olunur, oyun geliştirilir onu öğreteceğim…

Bugün “yerli oyun geliştirmek” mi istiyorsunuz? Türkiye’de oyun sektörünü hareketlendirmek mi istiyorsunuz? Tam yerine geldiniz. Çünkü vereceğim taktik ile 5 dakikada “yerli oyun” çıkartarak paraya para demeyeceksiniz. Üstelik insanların milli duygularını sömürerek beş para etmez oyununuzu indirteceksiniz. İndirmeyene de “sen nasıl Türksün, oyunumu eleştiremezsin bu bir yerli oyun!” diye çemkirebileceksiniz.

İlgili Blog İçerikleri

Öncelikle internette belirli sitelerden bir tanesinden hazır bir oyunun kaynak kodlarını satın alıyorsunuz. Daha sonra edit tuşu ile oyunun adını Türkçe yapıyorsunuz. Ve son aşama olarak bu oyunu kaydedip Google Play’e yüklüyorsunuz. Şimdi yerli bir oyun geliştiricisi ve oyun sahibi bir yazılımcı oldunuz!

Şaka bir yana (yani yukarıda yazdıklarımın tamamı maalesef ki şakaydı), yeni nesil bir şeyler yapmaya, bir şeyler üretmeye ve internetten para kazanmaya çok hevesli. Bunun akabininde de, ellerindeki internet ile tüm bilgilere ulaşma şanslarını iyi kullanıyorlar ve maalesef ki hep en kolay yolu seçiyorlar. Geçtiğimiz günlerde ünlü bir instagram sayfasında (@biparcatuhaflik), sayfanın milliyetçi görüşüne yakışmayacak bir olay yaşandı. Bir oyun reklamı, bu oyun reklamında da “Türk yapımı oyun” ifadeleri kullanılarak insanlar kandırıldı. Kitlenin Türk yapımı oyuna destek verme duygusu üzerinden hem sayfa hakkı olmayan bir para kazandı, hem de bir ergen arkadaşımız internetten hazır oyun satın alıp ismini değiştirerek insanları Türk yapımı oyuna destek vermeye, 5 yıldız vermeye çağırdı. Bir de duygu sömürüsü yaptı. Şimdi bir kaç ekran görüntüsü ile devam edelim.

Nasıl yazılımcı olunur

Çinli bir stüdyo böyle bir mobil oyun geliştirip kaynak dosyalarını satışa koymuş. 200 civarı insan da satın alıp oyunu daha da geliştirip, düzeneyip Play Store’a yüklemiş. Ancak aralarından en zekisi, oyunun sadece ismini ve logosunu değiştirerek “Türk yapımı desem herkes indirir” diye düşünmüş. Nasolsa benim yaptığıma inanırlar diye de kendisine “yazılımcı” ünvanını vermiş ve insanlara adeta “Nasıl yazılımcı olunur” dersi vermiş.

Nasıl yazılımcı olunur

İlk fotoğrafta oyunun yayınlanışını daha doğrusu reklamını görüyorsunuz. İkinci resimde ise Türk yapımı oyun olduğu için destek olmamızı isteyen bir ergen arkadaş görüyoruz. Üçüncü resimde ise ben foyasını ortaya çıkardıktan sonra “aslında uzunca açıklamalar yapadım ama gerek girmedim…” diye devam eden bir cümleyle henüz Türkçe konuşmayı öğrenemeden bir çakma yazılımcı görüyorsunuz.

Maalesef bu tartışmayı uzatamadım çünkü sayfa sahibi ne halt yediğini anladı ve gönderiyi tamamen sildi. Muhtemelen reklam parasını da geri iade etmiştir yazılımcı arkadaşa. Siz siz olun, böyle 5 dakikada oyun geliştirdiğini sanan ergenlere prim vermeyin. Çünkü siz bunlara prim verdikçe, Türkiye’de oyun sektörü gerçek manada hiç bir zaman gelişmeyecek ve kolayına kaçan ergenlerle dolup taşacak. Saygılar, sevgiler…

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir