AlışverişYeme İçme

Nescafe Dolce Gusto İncelemesi

Bugün Dolce Gusto İncelemesi yapıyorum. Nescafe'nin kapsüllü kahve makinesi acaba gerçekten de Starbucks lezzeti veriyor mu?

Uzun süredir incelemesini yaptığım halde yayınlayamadığım bir ürün ile birlikteyiz bugün. Nescafe Dolce Gusto incelemesi ve kullanıcı deneyimlerine yer verdiğim yazımı okurken kahvelerinizi de koymayı unutmayın.

Öncelikle bu kapsüllü kahve muhabbetinden başlayayım. Espresso ve filtrelenmiş kahveler için harika bir teknoloji. Yüksek basınç ile çok hızlı şekilde gerçek ve öğütülmüş kahveden süzülen 80 derecedeki sıcak su ile mükemmel bir deneyim yaşıyorsunuz. Bu kapsüllü kahve teknolojisini aktif olarak kullanan 6 firma var. Birisi Nescafe kapsüllerini DeLonghi ve Krups marka makineler ile kullanabiliyorsunuz. Tchibo, kahve makinelerini de kendisi üretiyor. Jacobs’un kahveleri Bosch makineler ile tat buluyor. Cremesso markası da Tchibo gibi kendi makinelerini kendisi üretiyor. Lavazza, Senseo ve illy isimli markalar da yine kendi makinelerine kapsül çıkarıyor. Biz gelelim Neste Türkiye tarafından ülkemize İngiltere’den (Birleşik Krallık aslında, tam olarak krallığın neresinden olduğu hakkında fikrim yok ama muhtemelen İngiltere’dir) ithal edilen makinelere ve kapsüllere.

Dolce Gusto DeLonghi Genio

Nestle Türkiye’nin kapsül kahve konusunda ülkemizdeki tek rakibi Tchibo. Fakat dağıtım ağı ve fiyatlandırma konusunda 2-0 geride başlayan bir Nescafe var. Tchibo kapsüller tüm Migroslarda bulunurken, Dolce Gusto kapsülleri bazı büyük Migroslarda bile zar zor buluyorsunuz. Tchibo kapsülleri mahallenizden bile alabilirken, ben İskenderun’da Dolce Gusto satan tek bir mağaza bulamadım. En yakın Antakya’da varmış, aramızda kalsın İskenderun Antakya arası 1 saat. Konumuza dönelim. Fiyatlar konusunda da Tchibo daha avantajlı. Üstelik sütlü kahve dayatması da yok. Aralarındaki karşılaştırma için Hangi Kapsül Kahve içeriğime göz atabilirsiniz. Dolce Gusto marka Caramel Macchiato alırsanız 8 kahve ve 8 süt kapsülü elde ediyorsunuz. Yani 8 fincan kahve demek bu. Fiyatı 32,95 TL olduğundan, 32,95/8 işlemini yaptığımızda fincanı yaklaşık 4,10 TL’ye geliyor. Yine kabul edilebilir bir fiyat. Ancak daha ucuza ve ucuz fiyatına rağmen çok daha iyi bir dağıtım ağına ve eşdeğer kahve kalitesine sahip Tchibo varken tercih edilir mi bilemiyorum.

Ekleme: Daha önce 20 TL civarından başlayan kutu kapsüllerin son etiketi, 16 Temmuz 2018 tarihi itibariyle gelen zamlar ile 32,95 TL oldu.

Dolce-Gusto Kapsüllü Kahve Makinesi

Deneyimlerime geçmem gerekirse öncelikle ben makineyi DeLonghi marka Genius olarak tercih ettim ve Dolce Gusto makineleri arasında ilginç bir şekilde ender XL bardak boyuna rastlanan makinelerden birisi. XL boyda bir kahvesi olmadığını da belirtmem gerekir. Arada sıcak suya ihtiyacım olduğunda basıyorum o kadar. Makinenin ayarları kolay. Kapsül yerleştirmek ve kahveyi elde etmek çocuk oyuncağı. Kapsüllü kahve makinesi gerçekten parasının hakkını verir kalitede.

Dolce Gusto Caramel Macchiato

Kapsülleri teker teker değerlendireceğim. Öncelikle Americano’dan başlamak istiyorum. Kesinlikle harika. Ancak orta kalite bir kahve makinesi ile de aynı çıktıyı alabileceğinizi düşünüyorum. Caramel Macchiato’yu da beğendiğimi söylemem gerek. Starbucks’a her gün 12,75 TL bayılmak yerine 4,11’ye bence güzel bir seçim. Chai Tea Latte çok beğenmemiş olsam da içilebilir durumda. Cappucino’yu beğenmedim, espresso bazlı kahveler arasında “kahve” tadına en çok muhtaç olan bu içecek için sanki bir şeyler eksik. Donanımhaber forumlarında genel kanı 15 bar basıncın yetersiz olduğu. Mocha çok tercih ettiğim bir şey değil ancak kalitesi yerinde. Normal Latte’yi beğenmedim. Cafe Au Lait ise 3’ü 1 arada tarzında yapay sütlü Nescafe gibi geldi bana. Açıkçası yoklukta içilebilir.

Dolce Gusto Kapsülleri

Sorulacak muhtemel sorular arasından en önemlisini yanıtlayayım. Süt kapsülleri beklediğim kalitenin çok çok üstünde. Gerçek bir sıcak süt kokusu geliyor burunlara. Artılarına ve eksilerine geliyorum hemen.

En büyük artısı, kapsüllerinin sütlü ve aromalı içeceklerde Starbucks gibi zincirlere göre çok çok uygun fiyata gelmesi. Caramel Macchiato’nun fincanı 4,11 TL, Espresso ve Americano gibi sade kahveler 2,05 TL’ye geliyor. Nescafe’nin anlaştığı markalar arasında duayen DeLonghi’nin olması ikinci büyük artısı. Üçüncü büyük artısı da 1 dakikadan az bir süre içerisinde normalde çok daha uzun sürecek içecekler yapabiliyor oluşunuz.

Dolce Gusto Kapsül İçi

Bu arada resimde gördüğünüz soldaki kapsül çözünebilir kahve ve süt tozu barındıran kapsül. Sağdaki ise gerçek öğütülmüş kahve barındıran kapsül.

Eksilerine gelince, dolce gusto incelemesi içinde de belirttiğim gibi dağıtım ağı. Arkadaş ben mecbur muyum 3-4 gün kargo beklemeye? Tefal’de varmış, Esse’de varmış. Yaşadığım mahallede bile 2 AVM var, H&M’den tutun da Starbucks’a kadar tüm zincir mağazalar var. Esse yok, Tefal’de de Dolce Gusto kapsülleri yok. En yakını 1 saat arabayla. Migros’lar da sadece Macro Center’lara getirebiliyormuş. Bir de kargoyla aldığınızda minimum 4 kutu kapsül sipariş vermeniz gerekiyor. Geçeyim ikinci eksisine. Müşteri hizmetleri çok çok sıkıntılı. Nestle Türkiye’nin numarası var kapsüllerde, makinelerde. Arıyorum “Burası bilmiyor, Dolce-Gusto departmanı sizi arayacak” diyip telefon numaramı istiyorlar. Kara cuma indiriminde 5 kutu kapsül aldım, sipariş çıkmadığı halde teslim alacak kişiyi değiştiremiyorlar. Kısacası çokça sıkıntı çekebileceğiniz ve size yardımcı olamayacak bir müşteri hizmetleri var. Üçüncü eksimi de, makineyi aldınız. İçinden güzel bir kupon kodu çıktı. Ama o da ne? Sitedeki kupon kullanma yerine girdiğinizde bilmem kaç dolarlık hediye kuponu tanımlanıyor ama ülkemizde geçerli değil. Bravo Nestle Türkiye… Instagram’dan sponsorlu reklam basacaklarına müşteri memnuniyeti sağlasalar aslında daha büyük kitleye ulaşırlar. Örneğin ben bu sorunları çekmemiş olsam bugün blog sayesinde en az 50 kişiye Dolce-Gusto makinesi ve kapsüllerini aldırmıştım. Keza her gün binlerce ziyaretçi bu yazılanları okuyor.

Bir incelemenin daha sonuna geldim. Zamanında bir de pratik kahve incelemesi yapmıştım renkli kısma tıklayarak ziyaret edebilir, Dolce Gusto incelemesi hoşunuza gittiyse blog siteme abone olabilirsiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu