Öneriler

Ofis Temizliği İçin Kullanabileceğiniz Temizlik Şirketi

İstanbul'da çok sayıda temizlik şirketi mevcut. Ancak kaç tanesi verdiği randevu saatine uyarak ofisinizde halılarınızı yıkıyor?

Sizinle biraz temizlik şirketi neden önemli sorusu hakkında konuşalım. Özellikle pandemi döneminde artan hijyen ihtiyacının ofislere geri dönüş kararı ile çakışmasıyla, günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofislerimizde temizlik personeli arayışına girdik. Ancak bazen ufak firmalarda ya da freelancer ofislerinde maaşlı bir şekilde temizlik personeli kadrosu kurmak mümkün olmuyor. Hatta bazı durumlarda büyük firmalar da temizlik personeli olmasına rağmen detaylı temizlik ya da halı temizliği gibi ihtiyaçlarından dolayı temizlik firması arayışına giriyorlar. İşte bu noktada, temizlik şirketleri konusunu daha derin şekilde açmam gerekiyor.

İstanbul’da Temizlik Şirketleri

İstanbul’da çok sayıda temizlik şirketi bulunuyor. Bu şirketleri internette basit bir Google aramasıyla keşfedebileceğiniz gibi, Armut.com gibi web sitelerinden de teklif toplayarak da bulabilirsiniz. Ancak nedendir bilmiyorum; İstanbul’da bulunan temizlik şirketlerinin büyük bir bölümü son 2 yıl içerisinde kuruldu. Bundan dolayı tecrübeli bir ekibe sahip olmadıkları gibi, devamlılık konusunda da potansiyelleri oldukça zayıf!

Size ilk tavsiyem köklü, bol referansı olan ve geniş temizlik çeşitliliğine sahip firmalarla çalışmanız. “Köklü tamam, referansı da anladım; neden çok çeşitli kategorilerde temizlik yapabilen bir firma bulmalıyım?” diye soracak olursanız, bu tür firmalar hem müşterisinin tüm ihtiyaçlarına cevap verebiliyorlar hem de çok daha fazla problemle karşılaştıkları için, herhangi bir kriz anında çok daha iyi aksiyon alabilecek ekiplere sahip oluyorlar. Örneğin hem yerinde halı yıkama hizmeti veren, hem gökdelen camı temizleyen, hem de detaylı ve dezenfektanlı temizlik yapabilen bir temizlik şirketi; her türlü işin üstesinden gelebilecek, gerektiğinde takviye yollayabilecek, gerektiğinde de sonraki randevularınız için ek hizmetler sağlayabilecektir. Böylece tek bir günde ofisinizin tüm hijyen ihtiyacını tek bir muhatap ile çözmüş olacaksınız.

Dış Cephe Temizlik Şirketi

Temizlik Şirketi Tavsiyesi

Şahsen, yukarıda bahsetmiş olduğum 3 kriteri sağlayan hemen hemen tüm temizlik şirketlerine güvenirim. Ancak bu yazının da sponsoru olan Yeşil Temizlik firması, saydığım 3 kriterden çok daha fazlasını taşıyor. 2012 yılında kurulan Yeşil Temizlik, İstanbul Avrupa Yakası’nda Beyoğlu, İstanbul Anadolu Yakası’nda ise Göztepe ofisleriyle hizmet veriyor. Webrazzi ofisinin tadilat sonrası temizliğini, Türk Hava Yolları Habom Binası temizliğini, Toyota Gedizler’in yangın sonrası temizliğini, Swatch saatleri grubunun periyodik temizliklerini, Garanti Bankası’nın Ümraniye’deki plazasının camlarının temizliğini ve konsolosluklar da dahil bir çok kurum/kuruluşun temizlik işlerini üstlenerek diğer temizlik şirketlerinden sıyrılıyor. Yani sıradan bir temizlik şirketi olarak değil, gerçekten kurumlarla büyük anlaşmalar yapan ve kurumların temizlik alanındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir firma olarak 9 yıldır sektörde yer alıyorlar.

Hizmet verdiği alanlara gelecek olursak,

  • Ofis temizliği
  • Yerinde halı yıkama
  • İnşaat sonrası temizlik
  • Tesis temizliği
  • Mermer cilalama hizmeti
  • Dış cephe ve plaza camı temizliği
  • Fabrika temizliği
  • Bina temizliği
  • Villa temizliği
  • Toplu konut temizliği

gibi bir çok alanda başarılı hizmet referanslarına sahip. Kendilerinden randevu almak ya da web sitelerini incelemek için: https://www.yesiltemizlik.com/

Periyodik ya da Tek Seferlik Temizlik

Temizlik şirketi seçerken ilgilenmeniz ve üzerinde durmanız gereken ana kriter, gerçekleştireceğiniz anlaşmanın devamlılığı. Tek seferlik bir temizlik ihtiyacınız var ise en iyi fiyatı yakalamaya çalışın. Ancak haftalık ya da aylık rutin temizlik ihtiyacınız varsa bütçenizi arttırarak sözünde duran iyi bir firma ile çalışın. Unutmamanız gereken en önemli nokta, temizlik personelini sigortalayan ve çalışma esnasında İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği) uygun şekilde önlemler alan firmalar ile çalışmak. Bunu da yine bahsettiğim 3 kriteri karşılayan firmalar ile yakalayabilirsiniz.

Tek seferlik temizliği dış cephe temizliği için, ofisin genel detaylı temizliği için ya da kendi temizlik personelinizin yetemediği durumlar için tercih edebilirsiniz. Periyodik temizlik ise haftada bir 2-4 saat arasında süren, rutin toz alma, silip süpürme, çöplerin toparlanması ve boşaltılması, bulaşıkların yıkanması ya da anlaşmanıza göre çeşitli ek hizmetler barındırabilir.

Bazı firmalar ise mesai sonrası gerçekleşecek şekilde akşamları periyodik ofis temizliği hizmeti sunabiliyorlar.

Avantajları ve Dezavantajları

Temizlik şirketi ile çalışmanın bazı avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Öncelikle avantajlarından bahsedecek olursak, sizi ve firmanızı büyük bir vakit/enerji kaybından kurtararak sadece işinize odaklanmanızı sağlarlar. Profesyonel ekibi profesyonel bir temizlik şirketi yöneteceği için hiç bir personel ile sorun yaşama şansınız kalmaz. Beğenmediğiniz bir nokta olduğunda doğrudan ekibin lideri ile görüşerek gerekli memnuniyetin sağlanması mümkündür. İşlerini iyi yaptıkları için normal bir temizlik personelinden çok daha iyi iş çıkarabilirler. Kendi kuracağınız temizlik ekibi ve satın alacağınız ekipmanların yanında çok daha ekonomik çözümler sunabilirler. Dış cephe temizliği gibi tek başınıza üstlenemeyeceğiniz temizlik projelerini bir kaç gün içinde çözebilirler.

Dezavantajlarının başında ise süreklilik geliyor. Her firma tam randevu saatinde size hizmet veremeyebilir. Her seferinde aynı temizlik kalitesi ortaya çıkmayabilir. Firma satılabilir ya da kapanabilir, dolayısıyla bir kaç ayda bir yeni bir temizlik şirketi bulmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu gibi dezavantajlara maruz kalmamak için iyi bir temizlik firması ile çalışmanızı öneriyorum. Eğer henüz temizletebileceğiniz bir ofisiniz yoksa Hazır Ofis yazısına da göz atmanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu