İçerik Ajansı
Gezi Blogu

Öğrenci Pasaportu Nedir? Nasıl Alınır?

Öğrenci Pasaportu hakkında 2017 Mayıs güncellemeleri ve tüm bilgileri. Ücretsiz pasaport nasıl alınır? Hepsi seyahat ve gezi blog sitemde!

Öğrenciler gezmesin mi? Tabi ki gezsin! Bugün yoğun araştırmalarım neticesinde sizlere Öğrenci Pasaportu hakkında en güncel bilgileri paylaşacağım. Öncelikle genel bilgileri ve özeti vererek başlayayım.

Öğrenci Pasaportu Nedir?

Kısaca, 25 yaşını doldurana kadar kullanabileceğin ve harçtan muaf tutulacağın bir pasaport. Öğrenci Pasaportu genel hatlarıyla ikiye ayrılıyor. 18 yaşın altındaysan en fazla 5 yıl süreli bir pasaport alabiliyorsun. Bunun sebebi 18 yaş altı çocuk olarak nitelendirildiği ve görüntülerinin çok çabuk değişebilmesi olarak gösteriliyor. 18 yaşın üzerindeysen 26 yaşından gün alana kadar kullanabileceğin bir pasaporta sahip olabiliyorsun.

Ama en baştan belirteyim, harç ödemekten muafsınız fakat Öğrenci Pasaportu için defter bedeli ödemeniz gerekiyor. E-Pasaport sitesinden Mayıs 2017 tarihli kontrolümde 94 TL olarak görüntülemekteyim.

Peki Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınıyor?

Burası aslında adım adım giderseniz basit, fakat ilk bakışta biraz karmaşık gelebiliyor. İlk olarak gerekli belgelerden başlayayım. TC Kimlik No barındıran nüfus cüzdanınız, 5 adet biyometrik fotoğraf, Öğrenci Belgesi (e-devlet üzerinden alınabilir, QR kodlu ve son 2 ay içinde çıktı alınmış olması şartı aranıyor), Öğrenci Pasaportu defter bedelini ödediğinize dair dekont ve son olarak varsa eski pasaportunuz gerekiyor.  Bunları hazırladıktan sonra e-pasaport sitesinden şehrinizi ve ilçenizi seçerek randevu almanız yeterli.

Bunlar dışında yok okuldan yazı gerekiyor tarzı şeyler söyleyenlere kulak asmayın, gerek olmadığını bizzat birinci ağızdan öğrendim. 26 yaş ve üzeri için Öğrenci Pasaportu alınamadığından dolayı, eğer Öğrenci sıfatıyla 26 yaşında birisi yurt dışına “eğitim” amacıyla gidecekse o zaman gerekiyor bu yazı mevzusu.

Hangi Tip Öğrencilere Veriliyor?

Burada direkt Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı’nın sitesinde yazanı sizlere aktarayım.

-492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir. -Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi/özel örgün ve yaygın eğitim-öğretim, yükseköğretim kurumlarında örgün, ikinci öğretim, açık öğretim ve uzaktan öğretim kapsamında ön lisans, lisans, lisansüstü düzeyde eğitim görmekte olan 25 yaşını doldurmamış aktif öğrenci durumunda bulunanlar İllerimizde Pasaport birimlerine, yurtdışında aynı statüde olan öğrenciler Dış temsilciliklerimize müracaat edebileceklerdir.
-Reşit olmayan öğrencilere beş yıl süreli pasaport, reşit olan öğrencilere 25 yaşının ikmaline kadar pasaport verilecektir.
-Resmi veya özel kurumlarca açılan her türlü kurs, seminer, sertifika programlarına devam edenler öğrenci olarak kabul edilmeyecektir.
-Öğrencilerin öğrenim gördükleri kurumlarından getirecekleri ıslak imzalı, e-imzalı veya e-devlet kapısı üzerinden alınan 60 günü geçmemiş öğrenci belgeleri kabul edilecektir.​

Yani lise, yüksekokul, üniversite öğrencileri alabiliyor. Açık öğretim ya da uzaktan öğretim olması bir şey değiştirmiyor.

Umarım Öğrenci Pasaportu hakkında en çok kafanıza takılabilecek şeyleri anlatmaya çalıştım. Sorularınızı bana iletirseniz yanıtlamaktan memnuniyet duyarım. Seyahat ve Gezi bölümüyle Ana Sayfama göz atmayı unutmayın 🙂 İyi gezmeler!

0%

Etiketler

6 Yorum

  1. Öğrenciliğin yaşı mı varda bunlar yaş sınırı koymuş. Adı üstünde öğrenci pasaportu lütfen ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı