Oyun Blogu

Ön Sipariş Mevzusu

Pre-Order nedir? Ön Sipariş nedir? gibi sorulara yanıt arıyoruz. Pre order Fifa 18 ön sipariş yapmadan önce okumanız gereken bir yazı.

Son zamanlarda doğmamış bebeğe oda dizer, çorap örer gibi bir ön sipariş çılgınlığı var. Cep telefonu gibi ürünlerde seri üretim başladıktan ve nakliye süreci devam ederken açılan ön sipariş alımı, oyun sektöründe maalesef temelden ev almaya benziyor. Hani “boh” da çıkabilir mevzusu. Ön sipariş nedir, neden yapılır, yapılmalı mı gibi sorulara yanıt vereceğim.

Bu sene baktığımız zaman bir çok büyük oyun henüz 6 ay öncesinden ön sipariş ile internette yer almaya başladı. Bunlardan en ilginci ise daha tanıtıldığı ilk video ile ön siparişe açılan Far Cry 5 oldu. Üstelik oyunun çıkışına yaklaşık 8 ay varken… Burada firmaları asıl cesaretlendiren noktalardan 2 tanesini ben tespit ettim. İlki her gün artan erken erişim (alfa, early accsess vb) oyunların sayısı… Oyuncu kitlesi artık temelden eve girer gibi henüz yeni yeni oynanabilir duruma gelen oyunlara çok yüksek paralar ödüyorlar. Bir çoğu da daha önce başka bir blog yazısında belirttiğim üzere ellerimizde patlıyor. En iyi örnekler ise Stranded Deep ve DayZ.

İlgili Blog İçerikleri

İkinci nokta ise “hype” kavramının iyice oyun sektörüne oturması. İnsanlar artık oyunun uzun uzadıya incelemelerini okumadan, henüz oynanabilir halinin videolarını görmeden, sırf popüleritesi yüzünden satın alıveriyorlar. Bu da firmaları ön sipariş ile para toplama konusunda cesaretlendiren bir diğer etken. Ön sipariş nedir ve bu mevzuya giriş dersi bitti. Şimdi işin yorum ve sonuç kısmı.

Peki ön sipariş ile oyun almak sağlıklı mı? Hayır. Net cevabım. Çünkü oyun dediğimiz nihai ürün sadece bir kopya. Şimdi yazının en başında verdiğim örnekten yola çıkalım. Cep telefonunu ön sipariş ile satın almak demek, ilk sahip olacaklardan birisi olmak demek. Çünkü genelde ön sipariş ile satılacak ürünler stoklar ile sınırlı olup, resmi çıkış tarihinden önce teslim edilebiliyorlar. Ki bu bile umrumda değil, bir telefona ilk sahip olan insan olmak… Ama yine saygı duyabilirim. Fakat iş oyun olunca saygı duymuyorum arkadaş. Kopyalanabilir, sürekli ve sınırsız şekilde oluşturulabilen anahtar ile satılan ürünlerin ön siparişi, erken teslimi olmaz arkadaş. Eğer erken teslim varsa zaten o oyundan uzak durun. Sanki ellerinde sınırlı stok var…

Daha da beni sinir eden noktaya değinmem gerekirse, o da genelde bağımsız yapımcılardan çok, dev şirketlerin bu ön sipariş illetine bulaşması… Oldu olacak Kickstarter’dan kampanya açıp bağış toplasınlar!

Neyse bir isyanın daha sonuna geldik… Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere, hoşçakalın!

0%

6 Yorum

  1. En son No Man’s Sky’i pre-orderlayip hayal kirikligina ugramistim. O gun bugundur hicbir oyunu pre-orderlamiyorum.

  2. Ben zirveyi arşa çıkarıyorum ve zamanında ön sipariş ile note 5 aldığımı ilan ediyorum 😀

  3. Benimde merakla beklediğim hayranı, olduğum oyunlar olsa da parayı şimdiden yatırmayı uygun bulmuyorum.Çıksın da öyle alayım şimdiden ne olursa olsun parayı oraya bağlamanın bir anlamı yok.Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir