GirişimcilikE-Ticaret

Önce E-Ticaret mi? Fiziksel Mağaza mı?

En büyük sorunlardan bir tanesidir girişimlerde. Fiziksel mağaza mı açsam, sanal mağaza mı? Ya da her ikisi olacaksa hangisini önce gerçekleştirmeliyim? Bir çok soruyu cevaplamaya çalışacağım.

En büyük sorunlardan bir tanesidir girişimlerde. Fiziksel mağaza mı açsam, sanal mağaza mı? Ya da her ikisi olacaksa hangisini önce gerçekleştirmeliyim? Bir çok soruyu cevaplamaya çalışacağım.

Öncelikle normal olanı eş zamanlı yapılması. Yani e-ticaret sitesi ile fiziksel mağaza aynı anda açılır ve eş stok tutumu gerçekleştirilirse en harika çözüm olacaktır. Ancak maalesef ülkemizde durum bu kadar kolay değil. Girişimcilerin bu iş için belirli bir bütçesi oluyor ve bu bütçeyi doğru şekilde kullanarak önce amorti, ardından kâra geçerek eksik olan diğer mağazayı açmaya çalışıyorlar. Önce hangisinden başlarsanız ne gibi avantajlar ve dezavantajlara sahip olursunuz ondan başlayayım. Sonrasında ise kendi tercihimi söyleyerek yazıyı noktalayacağım.

Fiziksel mağaza aslında bir çok avantajı da beraberinde getiriyor. Özellikle e-ticaret yani sanal mağaza tarafında stok tutma sorununu ortadan kaldırıyor. Çünkü e-ticarete atılanlar genellikle belirli bir metrekare alan ayırıp, ana stoğunu burada tutup diğer bir çok ürünü tedarikçilerden yönlendiriyor. Fiziksel mağaza depolama açısından en iyi seçenek. Bunun yanı sıra şirketleşme kısmı daha sağlam yapıda oluyor ve bankacılık işleri de daha düzenli yürüyor. Yani sanal mağazadan fiziksel mağazaya geçiş daha büyük bir uğraş iken, fiziksel mağazadan sonra sanal mağaza açmak genelde daha kolay oluyor. Önce kolaydan başlamak mantıklı değil mi diye soracaklar için de peşinen cevaplayayım. Sanal mağaza açtınız, hem oradaki işleri yürütmek hem de fiziksel mağaza için çalışmak sizce nasıl bir yoğunluk yaratır? Sanal mağazayı batırabilirsiniz bile o fiziksel mağaza hazırlıklarında. Ancak eğer önce fiziksel mağazanızı açıp sonra sanal mağazayı aktif edecek olursanız, zaten belirli olan iş hacminizi internet ortamında arttırmış olacaksınız.

Sanal mağazanın en büyük avantajı tabi ki maliyeti. Ancak rekabet ortamı yine sıkıntıya giriyor. Stok tutamadığınız zaman tedarikçi fiyatları ile uğraşıyorsunuz. Rakibiniz elindeki stoğu eritmek için uygun fiyatlarla satış yaparken, siz tedarikçiden gelen ürünü kârsız bile satsanız tercih edilmiyorsunuz. Sanal mağaza yani e-ticaretin bir diğer avantajı da ekip ücretinin az tutacak olması. Bir freelancer grafiker, bir içerikle pazarlama uzmanı ve bir ürün-kargo takibi yapabilecek elemanla bile bu işi bir şekilde yürütebilirsiniz. Muhasebe, ödeme sistemleri gibi diğer önemli kolları da dışarıdan temin edebilirsiniz.

Özet olarak benim tercihim önce bir mağaza kiralayıp fiziksel olarak stok tutabileceğiniz bir fiziksel mağaza oluşturmak. Ardından stok durumunuza ve iş hacminize göre işi sanala taşımak.

2 Yorum

  1. Sanal mağazanın en büyük problemi kutudan hıyar çıkma olasılığıdır bence. Bu konuda güven verdikleri sürece sanal mağazanın başka dezavantajı olacağını sanmıyorum

  2. he dukkan acmıssın he instagram hesabı dukkana yatıracagın paranın ceyregını ınternet ortamında harca 2 katını cıkartırsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu