Rehber

Open Broadcaster Software Rehberi

OBS nedir, OBS nasıl kullanılır gibi soruların yer aldığı Open Broadcaster Software Rehberi ile karşınızdayım. OBS Ayarları için doğru adrestesiniz.

Canlı video akışı uygulaması olan Open Broadcaster Software, biz yayıncılar için bulunmaz nimettir. Gerek eklenti desteği, gerek hafif ve stabil çalışma özelliği, gerekse ücretsiz oluşu ile gönüllerimizde taht kurmuş bir yayın programıdır.

Piyasadaki en büyük rakibi olan XSplit, başlangıç aşamasında daha fazla seçenek ve esneklik sunmasına rağmen ücretli oluşu ve tavsiye edilen sistem özelliklerinin 1 tık yukarıda olması sebebi ile Open Broadcaster Software’in gerisinde kalmaktadır. Eğer sıfırdan başlayacak bir Twitch yayıncısıysanız, anlatacaklarım tam da size göre. Öncelikle ayarlarla başlayalım. Size vereceğim ayar tavsiyeleri, tarafımdan denenip onaylanan ve hatta sürekli kullandığım ayarlar olduğunu unutmayın.

Öncelikle ayarlara tıkladığımızda karşımıza genel sekmesi geliyor. Burada profil adınızı düzenleyebiliyor, bildirim paneli ile ilgili değişiklikleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Kodlama simgesi önemli sekmelerden. Kodlayıcı seçeneğinde genelde x264 seçeriz. Fakat nvidia ekran kartlarında GeForce Experience ile gelen kendi kodlayıcısı da yer alabilir bu bölümde. Keza ekstradan bir broadcaster ekipmanı aldıysanız, seçenekler arasında bu da yer alacaktır. Siz uygun olanı deneyerek tercih etmelisiniz. Uygun olanı işlemciyi ve ekran kartını yormamasına, yayını düzgün bir şekilde istenilen değerde kodlamasına dikkat ederek seçebilirsiniz. Genelde x264 seçmenizi tavsiye ederim. Diğer seçeneklere nazaran daha hafif olacaktır.

CBR Kullan ve CBR Doldurmayı Etkinleştir ayarlarını işaretleyin. İsteğe bağlı ara bellek kullanımını kapatın. Eşdeğer olsun bit hızı ile ara bellek. Gelelim en yüksek bit hızına. ADSL için 680-990, VDSL için 1900, Fiber için ise 2500 ile 5000 kb/sn hızları Türkiye için standart. Siz yükleme yani upload hızınıza göre yarısını ya da yarısından biraz fazlasını verecek şekilde ayarlamalısınız. Örneğin benim 3200 kb/sn hızla yükleme yapabilecek bir internet hızım olduğundan genelde 2300-2500 vermekteyim yayına. Siz kendi internet hızınıza göre doğru sayıyı girin. Buradaki tek ölçüt internet hızınız değil tabi ki. Yayına vermek istediğiniz çözünürlük de önemli, ona daha sonra değineceğim. Ses ayarlarına mümkün olduğunca dokunmamaya çalışın. Özellikle düşük performans bir bilgisayar ya da internetiniz varsa, elinizdeki kaynakları iyi kullanmaya çalışın.

Yayın ayarları sekmesinde ilk kısım platform ile ilgili. Canlı yayın ya da video kaydetme seçenekleri bulunuyor. Canlı yayın yapacağınızda, önce site seçimi ardından size özgü yayın anahtarı kaydı. Twitch’te yayın anahtarını dashboard bölümünden elde edebiliyorsunuz. Yayın anahtarınızı kimseyle paylaşmayın. Otomatik tekrar bağlan seçeneği işaretli kalsın. Geri kalan seçenekler sizin insiyatifinize kalmış.

Open Broadcaster Software için en önemli ayar kısmı Video. Önce ekran kartınızı ve mevcut ekran çözünürlüğünüzü seçiyorsunuz, ardından yayına vermek istediğiniz çözünürlüğü. Şimdi önerim şu şekilde.

 • Çözünürlük: 640×360
 • Bit Hızı Aralığı: 400 – 1.000 kb/sn
 • Önerdiğim: 700 kb/sn
 • Çözünürlük: 854×480
 • Bit Hızı Aralığı: 500 – 2.000 kb/sn
 • Önerdiğim: 1500 kb/sn
 • Çözünürlük: 1280×720
 • Bit Hızı Aralığı: 1.500 – 4.000 kb/sn
 • Önerdiğim: 2900 kb/sn
 • Çözünürlük: 1920×1080
 • Bit Hızı Aralığı: 3.000 – 6.000 kb/sn
 • Önerdiğim: 4700 kb/sn

Filtre ayarında ise eğer yayınınızda karelenmeler çok olmuyorsa dokunmayın. Fakat daha kaliteli ve akıcı bir yayın istiyorsanız bit hızını arttırarak filtre koyabilirsiniz. FPS ayarına ise dokunmamaya özen gösterin. 60 FPS yayın yapmak çok çok zor Türkiye şartlarında.

Ses ayarları anlayabileceğiniz gibi giriş ile çıkış birimlerinin seçilmesi ve bazı tercihlerin yer aldığı bölüm. Kısayol tuşları sekmesi de yine sizin keyfinize kalmış. Gelelim gelişmiş ayarlara. İşlemciniz son nesil ve çarpan kilidi açık K serisinden bir intel i7 değilse, işlemci ayarlarına dokunmayın bile. Burada önemli 2 seçenek var. Önizleme yaparken genelde kodlamayı kapalı tutun. Bu sisteminizi yormayacak bir tercihtir. Eğer yaptığınız ayarlar sonrası bit hızını görmek isterseniz, denemek için açıp önizleyin ve sonra tekrar kapatın. CFR kullanma seçeneği de işaretli olsun.

Ayarları bitirdiğimize göre sahne olayına gelelim. Öncelikle 2 minik alan var altta. Bunlardan birisi sahneler, diğeri kaynaklar. Oluşturduğunuz bir sahne için ekranda göstereceğiniz şeyler kaynak oluyor. Örneğin sahne ekle diyip “yayına giriş” ismini verdiniz. Kaynak ekle kısmından ekle tuşuna basıp metin ekleyebilirsiniz; örneğin, “yayın birazdan başlıyor”. Yayını önizle kısmını kullanarak, sahneyi düzenle tuşuna basıp yer değiştirme ve boyutlandırma işlerini görsel olarak üst ekrandan düzenleyebilirsiniz.

Anlatacaklarım bu kadar. Sormak istediğiniz soruları sosyal medyadan bana ulaşarak yahutta yorum kısmında belirterek sorabilirsiniz.

0%

2 Yorum

 1. Hocam ben periscopeden yayın yapmak istiyorum film vs gibi obs den ayarlamayı yapıyorum ön izleme yaptıgımda her sey normal gibi gözüküyor canlı yayına geçtiğim zaman 10 dakikadan sonra yayında ses geriden geliyor sebebi ne acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu