ÖnerilerYazılım

Otomatik Özet Çıkaran Web Sitesi

Uzun metinlerden çıkarmanız gereken özet metinleri yapay zekası ile otomatik olarak üretmeyi başaran Resoomer ile tanışın!

Bu içerik içerisinde sizi hem ilginç hem de işimize çok yarayacak bir web sitesi ile tanıştıracağım. Resoomer isimli web sitesi, uzun uzadıya metinlerden özetler çıkarabilen harika bir araç olarak göze çarpıyor. Otomatik özet çıkaran bu web sitesinin bir çok işlevi ve ayarı da mevcut. Öncelikle kimler bu otomatik özet hizmetinden faydalanmak isteyebilir; buna değineyim. Ardından araçlara ve nasıl kullanılır kısmına geçiş yapacağım.

Otomatik Özet Çıkarmak Kimlere Fayda Sağlar?

Öncelikle biz içerik üreticilerine! Çünkü herhangi bir konuda içerik üretmek istediğimiz zaman, SEO kriterlerini de göz önünde bulundurarak anahtar kelime odaklı yüzlerce makale tarıyoruz. Bulduğunuz bu tür işinize yarayacağına inandığınız makaleleri Resoomer içerisinde aşağıda anlatacağım araçlar sayesinde anahtar kelime odaklı olarak özetleyebiliyorsunuz. Yani otomatik özet çıkarma programı ilk başta bizlere yarıyor 🙂

Bunun dışında üniversite öğrencilerinin ders sayfalarında, profesörlerin makalelerde, gazetecilerin gündem maddelerinde, editörlerin ağır makalelerde, normal son kullanıcıların roman ve kitap özetlerinde kullandığını görebiliyoruz.

Resoomer Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Resoomer aslında o kadar kolay bir kullanıma ve o kadar tatmin edici arayüze sahip ki, bir kaç saniye içerisinde devasa metinlerden harika özet niteliğindeki kısa metinlere ulaşabiliyorsunuz. Ben bu konuda örnek olması amacıyla uzun bir blog içeriğimi Resoomer aracılığıyla özet haline getirdim.

Resoomer

Fotoğrafta görebileceğiniz üzere sol tarafa kendi uzun metnimi yazdım ve Resoomer butonuna tıkladım. Ardından Resoomer robotu sağ tarafa %36 oranına kadar kısaltılmış özet metni üretti. İşte bu kadar basit. Tuhaftır ki ilk paragraftaki hoşgeldin kıvamındaki kelimeler barındıran cümleleri atıp gerçekten anahtar kelime odaklı olan o tek cümleyi bulmuş ve özet meninin ilk paragrafı haline getirmiş. Program ileride yapay zeka ile çok daha iyi duruma gelecektir; bundan eminim fakat şimdilik biraz daha anahtar kelime odaklı cümle ayıklama yazılımı gibi gözüküyor.

Bu konuyu daha ayrıntılı olarak açmak için geçelim araçlar kısmına…

Ne Tür Özetler Çıkarabiliyoruz?

Öncelikle yukarıdaki fotoğrafın sağ bölümünde görebileceğiniz üzere 4 farklı seçenek butonu yer alıyor. Bunlar “Otomatik”, “Manuel”, “Optimize” ve “Analiz” olarak konumlandırılmış. Makalemin önemli cümlelerini ister el yordamı ile belirleyebilirim, istersem de anahtar kelimeleri seçip bu anahtar kelimelere göre özet çıkartabilirim. Otomatik özet çıkarmak evet oldukça kolay fakat daha da güzeli anahtar kelime seçebiliyor olmamız diye düşünüyorum.

Otomatik Özet Çıkarma Programı

Görebileceğiniz üzere Resoomer oldukça işlevsel araçlara sahip bir otomatik özet sitesi. Üstelik yurt dışı kaynaklı bir araç olmasına rağmen bizler için Türkçe dil seçeneği de sunmaktalar. Ayrıca yine web sitesi ile sınırlı kalmayın diye Chrome eklentisi gibi ekstra araçlara da sahipler. Uzun metinler içerisinde ctrl+F yapmak yerine bu metinlerin özetini çıkarmanın artık vakti geldi!

Resoomer: https://resoomer.com/tr/

Bir sonraki web sitesi tanıtımında görüşmek üzere, hoşçakalın!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu