Oyun Blogu

Oyun Fiyatları ve Satın Alma Gücü

Oyun fiyatları ve satın alma gücü arasındaki ilişkiyi bugünkü oyun blog yazımda anlatmaya çalıştım. Steam, ARAL ve EA Games içerir...

Oyun fiyatlarıyla alakalı ne zaman bir muhabbet açılsa, en çok anlatmakta zorlandığım konu “oyun fiyatlarının satın alma gücü ile doğru orantılı ya da sabit kur” üzerinden satılması gerekliliği. Bu konuya bir giriş yapalım. Oyun fiyatları için ilk blog yazım.

Bundan yıllar öncesinde çeşitli kavramlar girmeye başladı hayatımıza. Baktık döviz kurları ile baş edemiyoruz, sabit kurlardan tutun da big mac endeksine kadar bir çok terim girdi hayatımıza. Bunların ana çıkış nedeni ticari kaygılardı. Şimdi jet hızıyla oyun sektörüne girelim. Girerken de önce bir karşılaştırma tablosu vereyim sizlere.

İlgili Blog İçerikleri

Almanya asgari ücret: 1498.00 EUR, Almanya’da Fifa 18: 59.99 EUR

ABD asgari ücret: 1566.00 USD, ABD’de Fifa 18: 59.99 USD

Türkiye asgari ücret: 1400.00 TL, Türkiye’de Fifa 18: 59.99 TL 228.00 TL

Şimdi şöyle bir mesele var. Ekonomi mezunu değilim. Ancak aptal da değilim. Dünya üzerinde bir çok ülkede çapraz kura rağmen genelde bir ürünün ya da hizmetin satışı sabit fiyat ve değişken uzantıyla yapılır. Örneğin Spotify dünyanın bir çok noktasında 9.99 USD, 9.99 EUR, 9.99 Sterlin ve ülkemizde de 9.99 TL’ye çıktı. Ancak oldukça zarar eden şirket sadece Türkiye için fiyatları yukarı çekme zorunda kaldı.

Az buçuk mevzuyu anladınız. Evet çapraz kur söz konusu olduğunda paramız oldukça değersiz kalıyor. Ama firmaların da bu ülkede ve bu büyük pazarda iş yapabilmesi için satın alma gücüne oranlı fiyatlar açıklaması gerekiyor. Oyun sektöründe ise bunun en mükemmel temsilcisi Steam. Oyun fiyatları konusunda bir milad oldu adeta.

Steam ilk kez resmi olarak Türkiye piyasasına girerken dolar kuru 2.02’lerde olmasına rağmen 1 USD = 1.50 TL sabit kurunu getirdi ve o günden beri dolar 3.60’ları bulmasına rağmen bundan ödün vermedi. Lakin gelin görün ki ARAL denen firma yapacağını yaptı ve özellikle belirli geliştiricilerin ve yayıncıların (2K, Ubisoft vb) oyunlarını kendi etiket fiyatına çıkarttı. Yine de durum o kadar vahim değil. Evet belki ARAL bunu yapmamış olsa 59 dolarlık Watch Dogs 2 oyununa 80 TL verecektik ama yinede Steam genelinde doğrudan geliştiricilerin yayınladığı oyunlarda büyük avantaj. Bunlara son zamanların popüler hayatta kalma oyunları da dahil.

Peki bunu Steam yaparken, EA Games nerede duruyor? Durabileceği en uzak noktada tabi ki… Hatta daha da içine ediyor işin. Nasıl mı? Tamam 59.99 TL’den satmıyorsun belki Fifa oyunlarını ama bari dolardan sat be kardeşim. Türkiye Avrupa ülkesi diyip Euro üzerinden satmak nedir? Sonra gidip abuk sabuk sitelerden Fifa 18 alıp dolandırılma vakalarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Oyun fiyatları EA Games mamülü Origin için çok fahiş durumda.

Yine bir can sıkma, iç dökme, dert tasa anlatma temalı oyun blog yazısı da burada sona ersin madem. Siz zaten konuyu biliyordunuz da, bir kez daha üzerinden geçmiş olduk.

0%

3 Yorum

  1. Steam Türk Lirasına geçene kadar g2a’larda, kinguin’lerde çektiğimiz çileler ayrı dert. Bir süre önce Bethesda forumlarında(Dishonored 2 için) Türkiye fiyat politikasıyla alakalı hemen hemen aynı çizgide bir yazı yazmıştım.
    Gelen yorumlar “remove kebab” cinsindendi. Bence ülkecek her konuda olduğu gibi bu konuda da şimdilik pek sallnmıyoruz ancak bu durum değişecektir.

    Son 7 gün steam indirme oranlarına baktığımızda Türkiye’nin İtalya’yı bile geride bıraktığını görüyoruz. Bu da Steam’in getirdiği fiyat politikasıyla Türkiye’de korsan oyunculuğu ne kadar azalttığının kanıtı niteliğinde.

    Umuyorum ki oyun firmaları bu değişimi görecektir ve en azından Rusya kadar bir ayrıcalığa sahip oluruz fiyatlar konusunda yakında.

  2. abi işte milletin anlamadığı konu bu. evet paramız değer kaybetti ama oyun üreticilerininde düşünmesi lazım bunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir