Oyun Blogu

Oyun Geliştirmek İçin Nereden Başlanmalı?

Oyun Geliştirmek İçin Nereden Başlanmalı? Neler yapılmalı. Oyun yapmak için hangi dil öğrenmek gerekiyor. Hangi programla oyun yapılır gibi soruları ...

Sık sık sorulan soruların başında geliyordu bu Oyun Geliştirmek İçin nereden başlamalı, ne öğrenmeli gibi sorular… Ben de nihayet fırsat bulup bunu blog yazısına dökmeyi başardım. Oyun Geliştirmek İçin yapmanız gerekenlerden ufak ufak bahsedeyim.

En başta dil öğrenmek geliyor. Bu dil öğrenmekten kastım da otur baştan sona bir C++ öğren değil! Programlamanın mantığını öğrenmen yeterli olacaktır. Keza artık oyun geliştirirken ihtiyaçlar doğrultusunda mutlaka bir oyun motoruna ihtiyaç duyulmakta. Bu yüzden de eğer GM Studio kullanacaksan Delphi mantığını, Unity kullanacaksan Java ve C# mantığını çözmen ve basit kurallar ile komutları öğrenmen yeterli olacaktır. Yani ilk başta bir dil ve oyun motoru seçmemiz gerekiyor.

İlgili Blog İçerikleri

İkinci aşama hangi platforma oyun çıkaracağımız. Öncelikle tavsiyem eğer para kazanma gibi bir amacınız yok ise PC platformu üzerinde kendinizi geliştirin. Eğer yok ben para kazanmak istiyorum diyorsanız da mobil oyunlara yönelin. Java halen mobil sektör için geçerli olsa da konsol ve bilgisayar oyunculuğu için ağır ve kısıtlı kalmakta. Ayrıca seçtiğiniz platforma göre bir mutfak yönetiminiz olmak zorunda. Bu yüzden de Lua ve PHP gibi oyunun kendisi için işinize yaramasa da, arka tarafta oldukça yol kısaltacak ve çözüm üretecek dilleri, programları, araçları ve yazılımları da öğrenmeniz gerekmekte.

Platformu da seçtik. Peki ya konu, tür, tema… Oyun Geliştirmek İçin gerekenlerin belki de en önemlisi hayal gücünüz! Yani bunlar tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Burada lütfen trendlere takılmayın. Kimse sırf hayatta kalma oyunları popüler diye yaptığınız zorlama oyunu oynamak istemeyecek! Kendinizi yansıtın!

Dördüncü aşama işin yayınlama ve pazarlama kısmı. Elbette kendinizi geliştirene kadar ufak tefek oyunlar yaptınız. Ama sıra geldi işi profesyonelliğe dökmeye. Peki oyunumuzu yayınlarken neye dikkat edeceğiz? Öncelikle işin pazarlama tarafına. Kullanıcılara satabileceğiniz bir şeyler olması gerekiyor. Özellikle mobil sektörde sadece reklamlarla hayatta kalmanız imkansıza yakın bir şey. Bu yüzden oynadığınız oyuna ek seviyeler ya da hızlandırıcı eşyaları gibi ekstra market öğeleri eklemeyi unutmayın. Kesinlikle ilk oyununuzu ücretli olarak markete koymanızı tavsiye etmiyorum. Çok büyük bir reklam kampanyasına ihtiyaç duyarsınız. Fakat ücretsiz bir oyunu ücretli eşyalarla birlikte markete koyar, hatta sosyal medya entegrasyonlarını yapıp viral büyümeye teslim olursanız muhtemelen kazandığınız paraları nereye harcayacağınızı düşünmeye başlarsınız.

Oyun Geliştirmek İçin gereken diller, platformlar, pazarlama taraflarından bahsettim. Sormak istediğiniz ya da detaylı bilgi almak istediğiniz konuları bana her zamanki gibi e-posta ile iletebilirsiniz. Yorumları göremeyebiliyorum.

0%

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir