Oyun Blogu

Oyun Haber Sitesi Kuralım Para Kazanalım

Oyun haber sitesi nasıl kurulur, en iyi şekilde nasıl projelendirilir. Türkiye'nin en iyi oyun blog sitesinde sizler için açıklıyorum.

Son zamanlarda gerek çevremden, gerek linkedin ağımdan, gerek benim bulup görüştüğüm kişilerden oyun haber sitesi kuralım isteği, arzusu ve heyecanıyla karşı karşıya kalıyorum. Bir süre görüştükten sonra karşı karşıya kalmak yerini maruz kalmaya bırakıyor. Oyun haber sitesi = Para Kazanma Hacki olarak görülmeye başlandı. Şimdi olayı açacağım. Bu arada aşağıya daha önce genel olarak kurulmuş olan oyun haber sitelerini eleştirdiğim bir yazı vardı. Bu yazı bugüne kadar kurulmuş siteler içindi. Bir alt paragraftan itibaren okuyacaklarınız ise bundan sonra projelendirilmesi olacak siteler için olacak.

Türkiye’deki Oyun Haber Siteleri

İlgili Blog İçerikleri

Türkiye genel olarak internet sektöründe inovasyon olarak nitelendirilebilecek her şeye aç bir ülke. İnanılmaz bir talep var. Öyle böyle değil. Ben bir blog sitesiyle bile Haziran, Temmuz ve Ağustosun 13’üne kadar ki zaman dilimi dahil olmak üzere 400,000’e yakın tık almışım. Bir de bu işi profesyonel arenada yapmış olsam… Öhöm, neyse konu dağılmasın. Bu talebi gören girişimciler -daha doğrusu genel olarak para kazanmak isteyen herkes- bir şekilde girmek istiyor piyasaya. Şimdi girişimler hakkında zaten tonla yazım var, oraya çok girmeyeceğim. Ama girişimler zaten maliyetli olan işler. Bir şekilde finanse edilmesi gerekiyor. Bunun crowdfunding’i var, melek yatırımcısı var, ne bileyim onlarca seçeneğiniz var. Ama Türkiye’de bu oyun haber sitesi mevzusuna girmek isteyenler daha çok para harcamayayım ama bolca para kazanayım diyen insanlar.

Genelde şöyle işliyor mevzu. Bir site açayım. Wordpress zaten beleş, temayı da kaçak indiririm. En kötü 50 dolar civarı bir tema alırım. Temanın ne olduğunun bir önemi zaten yok. Sonra gönüllü bir sürü yazar bulurum. Bu yazarlara da yine kötü senaryoda harçlık veririm. Bolca Facebook sponsorlu reklamı, sağda solda tanıdıklara rica minnet. Oldu bu iş.

Olmadı… Akıl vermek gibi olmasın ama sizlere biraz oyun haber sitesi dediğimiz mevzuyu anlatayım. Öncelikle bir ekip ile girmeniz gerekiyor. Bu şart oğlu şart. Ekibiniz çok uyumlu, yeniliklere ve yeni fikirlere açık olmalı. Daha sonra da bir danışman bulmanız gerekiyor. Artık danışmansız iş dönmüyor piyasada. Yazarların tamamı kadrolu ve maaşlı olması gerekiyor. Eğer bir onedio değilseniz, sakın ola tık başı para ile milleti bağlamaya çalışmayın. Piyasa zaten ölü, 100 kelimesi 1 tl diye makale yazanları biliyorum önceki çalıştığım kurumdan. Yemin ediyorum ana dilimi unuttum sayelerinde. Çok çok kötüler. Site tarafında da mutlaka kategorilerinizi, ileride gerçekleştireceğiniz yol haritasını ve minik hedefleri çıkarın. Oyun haber sitesi yapıp yanında ben dizi de eleştireyim demeyin. Diyecekseniz de benim gibi kişisel blog sitesi açın, ne yazarsanız yazın. Ben şahsen arka sokağımdaki bakkalı eleştirmeyi planlıyorum.

Temanız, kadronuz, yazarlarınız, içerikleriniz ve bütçeniz mutlaka bu yol haritasına uyumlu olmalı. Örneğin ben vakti zamanında bir sosyal paylaşım tabanlı (bildiğin viral işte) bir site açmıştım. Sitenin adı da zaten “al ben buyum” diyen bir isimdeydi. Bu sitede insanları tamamen paylaşıma sürükleyerek viral büyümeyi gerçekleştirdim. Kapatma sebebim çok başka, aklınıza kolay kolay gelmeyecek bir sebep boşu boşuna düşünmeyin. Site daha ikinci haftasında günlük 10 bin tekil hite dayanmıştı. O zaman ekip işi yaparak biz başarılı olmuştuk. Biraz daha devam etsek, belki de şuan okuduğunuz bu blog sitesi de olmayacaktı.

Biraz da içeriklere değinmem gerekiyor. Oyun haber sitesi açıyorsanız eğer, gerçekten içeriği haber olsun. Haberi de kendiniz yazın. Ben Chip’e, Kotaku’ya bakayım, oradan çevireyim, yayınlayayım dediğiniz an size en güzel tavsiyem domain şirketinizi hemen arayıp sitenizi kapattırmanız olur. Gidin kaynağından öğrenin. Eğer ben E-Spor sitesi yapayım diyorsanız, profesyonel analizciler bulun. Ücretlerini ödeyin ki işlerini iyi yapsınlar. Şu kadar okunursan bu kadar para veririz derseniz adam işi magazine çevirir, siteyi clickbait ile doldurur. Kaliteli iş çıkarmak emek ister, emek de saygı ister.

Bu konu hakkında satırlarca yazabilirim ama siz aldınız taktikleri, bu yeterli benim için. Lütfen artık ülkemizde kaliteli işler çıkarın. Baştan savma, para odaklı işlerle günlerinizi öldürmeyin. En önemlisi de 3-5 kuruş için saatlerini harcayan yazarları üzmeyin. Hadi kendinize iyi bakın.

9 Yorum

  1. Oyun sitesi kurmus degil maalesef almis biri olarak durumun o kadar basit olmadigini net biliyorum. Cunku sizle rekabet eden oyun siteleri resmen korsan oyun dagitiyor. Hileli oyun artik korsan oyun kelimesini yerine kullaniyor. Oysa karsiligi cheat olmali. Tam bir anlam karmasasi yasaniyor.

  2. ehligame uyeydım oyun parası alıyordum muazzam bir para kazanma sekli ustunde durursan super para kazanıyorsun ama reklam yapman lazım

  3. Oyun haber sitesi açıp bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Translate ya da alıntı haberlerle 100 civarı içerik girip bir yerden sonra salıyorlar. Türkiye’de güncel olmayan yüzlerce bu tür oyun haber sitesi mevcut. Üzücü ama durum bu maalesef

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir