Oyun Blogu

Oyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Oyun oynayarak para kazanmak ya da e-spordan para kazanmak hepimizin hayali, peki ne derece mümkün? Nasıl oyun oynayarak para kazanabilirim?

Yüz yılın sorusu. Bundan 10 sene önce birisi bana bu soruyu sorsaydı, aynı 50 sene, 100 sene önce sorsa da değişmeyeceği gibi yine güler geçerdim. İnsanlık var olduğundan beridir oyun oynamak hayatımızda var olan bir eylem. Bebeklikten çocukluğa geçiş dönemimizde başlayan, enerjimizi atmamızı sağlayan, zeka gelişimini güçlendiren bir eylemden bahsediyoruz. Fakat kim inanırdı; oyun oynayarak para kazanabileceğimize… Günün dosyası, oyun oynayarak para kazanmak…

Aslında başlığa güzel bir soru attım. Size bir sosyal ödev. Ailenizin büyüklerine bu soruyu sorduğunuzda muhtemelen akıllarına tavuklu yumurtalı, o bol dolandırmalı çiftlik oyunları gelecektir. Malum gündem bu. En son haberlere kadar çıktı, zengin olmak hayaliyle sanal yumurta satan oyun diye… Bir çocuğa sorun, 10 yaşlarında. Aklına Youtuberlar gelecektir. 18 yaşlarında birisine sorun, e-spor yanıtını verecektir. 25 yaşlarında birisine sorun, projelendirip bir oyun inceleme sitesi açarak oyun üzerinden para kazanabileceğinden bahsedecektir. Sahi, neden herkes için bu kadar farklı? Oyun oynayarak para kazanmak kişiden kişiye ya da nesilden nesile göre değişen bir hayalden mi ibaret?

İlgili Blog İçerikleri

Nesiller arası fark olduğu doğru. Eğer konu oyun sektörü ile alakalı ise aslında referans almanız gereken ilk kişi o 10 yaşındaki kuzeniniz ya da kardeşiniz. Nesil sürekli yenileniyor. Yeni nesile ayak uydurmak, akla gelecek en mantıklı hareket. Şöyle bir sorgulayalım. Çiftlik oyunu oynamak, dolandırılmak istiyorsan güzel. E-Spordan para kazanmak, 15’inde bile başlasan 21’inde emeklisin. Ama eğer içerik üreticisiysen… İşte sana oyundan nasıl para kazanılır sorusuna cevap.

Şuanda söz konusu oyun olduğunda “meslek” anlamında en geçerli iş içerik üreticiliği. Bu görsel, işitsel ya da yazılı basın olarak olabilir, keza nasıl olduğunun da bir önemi yok. Eğer para kazanmak istiyorsan, önce o beynini bir fabrikaya dönüştürmek zorundasın. Üretim yapmadan kazanacağın tüm para, gelip geçici olacaktır. Üretim yaparsan arz talep dengesi mantığı oyun sektöründe de iş görecektir. Yorekok da ilk çıktığında 300 izleniyordu. Bir çok Youtube kanalı vardı. Ama kendi talebini kendisi yarattı. Şuanda Yorekok içerik ürettiği anda telefonuma bildirim geliyor ve müşteri olarak ben ayağına gidiyorum.

Ben de aslında burada sizlere içerik üretiyorum. Ama sağa sola afişler koyup canınızı sıkmak istemediğimden ötürü de para kazanma kısmına hiç girmedim. Bir gün girecek olursam da bu muhtemelen yine hizmet sektörü içerisinde olur. Özel içerikler üretebilirim, ya da oyun sektöründen sitesi olanlara yazarlık yapabilirim. Siz de eğer gerçekten bu sektörden para kazanmak istiyorsanız ve oyun oynayarak para kazanmak güzel bir fikir ise… Üretin… Tüketmeyin… Bim gibi ucuz alternatif olmayın. Talebinizi kendiniz yaratın…

0%

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir