Oyun Blogu

Oyun Sektörü İçin Sosyal Medyanın Önemi

Oyun sektörü ve Sosyal medya, nasıl ayrılmaz ikili oldular. Sosyal medya neden önemli, bunu konuştuk, inceledik ve yazdık! Oyun Sektörü İçin Sosyal Medya

Bu konuda aslında hepimiz bir şeyler biliyoruz, ama tam olarak her şeye hakim değiliz. Günün dosyası Sosyal Medya ve Oyun Sektörü ilişkisi…

Sosyal medya bildiğiniz gibi, sektör ne olursa olsun kartopu etkisi konusunda en iyi araç. Buna son zamanlardaki en büyük örnekler Nusret, Tostçu Erol, Stres Çarkı ve Bahar Candan oldu. Bir çok isim, kelime öbeği, ürün ya da mizah şekli sosyal medyada kar topu etkisi ile büyük çapta bir çığ yaratmayı başarabiliyor. Bunun oyun sektöründeki son halkası ise Playerunknown’s Battleground oyunu ve Battlefield 1 vs Call of Duty IW oyunları arasındaki çekişme oldu. Daha öncesinde ise No Man’s Sky oyunu, sosyal medya vasıtasıyla göklere çıkarılmıştı.

İlgili Blog İçerikleri

Oyun sektöründeki bu kartopu etkisine kısaca hype diyoruz. Sosyal medya gücü gerçekten önü alınamaz ve yönlendirilemez bir güç. Başladığı nokta çok önemli. Peki oyunlar için ne önemi var? İşte benim bu makalemdeki meselem de tam olarak bunu anlatmak. Öncelikle işin mutfağından, garajından başlayacağım.

Bağımsız yapımcılar için sosyal medya vazgeçilmez bir araç. Özellikle crowdfunding yani kitlesel fonlama evresinde bağımsız yapımcıların yegane destek alabilecekleri platform sosyal medya. Burada özellikle oyun geliştirme grupları ya da hashtag’leri altında oyunlarını tanıtma ve destekçi çekme şansları oluyor. Ayrıca yine oyunlarının videolarını paylaşabiliyor, eş zamanlı geri besleme alabiliyorlar. Sosyal ağlardaki bu oyun geliştiricileri ile birebir iletişime geçebilmek, potansiyel müşterilerin de güvenini kazanıyor.

Peki profesyonel oyun şirketleri için sosyal ağlar nasıl bir amaç teşkil ediyor? Örneğin Battlefield 1 vs Call of Duty Infinite Warfare savaşı sosyal medya etkisi ile EA Games tarafına döndü. Youtube üzerinde Call of Duty oyununa gelen yorumlar ve beğenmeme sayısı, ibreyi tamamen Battlefield 1 tarafına çevirdi.

Sosyal Medya ve Call of Duty

Burada ilk yönlendirmeyi yapan Facebook sayfaları ve Youtuberlar ise büyük rol oynadı. Yani EA aslında tam olarak bunu planlıyordu. Ücreti peşin yatırılan Youtuber ve sayfa sahiplerine Battlefield 1 vs Call of Duty Infinite Warfare çekişmesinde ağır üstünlüğün BF 1 tarafında olduğu pompalandı. Trailer’ın da katkısıyla kullanıcılar bu viral oyuna teslim oldu ve EA Games’in planlarını boşa çıkarmadı.

Çok da lafı uzatmak istemiyorum. Oyun geliştiricileri için sosyal medya kullanmak en büyük gereksinimlerden bir tanesi. Hem de bir çok yöne hizmet verecek şekilde bir platformdan bahsediyoruz. Yeri geldiğinde rakip oyunun kötüleneceği, yeri geldiğinde değmeyecek bir oyunun hype yemesi, yeri geldiğinde bağımsız geliştirici için iyi bir tanıtım fırsatı…

0%

Bir Yorum

  1. Battlefield 1 vs Cod kapışması sosyal medyanın gücüydü tamamen. Kazananda bf oldu 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir