Oyun Blogu

Oyun Sektöründen Yeni Projeler

Oyun sektöründen yeni projeler ve yeni girişimler temalı içeriğim ile karşınızdayım. Fonlama aşamasında olan projelerden beğendiklerimi sizlere sundum.

Bugünkü blog yazısı biraz daha The Verge havasında olacak. Oyun sektörünü bir çoğumuz yalnızca pazarlama kanallarından takip ediyoruz. Yani Steam anasayfasına göz atıp, “bu hafta da bu oyunlar çıkmış” diyerek takip ettiğimizi sanıyoruz. Fakat sizleri, bu yeni projeler daha mutfağındayken bilgilendirmek istedim.

Oyun sektörü ile alakalı Yeni Projeler’den bahsetmeden önce…

Bu arada bloguma abone sayım 1000’i geçmiş, herkese çok teşekkür ediyorum. Eğer abone olmadıysan, sol altta bulunan buton ile abone olabilirsin. Günde 1 içerik paylaştığım için bildirimlerden asla rahatsız olmayacağının sözünü veriyorum 🙂

İlgili Blog İçerikleri

1. Arduboy

Minik bir oyun konsolu. O kadar minik ki, cüzdanlarımızda bulunan standart bir kredi kartı ile aynı boyutta. Yeni projeler dedim fakat biraz eski bir proje ile başlamak istedim, zira 1 seneye yakındır satışta. Fakat son zamanlarda yeniden popülaritesini kazandı. ABD’li girişimcilerin bu mükemmel projesi şuanda seri üretime geçmiş durumda. Satışların iyi durumda olduğunu belirten ekibin lideri, Avrupa pazarında da var olmak istediklerini söylemiş.

Bu minik konsolumuzun bir çok önemli özelliği bulunuyor. İlki, istediğimiz renk ve desende kapağımızı üretebileceğiz. Yani firmanın bize verdiği 3D Printer dosyası ile, istediğimiz 3 boyutlu yazıcıdan istediğimiz renkte, desende ve malzemede kendi kapağımızı oluşturabileceğiz. İkinci önemli özellik, oyunlarının ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması. Bir ara program vasıtası ile istediğimiz oyunları indirebileceğiz ve açık kaynak kodları sayesinde evde oyun geliştiriciliği yapabileceğiz. Üçüncü önemli özelliği ise oyunlar için yeterli donanıma ve spesifikasyona sahip cihazın 8 saatten fazla oyun oynama süresi sunması.

Gelelim fiyatına. Avrupa’dan satın almaya kalktığınızda 194 TL, ABD’den satın alırsanız 165 TL civarına geliyor. Ayrıca öğrenciler ve oyun geliştiricisi olmak isteyenler için Education Kits de barındırıyor.

2. Kynseed

Sandbox bir RPG oyun. Yani açık dünya, özgür ve yaratıcılığınızı ön plana çıkarabileceğiniz bir rol yapma oyunu. Indie oyun temalı yeni projeler arasında belki de en iyisi diyebilirim.

Oyunun en önemli özelliği joystick desteği ile mükemmel atmosferi diyebiliriz. Çizimlerinin tamamını elle yaptığını bildiğimiz Kynseed oyunun proje sahibi, oyunu Steam Greenlight’da da yayınlamış durumda. Oyunda envanter ve diyalog sistemi de harika. Google’da aratarak oyunun Kickstarter sayfasına ulaşabilir, oyunu ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

3. Eagle Island

Platformer Adventure sınıfında bir oyun olan Eagle Island, son zamanlarda belki de en sıradan oyun türünü en iyi şekilde sunmayı başarmış projelerden. İngilizce olarak çıkışını yapacak oyun Steam Greenlight’tan greenlit’i almış durumda.

Diğer oyunlardan farkı, mükemmel animasyonlar, totemler, yanımızda gezen sevimli pet ve atmosferi sımsıcak yapan, sizi içine alan büyüleyici atmosfer. Ben fazlasıyla beğendim oyunu fakat oyunun fonlanma aşaması biraz sıkıntılı geçiyor. Zira hedefe 8 gün kaldı ve henüz istenilen bütçenin %50’si fonlanmış durumda.

Umarız en kısa zamanda kalan kısım da toparlanır. Çünkü biz indie oyun severlerin böyle yeni projeler konusunda heyecanı malumunuz 🙂 Bu arada oyunun Türkiye fiyatı fonlama aşamasında 44 TL.

4. VRgluv

Sanal gerçeklik gözlüklerinden sonra sıra sanal gerçeklik eldivenlerinde! Proje sunulduktan 56 saat sonra %100 oranında fonlanan projenin sahipleri şimdiden bizim paramızla 550.000 TL yatırım almış durumdalar.

Oyunlar için olsa da aslında bir çok sektöre hizmet verebilecek olan proje giriş paketi 1.240 TL olarak belirlenmiş. En önemli özelliği hassasiyeti ve son derece konforlu olması olarak gösterilmiş. Özellikle sanal gerçekliğin vazgeçilmezi touch ekipmanlarının hem bir alternatifi olabilecek olması hem de touch ekipmanlarıyla tam uyum sağlaması da bu projeyi oldukça öne çıkaran özellikler.

5. Hit Box Smash Box

Günümüzde bir retro trendi aldı başını gidiyor. Ben Türkiye’de bu trendi 5 sene önce Pixel Canavarı adıyla denemiştim fakat içeriklerin asıl tutma sebebi yine popüler kültürler olmuştu. Her neyse, bu proje de aslında bir hayalin girişimi olanlardan. Atari salonlarını özleyen 4 genç gitmiş bir kutu yapmış, buna da Smash Box demiş.

USB bağlantı özelliği ve çeviricilerle geriye dönük konsollar da dahil olmak üzere bir çok oyun cihazı ile uyumlu bir alet. Bilgisayar performansı ise en iyisi diyebilirim. Sıradan bir joystick ile yapılan karşılaştırma testlerinde hedefi daha iyi bulduğu, daha rahat hareket kabiliyetine sahip olduğu ve çok çok daha hızlı tepki sürelerine sahip olduğu kanıtlanmış. Henüz fonlanma aşaması yeni bitmiş olan bu kutu 2017’nin Ağustos ayında piyasaya sunulacak. Fiyatı ise bizim paramızla 670 TL civarı.

Bugünlük de benden bu kadar. Eğer oyun sektörü konusundaki diğer blog içeriklerime göz atmak isterseniz, Oyun Blog sayfama bakabilirsiniz. Bir sonraki içeriğimde görüşmek üzere, kendinize iyi bakın 🙂

0%

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir