Alışveriş Blogu

Oyuna Göre Mousepad Seçimi

Bir oyuncunun en önemli ekipmanlarından biri de şüphesiz mousepad. Mousepad seçimi ile ilgili önerilerde bulundum.

Yüzlerce farklı boyutta, onlarca farklı yüzeyde ve binlerce desende mousepad var. Peki hangisini, neye göre tercih etmeliyiz? Mousepad seçimi yapmadan önce mutlaka okuyun!

Öncelikle yüzeyler tamamen oyuncunun reflekslerine, oynadığı oyuna ve bilek yeteneğine bağlı olarak seçilmek zorunda. Ancak ben kısaca bahsedeyim.

İlgili Blog İçerikleri

Oyuna göre Mousepad seçimi

League of Legends, Dota II ve HotS gibi moba oyunlar oynuyorsanız, WoW gibi mmorpg oyunlar oynuyorsanız ve son olarak geniş hitbox’lı ve point aim yapmadığınız rpg oyunlar oynuyorsanız tercihiniz speed yüzeyli mousepadler olmak zorunda. Eğer oynadığınız oyun mmorpg ise mousepad boyutu büyük, moba’larda küçük, rpglerde ise orta boyutta olmalı. Hemen sebeplerine geçiyorum. Speed edition mousepad tercihi size adında da geçtiği gibi hız kazandıracak. Anlık reflekslerinizi yükseltecek ve akıcı bir hareket kabiliyeti sağlayacak. Peki boyutu neye göre tercih edilecek? Özellikle mmorpg oyunlarda arayüzü fazlaca kullanıyoruz, yani ekranın her bölgesine o fare gidiyor! O yüzden en büyük boy tercih bu oyun türüne geldi.

Counter-Strike: Global Offensive gibi fps oyunları için ise benim görüşüm control edition mousepad tercih edilmesi yönünde. Çünkü aimi anlık olarak kaydırırken kaçma (dışarı atma) olmaması gerekiyor. Yani fren kabiliyeti yüksek bir mousepad tercih edilmeli. Bunun tek bir istisnası var. Eğer ağırlık olarak hafif makineliler sınıfından silah kullanıyorsanız ya da rush roundlarında speed edition tercih edebilirsiniz. Bunda da sebep anlık olarak geri dönme ya da havadayken ateş edebilme olasılığı diyebilirim.

Reflekslere göre Mousepad seçimi

Özellikle el-göz koordinasyonunuza güveniyor ve aim kilitleme yeteneğiniz iyiyse, reflekslerinizi daha verimli ve daha hızlı kullanabilmek adına speed yüzey tercihi yapabilirsiniz. Ancak ben aimi kaçırırım ya da elim çok titrer diyorsanız da kesinlikle control mousepad öneriyorum.

Gelelim sonuca. Mousepad seçimi yaparken boyut olarak biraz daha keyfi olsa da, mousepad yüzey seçimi gerçekten çok kritik bir öneme sahip. Bunun için de tavsiyem, yakınlarınızdan ya da oyun mağazalarından deneyerek doğru tercihi yapmanız. Özellikle kaliteli skratezlere sahip bir oyuncu fareniz varsa, yanınıza da alarak control mousepad deneyin derim.

2 Yorum

  1. Yeni bir tane satın aldım, fakat sanki daha ağır hareket ettiriyorum. Alışması biraz uzun sürecek ama alışınca sanırım daha iyi kontrol edebileceğim oyunlarda, özellikle CS GO’da 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu