Alışveriş Blogu

Oyuncu Monitörleri Rehberi

Ülkemizde artan oyuncu kitlesi ve yüksek ivme ile büyüyen e-spor kitlesinin ortak dertlerinden bir tanesi, ihtiyaçlarını karşılayacak oyuncu monitörleri bulma konusunda yaşanıyor. Oyuncu monitörü denildiğinde, oyun odaklı ve rekabetçi oyunlarda size avantaj sağlayacak ekstra özellikler akıllara geliyor.

Ülkemizde artan oyuncu kitlesi ve yüksek ivme ile büyüyen e-spor kitlesinin ortak dertlerinden bir tanesi, ihtiyaçlarını karşılayacak oyuncu monitörleri bulma konusunda yaşanıyor. Oyuncu monitörü denildiğinde, oyun odaklı ve rekabetçi oyunlarda size avantaj sağlayacak ekstra özellikler akıllara geliyor. Bir de işin teknik tarafına değinerek anlatmam gerektiğini düşünüyorum.

Öncelikle bir kaç teknik terimden bahsetmeliyim. Hz nedir diye soracaklar için kısa bir açıklamayla başlıyorum. Hz dediğimiz şey frekansı ifade eder ve televizyon ile monitörlerdeki saniyede oluşturduğu tarama frekansını belirtir. Daha da basite indirgeyecek olursak; 1 saniyede görebildiğiniz fotoğraf sayısı Hz olarak ifade edilir. Yani 50 hz panele sahip bir monitörünüz varsa, saniyede 50 kare görüntü alabilirsiniz. Bu da oyunlarda 50 FPS aldığımızda işe yarar. Hz konusuyla ilgili değinmem gereken bir diğer konu, 400 Hz, 1000 Hz diye satılan televizyonlar. Burada gerçek bir panel değeri oluyor. Örneğin 100 Hz. Ancak yazılımsal olarak benzer görüntüler araya eklenerek 400 Hz’e çıkarılabiliyor. Fakat bu işlemci vasıtasıyla yapıldığı için input lag değeri oluşturuyor.

İlgili Blog İçerikleri

Yani buradan çıkarmamız gereken ders, eğer bir oyuncuysanız, gerçek panel değeri yüksek Hz bir oyuncu monitörü almanız gerektiği. 1000 Hz ile 1000 FPS alırım diye düşünürseniz, muhtemelen lagdan dolayı oynayamazsınız o oyunu. Televizyonda oyun oynamak bu yüzden tavsiye edilmez. Öyle olsa, oyuncu monitörleri çıkmazdı. Ya da oyuncu monitörleri arasında 144 Hz panel değerine sahip 2000 TL değerinde bir monitör almak yerine, 3000 TL’ye 4K ve 400 Hz bir televizyon alırdık. Ancak dediğim gibi oyuncular için gerçek panel değeri önemli.

Bir diğer olay çözünürlük. Oyuncu monitörleri de artık 4K olarak çıkmaya başladı. 4K nedir diyenler için şu şekilde anlatayım. İsimlendirilmesinde bir kaç sebep var. Bunlardan bir tanesi 4K’daki K harfinin 1000’liği ifade etmesi ve genel çözünürlüğün 3840×2160 çözünürlüğe sahip olması. Yani 4K’dan kasıt 4096 sayısı. Bir diğer ifade, HD dediğimiz ifadenin 540p çözünürlük ile başlaması. 540p demek 960×540 çözünürlük değerini ifade eder. Bunu 4 ile çarptığınızda ise 3840×2160 değerini elde edersiniz. Bu da 4xHD’dir. Full HD ise 2 ile çarpımıdır.

Son olarak biz oyuncuları ilgilendiren bir konu daha var. O da, ms ile ifade edilen lag (gecikme) değeri. Artık görüntüler dijital olarak oluşturulduğu için, sizin bilgisayarınızdan gelen dijital dalgaların görüntüye dönme süresinin mili saniye cinsinden değeri, sizin oyuncu mağazası içerisinde gördüğünüz 2 ms olaylarına yol açmakta.

Şimdi en önemli 3 teknik özellik hakkında fikir sahibi olduğumuza göre oyuncu monitörümüzü seçelim.

Öncelikle ilk maddemiz Hz değeri. Moba türünde bir oyun oynuyorsanız, yani örneğin League of Legends için monitör tavsiyesi ihtiyacınız varsa düşüncem 100 Hz bir monitörün yeterli olacağı yönünde. Çözünürlük 1080p, gecikme değeri 1 ms olarak tercih edilebilir. Ancak Counter-Strike:Global Offensive gibi bir FPS oyunu için monitör tavsiyesi ihtiyacınız varsa, mutlaka 144 Hz gibi yüksek yenileme hızına sahip bir monitöre ihtiyacınız var. Ayrıca sıfıra en yakın gecikme değeri istemelisiniz. Eğer casual oyunları seviyorsanız, ya da grafikleri ile büyüleyen single player oyunlar oynuyorsanız, 100 Hz yenileme hızında, 4 ms gecikmede ve 4K çözünürlükte bir monitör bulmanız gerekiyor.

Benim oyuncu monitörleri için tavsiyelerim bunlar. Eğer merak ettiğiniz şeyler varsa ya da tavsiye isterseniz, bana mutlaka mesaj atın, yardımcı olurum. Herkese iyi oyunlar!

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir