Alışveriş Blogu

Oyuncu Ürünleri İçin Yeni Trendler

Oyuncu ürünleri konusunda en çok blog içeriği çıkartan blogger olarak tabi ki trendleri de takip ediyorum. Özellikle çalıştığım kurum ve hitap ettiğim kitle bağlamında zaten bu trendlere hakim olmam çok çok normal. Ancak şaşırtıcı olan, hiç beklemediğiniz ürünlerin çok fazla ilgi görüyor olması...

Oyuncu ürünleri konusunda en çok blog içeriği çıkartan blogger olarak tabi ki trendleri de takip ediyorum. Özellikle çalıştığım kurum ve hitap ettiğim kitle bağlamında zaten bu trendlere hakim olmam çok çok normal. Ancak şaşırtıcı olan, hiç beklemediğiniz ürünlerin çok fazla ilgi görüyor olması…

Öncelikle trendleri nasıl takip ediyorsun diye soracaklar için başlayayım. Her gün kontrol ettiğim 1700 civarı oyuncu ürünü için belirli anahtar kelime listem var ve bunların Google arama trendlerini sürekli takip ediyor ve grafiksel döküman olarak çıktı alıyorum. Bunun yanı sıra satış rakamları, Amazon’un 2 versiyonunda (Birleşik Devletler ve Almanya) stok durumları ile yeni ürünlerin takibini yapıyorum. Ayrıca bu ürünlerden çeşitli fikirler de ortaya çıkartıyorum. Gelelim trend olan ürünlere.

İlgili Blog İçerikleri

İlk trendimiz oyuncular için dekoratif obje fikirleri yazısında da bir kaçından bahsettiğim dekorasyon ürünleri. Son zamanlarda kapı önü paspası, masa örtüsü ve yastık gibi çok fazla tekstil ürünü arayışı bulunuyor. Özellikle lisanslı ve oyun temalı tekstil ürünleri satışlarında, arama trendlerinde olduğu gibi bir artış söz konusu. Nevresim takımı ve perde arayışları da mevcut ancak henüz “trend” diyebileceğim seviyede değiller. Oyuncu ürünleri arasında ikinci trend tabi ki raf objeleri. Yani figürler, led aydınlatmalı dekoratif ürünler ve koleksiyon objeler. Bunlara da örnek vermek gerekirse, bir başka yazımda bahsettiğim Pac-Man Led Lamba gibi ya da Funko POP’un lisanslı ve oyun temalı minyatür figürleri gibi raf objeleri.

Bu 2 dekoratif trendin dışında üçüncü trendimiz Oyuncu Giyimi. Bu konuda da yakında bir yazı gelecek, beklemede kalın. Ben kısaca oyuncu giyimi konusunda trendlerden bahsedeyim; özellikle tişört, çanta, aksesuar ürünlerinde oyun temalı ürün arayışı ivmelenmiş durumda. Hatta şu an talep arzdan fazla diyebilirim. Özellikle ülkemizde artan talebe yanıt verebilecek çok az sayıda mağaza var. Bir kaç 3-5 binlik instagram sayfası da, kendileri bastıkları kalitesiz ve kanserojen tişörtleri lisans hakkı olmaksızın satmakta ve bir nevi dijital işportacılık yapmaktalar. Aman dikkat, oyuncu ürünleri edineyim derken nur topu gibi bir kanser elde etmeyin.

Trendlerde ilk 3 bu şekilde. Artık oyuncular için pazarlamada sadece oyuncu ekipmanları yetersiz kalıyor. Oyun kültürü doğdu, büyüdü ve şu an en yetişkin halinde. Bu pazardan pay almak isteyen şirketlerin de bu trendleri sıkı bir şekilde takip etmesi ve oyuncunun dilinden anlaması gerekiyor. Herkese iyi alışverişler!

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir