Alışveriş

Oyuncular İçin Hazır Sistemler

Oyunlarda iyi bir performansınız olsun istiyorsanız iyi bir sisteme ihtiyacınız var. Hazır sistemleri tercih ederken nelere dikkat etmeliyiz?

Ülkemizde artan bilgisayar bileşeni ve hazır sistem satışları, elbette firmaların da fazlasıyla ilgisini çekiyor. Özellikle daha önce sadece donanım ve ekipman ürünü satan şirketler yavaş yavaş hazır sistemlere de yönelim göstermeye başladı. Oyuncular için toplanan hazır sistemler uygun fiyatlarla satışa çıkıyor. Genelde bir kaç model ile farklı fiyat segmentine hitap eden oyuncu hazır sistemleri, bekleneni verebildiği gibi performans konusunda sıkıntılar da yaşatıyor. Oyuncular için hazır sistem olarak satışa çıkan şu anda 20 civarı şirket ve 100’den fazla model bulunuyor. Haliyle hazır kasa satışları da ilginizi çekiyor. Ancak burada temel kriter, ilgili şirketin ne kadar olaya hakim olduğu…

Oyunculara bir çok tavsiyede bulunduğum Alışveriş Blogu kategorisinde bugünkü konumuz oyuncular için toplanan hazır sistemler ya da oyuncu kasaları olarak bilinen, önceden belirlenmiş parçalar ile toplanan ve belirli performansın vadedildiği bilgisayarlar. Piyasada Vatan Bilgisayar, E-GameShop, İtopya ve İnventus gibi bir çok dev firma bulunuyor. Bunlardan bazıları markalarla anlaşma yaparak o markanın donanım ürünlerinin ön plana çıkarıldığı hazır sistem kasaları satıyor, bazıları ise belirli oyun performansına göre farklı markalardan en iyi bileşenleri bir araya getiriyor. Ben bugün E-GameShop’tan aldığım bazı bilgileri, sizlere hem alışveriş önerisi olarak paylaşacağım hem de firmanın yakın zamanda satışa sunacağı hazır sistemler için ipuçları vereceğim.

Hazır sistemlerde temel kriter performans

Hazır sistemler genelde elde fazla kalan stokların eritilmesi amacıyla kullanılıyordu. Ancak hem durum hem de devir değişti. Artık bilinçli birer tüketici olan oyuncular, hem amacına hem de istediği performans makasına uygun sistemler toplayabiliyor. Ancak bazı firmalar fazlasıyla dürüst ve doğrudan amaca yönelik ürünleri 3 ya da 4 farklı sınıfta fiyatlandırarak hazır sistem kasa oluşturabiliyor. Örnek vermek gerekirse, sadece League of Legends oynayacak bir oyuncunun Nvidia GTX 1080 ekran kartına ya da K serisi çarpan kilidi açık bir Intel i7 işlemciye ihtiyacı olmuyor. Ya da tam tersi bir örnek ile; Youtube için oyun kategorili içerikler üretecek bir oyuncunun mutlaka ve mutlaka ne oynarsa oynasın çok iyi seviyede bir ekran kartına ve yüksek saat hızına ulaşabilecek işlemciye ihtiyacı oluyor. Ayrıca depolama tarafında da ihtiyaçlarına çözüm üretilmesi gerekiyor.

Hazır sistemler eğer bu amaçlara yönelik olarak sınıflandırılırsa hem fiyat/performans oranında fazlaca bir katkı sağlıyor, hem de doğrudan amaca yönelik olduğu için müşteri memnuniyetini %100’e yaklaştırıyor. Bu yüzden de oluşturulan ve satışa çıkarılan hazır sistemlerin temel kriteri amaç ve performansı olmak zorunda…

Hazır sistemler nasıl bir fiyat avantajı sunuyor?

Örnek olarak MSI GTX 1060 ekran kartlı, Intel sekizinci nesil i5 işlemcili, Asus B360 anakartlı ve 8 GB CL16 3000 MHz bellekli harika bir kasa ayrı ayrı toplandığında bugünkü kur ile 7.216,58 TL tutuyor. Ancak hazır sistem olarak satın alınırsa 6.849,90 TL ödeniyor. Aradaki 366,68 TL’lik fark, ürünlerin toplu olarak müşteri bulmasıyla, tek kargo çıkarılmasıyla, marka destekleriyle ve her bir ürün satışında kâr amacı güdülmemesiyle toparlanabiliyor. Yani bir ürünü toplu alırken nasıl avantaj yaşıyorsanız, sistemi de hazır şekilde kurulu ve test edilmiş olarak satın aldığınızda ödeyeceğiniz ücret azalıyor.

E-GameShop hazır oyuncu bilgisayarı konusunda neler yapacak?

E-GameShop mağazasının oem sorumlusu Ömer beyden aldığım bilgilerden bir kaçını aktarmak istiyorum. Öncelikle düşündükleri 3 tip oyuncu kasası ve 1 adet de video içerik üreticisi için hazır sistemler sunmak. Oyuncu kasaları giriş seviyesi oyunlar, orta seviyede oyunlar ve yüksek grafikli oyunlar için sınıflandırılmış. Video içerik üreticisi kasası ise Twitch yayıncıları ve Youtube’a video içerik oluşturan, yoğun render kullanımı olan oyuncular için düşünülmüş. Fiyat avantajı çok fazla olacak ve sürpriz hediyeler de sunulacak.

Sponsorlu İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu