Girişimcilik

Oyunculara Yönelik Girişimler

Oyuncular büyük bir kitleyi oluşturuyor. Bunu bilen yerli girişimciler ise sektöre yavaş yavaş adım atmaya başladı. Daha önce de bir kaç yazımda bahsetmiştim. Ancak bu sefer oyunculara yönelik girişimler tarafında ana konumuz yerli üreticiler.

Oyuncular büyük bir kitleyi oluşturuyor. Bunu bilen yerli girişimciler ise sektöre yavaş yavaş adım atmaya başladı. Daha önce de bir kaç yazımda bahsetmiştim. Ancak bu sefer oyunculara yönelik girişimler tarafında ana konumuz yerli üreticiler.

Gist 2018 fuarında farkettim ki, oyun geliştiricisinden tutun da, ekipman üreticisine kadar bir çok yerli firma türemiş ya da gücüne güç katmış. Teknosa kendi markasını oluştursa da, parçaları ağırlıklı olarak Çin’den geliyor. Yine yerli ve ismini burada veremeyeceğim bir kaç firma, zincir marketlerde %100 yerli etiketiyle Çin’den getirilen parçaların birleştirilmesiyle oluşturulmuş ürünler satıyor. Bunlar da girişimler arasında elbette. Ancak konumuz yerli üretim.

Beğendiğim yerli firmalardan en büyüğü xDrive. Oyuncu koltukları üreten bir firma ve işlerinin hakkını fazlasıyla veriyorlar. Sahibiyle tanıştım, çok nazik insan. Koltukları ise çok çok iyi kalitede. Hatta Adore’nin oldukça üstünde, DxRacer’ın ise bir tık altında bir kaliteye sahipler. Fiyatını da düşündüğümüzde fiyat/performans olarak en iyi marka olduklarını söylememde sakınca yok. Girişimler arasında en çok göze çarpan firmanın xDrive olmasının da bir sebebi var elbette. O da Arge departmanlarının olması ve yenilikçi teknolojilerin peşinde koşması. İnovasyon konusunda sınıfta kaldığımız, 2017’de atağa kalkmaya çalıştığımız günlerde, böyle firmalara ihtiyacımız var. Hiç yapılmamışı yapan, denenmemişi deneyen firmalara…

Oyunculara yönelik girişimler için de bu böyle. Yani evet güzel bir kitle var ortada, bir çok firmanın iştahını kabartan, hamburgerini bile Gamer Menü olarak satan firmalar varken, yatırım yapıp, girişimler bazında daha da inovasyon odaklı şirketleri görmek mutluluk verici. Sadece pay alıp karın doyurmayı değil, kitleye ve sektöre yenilikçi ürünler sunan, sektöre katkıda bulunan, sektörde bayrak taşıyan, kitleye alternatif seçenekler üreten firmalar bu bahsettiklerim.

Toparlamak gerekirse, oyun sektörüne ve oyunculara yönelik girişimler içerisinde, henüz bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda arge departmanı olan, inovatif düşünce yapısına sahip firmalar var. Bunun dışında ise sektörden ve kitleden koparabildiğini koparıp, kasasına genç ve öğrenci kitlenin harçlıklarını indirmek isteyenler bulunuyor. Kimse üzerine alınmasın. Alınacaklar da bir zahmet sektöre bir şeyler katsın. Sadece sektörün kendi dinamikleri sayesinde yarattığı kitle büyüme ivmesini kendilerine bedava pazar olarak görmesinler.

Bir Yorum

  1. Kitle neye yönelirse ordan para çıkarmaya yönelik firmalar maalesef sürüsüne bereket. Acık yenilikçi olun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu