Espor

Oyunların E-Spor Dayatması

Dünya'da e-spor sektörünün büyümesi ile bu işten ekmek yiyenlerin sayısı paralel olarak arttı. Ancak bazen çok büyük saçmalıklar da dönebiliyor. Yeni çıkan ve hiç aklımıza gelmeyecek bir oyun e-spor turnuvası oluşturuyor. Rekabetçi oyunlardan nasıl e-spor oyunları çıkar?

Dünya’da e-spor sektörünün büyümesi ile bu işten ekmek yiyenlerin sayısı paralel olarak arttı. Ancak bazen çok büyük saçmalıklar da dönebiliyor. Yeni çıkan ve hiç aklımıza gelmeyecek bir oyun e-spor turnuvası oluşturuyor. Rekabetçi oyunlardan nasıl e-spor oyunları çıkar?

Konu basit. Yeni bir oyun çıkıyor, oyun 1v1 yapıda. Daha çıktığı ilk gün turnuvaları başlıyor ve ligleri kuruluyor. Elektronik sporlar aslında bireysel ya da takım halinde gerçekleştirilen, el-göz koordinasyonu ile pratik düşünme yetisi gerektiren, ağır rekabet şartlarının barındırıldığı oyunlar bütünü. Daha önce de e-spor nedir? isimli bir yazı yazmıştım. Orada daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Gelelim oyunların bizlere bu lig ve turnuva dayatmasına. Elbette her oyunun bir oyuncusu vardır, aynı her malın alıcısı olduğu gibi… Bu çıkan oyunlar turnuva yaptığında da oyuncuları elbette katılım gösteriyor. Ancak öyle bir PR çalışması yapılıyor ki, sanki kana kan, dişe diş bir e-spor müsabakası gibi…

E-spor oyunları kendilerini uzaktan dahi belli eder. Bu konuda kimsenin bir şüphesi olmasın. Benim duyduğum rahatsızlık ise, utanmasalar yaptıkları yap-boz bazlı oyunun bile mücadelesine e-spor diyecek olmaları. Bir şekilde nemalanmak ya da başka bir şey. Şu an adını koyamıyorum. Ancak bunun son zamanlarda maalesef onlarca örneği Steam ve Origin platformlarında, Playstation ve Xbox konsollarında yaşanıyor. Hatta bir adım ileri taşıyalım işi. Browser yani tarayıcı tabanlı oyunlarda dahi başladı bu e-spor oyunları gibi görünme davranışları. Görseniz, gemi yüzdürülen, p2w (pay to win, kazanmak için para yatır) oyun gelmiş bize e-spor ligi sunuyor.

Birilerinin bu oyunlara, oyun geliştiricilerine ve yayıncılarına prim vermeyi kesmesi lazım. Ayrıca herkes e-spor meselesini enine boyuna öğrenip, oyun listesine baktığında bunun ayrımını, kategorizasyonunu iyi yapabilmesi lazım. Yoksa bunun önünü alamayacağız. Bunun sonucu ne peki? Yani bize batan şey… Biz e-sporu her yerde anlatan insanlarız. E-sporun kendisine has güzellikleri, özellikleri var. Bu oyunlar sadece sektörden nemalanmak adına bu güzellikleri yok ediyorlar. Gerçek, adil şartlarda rekabetçi sporları öldürüyorlar.

Umarım sizler de bana katılırsınız. Bir sonraki e-spor blogu içeriğimde görüşmek üzere, hoşçakalın!

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu