Seyahat

Pasaport İstemeyen Ülkeler

Pasaport istemeyen ülkeleri derledim. 2019 yılında hangi ülkelere kimlikle giriş yapabiliriz, hangi ülkelere pasaportsuz seyahat edebiliriz?

Selamlar! Vize istemeyen Avrupa ülkeleri listesinden sonra bir de pasaportsuz seyahat için liste çıkarmak istedim. Ancak henüz pasaport istemeyen ülkeler listesi kısa olduğu için, işin teknik kısmından da bahsedeceğim. Önce Pasaport İstemeyen Ülkeler listesini çıkaralım, ardından ilgili mevzuatlara göz atalım.

Pasaport istemeyen ülkeler hangileri?

  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
  • Ukrayna
  • Moldova
  • Gürcistan

Bu ülkelerin yanı sıra, yakın zamanda Azerbaycan ve bazı Türki Cumhuriyetlere de kimlikle seyahat yaygınlaşacak. Ayrıca eğer iç savaş sona ererse Suriye, ilgili anlaşmalar hayata geçerse Katar da bu listeye katılacak. Zaten hali hazırda bu ülkelerin bir çoğu vizesiz seyahat edilebilir durumda. Ancak pasaport derdinden de kurtulmak adına kimlikle seyahat son derece önemli.

Pasaportsuz yurtdışı nasıl mümkün?

Yeni geliştirilen ve dağıtımı tamamlanmak üzere olan çipli kimlikler, artık biyometrik verileri saklayabiliyor. Bu biyometrik verilerin en önemli avantajı, pasaport ile aynı bilgileri taşıması olarak göze çarpıyor. Parmak iziniz, avuç içiniz, kan grubunuz, resmi kayıtlarınız ve evraklarınızın saklandığı bu kimliklerin içindeki veriler pasaport polisleri tarafından dijital ortama aktarılabildiklerinden dolayı, ülkeler yavaş yavaş bu çipli kimlikleri ciddiye almaya başladı.

Pasaportsuz şekilde bu pasaport istemeyen ülkelerden herhangi birine giderken yine de çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bu çipli kimliklerle seyahat ederken, pasaport sayfası olmadığından dolayı giriş-çıkış damgalarınız ayrı bir kağıda vuruluyor ve bu kağıdı kaybetmemeniz isteniyor.

Üçüncü bir ülkeye pasaportla seyahat edip, listede bulunan ülkelerden bir tanesine geçecek olursanız, kimliğinizle giriş yapabiliyorsunuz. En çok sorulan sorulardan bir tanesi de buydu. Yani pasaportsuz şekilde o ülkeden çıkabilme ihtimaliniz varsa, listedeki ülkelere hangi ülkeden giriş yaparsanız yapın, kimliğinizle giriş sağlayabiliyorsunuz.

Bir diğer sorulan soru da sorgu odası olayı… Özellikle Ukrayna seyahatlerinde pasaport polisinin kimlik ile pasaport ayrımı yapmadığını söyleyemem. Pasaportunuz varsa, özellikle de Schengen bölgesine girişiniz varsa, hiç bir soruya maruz kalmadan bankoyu geçebilirsiniz. Ancak kimlikle seyahat ediyor; üstelik ülkeye ilk girişinizse, %80 ihtimal ile o girerken doldurduğunuz form yeterli olmayacak ve sorgu odasına alınıp malum soruları cevaplayacaksınız.

Umarım faydalı bilgiler aktarabilmişimdir. Sorularınızı iletişim sayfasından bana gönderebilirsiniz. İyi bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

2 Yorum

  1. Keşke seçeneklerimiz fazla olsaydı. İnsan buna bile şükrediyor gerçi. Yurtiçi için yeni yazılarını dört gözle bekliyorum hocam eline sağlık

  2. Pasaportsuz ülke dışına çıkmak için öncelikle çipli yeni kimliklere sahip olmak lazım. Güzel yazı. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu