Seyahat

Pasaportsuz Seyahat Neden Önemli?

Vizesiz seyahat hatta pasaportsuz seyahat neden önemli? Pasaportsuz nereye gidebiliriz? En iyi pasaportsuz lokasyonlar nereler? Sizin için kaleme aldım.

Gezi blogları okumayı sevdiğim şeyler. Gezi notları yazacağım günü de ben iple çekiyorum. Ancak güzel bir haberle başlamak kısmet oldu. Pasaport hepimiz için büyük yük. Özellikle bir defa yapılacak bir yurt dışı kaçamağı için yüzlerce lirayı pasaport isimli deftere yatırmak can sıkabiliyor. Türkiye’nin ikili anlaşmalarıyla artık KKTC ve Gürcistan’dan sonra Ukrayna’ya yapacağınız seyehatlerde de pasaport zorunluluğu kalktı. Zaten vizesiz gidiliyordu ne gerek var pasaporta diyorsanız bu yazacaklarımda cevabını bulabilirsiniz.

Öncelikle pasaport nedir ne işe yarar kısımlarını direkt atlıyorum. İşin vize kısmına hiç değinmiyorum. Keza bu bilgilerin tamamından da fazlası internette var. Ben vizesiz ve pasaportsuz seyahatin ne anlam ifade ettiğinden bahsetmek istiyorum.

Dünya’yı keşfetmek istiyoruz evet. Ama maddi yükü çok fazla. Bundan da öte, işin içinde vize varsa maddi yükün yanı sıra yorgunluk da ekleniyor. Aracı firmalar sadece adı gibi aracılık yapıyor, yine belgeleri hazırlamak, toplamak, düzenlemek size düşüyor. Vizesiz seyehatlerde bundan kurtuluyorsunuz; elde var bir.

Pasaport kimlikteki bilgilerin, geçmiş seyehatlerle harmanlandığı bir defter. Başka hiç bir amacı yok. Artık devir teknoloji ve inovasyon devri. Aldığımız nefes bile bilgisayar ortamında kayıtlı tutuluyor. Eh ne var pasaportluk diyen ülkeler de işte bunları kaldırıyor. Siz kimliğinizle Ankara’ya seyehat eder gibi Tiflis’e gidebiliyorsunuz. Uçuşunuz, ülkeye giriş çıkışınız zaten kayıt altına alınıyor. Bir de bazı yerlerde ve havalimanlarında ufak sorgulamalara tabii tutulabiliyorsunuz. Kısacası ülkeler açısından pek de mühim değil pasaport denen defter.

Neyse ki bir ülke ile daha pasaportsuz seyahat anlaşması yapıldı. Bu Ukraynalılar için daha ucuz deniz-kum-güneş demek, biz Türkler içinse daha ucuz keşfedilecek yerler demek.
Bir de ufak uyarı iliştireyim şuraya. Eğer pasaportunuz var ise yine de yanınızda bulundurmanızda fayda var. Çünkü o ülkeye seyahat etmeniz, ülkeye kesinlikle giriş yapacağınız anlamını çıkarmıyor. Giderken pasaportunuz yanınızdaysa, bir de içinde schengen vizeniz varsa %99.9 sorgu sual olmadan giriş yaparsınız.

0%

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu