Oyun İncelemeleri

Predynastic Egypt

Predynastic Egypt oyununu oynayıp sizlere yorumlarımla birlikte incelememi aktardım. Bu strateji oyununu tüm şeffaflığı ile eleştirdim.

Öncelikle bu oyunu firma bana gönderdiğinde adı Pre-Civilization: Egypt idi. Muhtemelen bir diğer Civilization ismini kullanan 2K ile sıkıntı yaşadılar ve isimlerini Predynastic Egypt olarak değiştirmek zorunda kaldılar. Steam kütüphanemde bu oyunu yeni adıyla bulmak 7-8 dakikamı aldı.

Oyun sadece adıyla kalmayıp, 2K’in yayınlamış olduğu Sid Meier’s Civilization® serisi ile inanılmaz benzerlik gösteriyor. Öyle ki, oyuna ilk girdiğim andan çıkana kadar kopamadım bu algıdan. Menü stili, arayüzü ve oynanışı açısından gösterdiği benzerlikleri sadece ekran görüntülerinden bile anlayabilmek mümkündü.

İlgili Blog İçerikleri

Öncelikle oyun aşırı aktif oynanışa sahip değil. Agresif bir tutum gösteremiyorsunuz keza akışı içinde de oyun size bunu diyaloglar ile belli ediyor. Ayaklarımız yere basa basa bir medeniyet inşa ediyoruz. Önce kolonileşme ve yerleşik hayata geçiş. Belirli bir bölgeyi sahiplenerek başlıyoruz. Teknoloji ağacı en önemli detayımız. Burada yerleşik hayata geçiş ve tarım öğeleri ile hikaye gelişiyor -ki gerçek milat öncesi tarihde de yerleşik düzene geçiş tarım ile olmuştur-. Önce kurtlar filan dadanıyor bizim worker’lara, fight mekaniklerini oyun bu ufak tutorial’larla öğretiyor. Ardından hem teknolojide, hem kültürde hem dinde gelişmeler yaşanıyor. Yeni kabileler ile tanışıyoruz ve farklı çıkar antlaşmaları yapabiliyoruz. Ya da benim gibi savaşıp kaybedip kukla koloni oluyorsunuz.

Oyunun tam bir sonu yok sanıyorum keza Sid Meier’s Civilization’da da oyunun hedefleri vardı fakat sonucu yoktu. Mekanik olarak farklılıklar var, örneğin din yayılma yoluyla koloninize gelmiyor; genelde “bir din bulduk hocam, tapalım mı?” diyerekten seçenek sunuyor oyun. Farklı avantaj ve dezavantajları olduğunu da belirteyim.

Predynastic Egypt, tek kişilik bir senaryo moduna sahip. Üstelik farklı başlangıçlar da bulunmuyor. Yani tek sefer oynanacak ve bir daha yüzüne bakılmayacak bir oyun. Zira mobil versiyona port’lamaları dışında bir güncelleme, eklenti, yama aksiyonları da olmuyor.

 

0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir