Oyun Blogu

Profesyonel Oyuncu Faresi Rehberi

Profesyonel Oyuncu Faresi Rehberi, profesyonel oyuncu mouse önerisi gibi adlandırabileceğimiz bir kişisel blog yazısı yayına aldım...

Oyuncu ekipmanları incelemelerine kısa zaman içerisinde başlayacağımı duyurarak giriş yapayım dedim. Bir kaç firmayla görüşmelerim oldukça olumlu geçti. Yine aylık kutu aboneliği ya da diğer adıyla kutu abonelik sistemi ile çalışan bir firma ile de anlaşma sağladım. Yani ürün incelemeleri kısmını oldukça dolduracağım. Ancak şimdi konumuz profesyonel oyuncu faresi mevzusu.

Öncelikle bu bir rehber olacağı için belirtmeliyim ki size bir marka ve model ile mouse tavsiyesinden çok, kriterlerinize göre seçim yapmanızı sağlayacak bir kaç tüyo vereceğim. O zaman başlayalım.

İlk kriterimiz oynadığımız oyun türü olacak. Eğer League of Legends, Heroes of the Storm, Dota 2 gibi moba türü bir oyun oynuyorsanız; yani bana moba için mouse önerisi ver diyorsanız ilk önceliğimiz kısayollar olacak. Fare üzerinde mutlaka 2 veya daha fazla makro bulunması gerekecek. Bu makro tuşlarını çoğu zaman eşya, yetenek ve diğer işlevler için kullanacaksınız. Ayrıca farenin ağır olması, ele iyi oturması, skratezlerinin yeterli kayganlığı sağlaması da diğer kriterlerimiz olacak. Son olarak DPI yani çözünürlük değiştirmek için hazır buton olmalı. Özellikle global yetenek dediğimiz uzun mesafeli yetenekleri kullanırken (Örneğin HotS oyununda yere mıhlanıp kullanılan harita geneli yetenekler) anlık DPI değişiklikleri ile harita gezintisi süresini kısaltabilmeliyiz. Yazılımsal tarafta da bir çok profesyonel oyuncu faresi tarafından vaadedilmeyen ancak aslında önemli olan bir özellik var, o da hızlanma. Moba oyunlarında bazı şampiyonları kullanırken ya da haritada kameranın gördüğü bölgeyi daha çabuk değiştirmek istenirken lazım olabiliyor.

İlk kriterimiz eğer FPS oyunu ise işler tamamen tersine dönüyor. Makro tuşları ehemmiyetini kaybediyor. Önceliğimiz kaliteli bir optik sensör oluyor. Farenin ağır değil bu kez hafif olması gerekiyor. Tekerleğinin çok net ve kararlı olması gerekiyor. Ayrıca üzerinde bulunan kliklerin çok iyi tepki sürelerine sahip olması lazım. Yine DPI değiştirme mevzusu hızlı şekilde yapılabilmeli. FPS’de genelde hızlanma sabit kullanılacağı için yazılım tarafı çok çok önemli olmuyor. Bu arada makro kullanımı genelde FPS oyunlarında yasak olduğu için, FPS odaklı profesyonel oyuncu faresi tercihinizde bu makro tuşlarını düşünmenize çok gerek yok. Bazıları bu makroları 180 derece ani dönüş, ani silah değiştirme ve ani dürbünden çıkıp silah değiştirip geri dürbüne girme olarak kullansa da, Valve’ın bu konuda tavrı net.

RPG oyunlar için abartılı makro tuşlarına ihtiyacımız oluyor. RPG oyunlar için mouse tavsiyesi istenildiğinde, genellikle makro kullanımı serbest bırakıldığı için şu 6 makrolu fareler öneriliyor. Benim de size tavsiyem mutlaka bol makrolu, kaliteli tekerleğe sahip ve klik ömrü uzun olan bir fare almanız. Profesyonel oyuncu mouse denildiğinde RPG oyunlar için işin önemi daha da çoğalıyor. Oyun sürelerinin de diğer oyunlara oranla uzun olduğunu bildiğimiz için ben şahsen genellikle konforlu fareleri tavsiye ediyorum.

İkinci kriterimiz oyun alanınız. Eğer benim gibi çok fazla şey barındırıyorsanız masanızda, farenizin kablosu sürekli bir şeylere takılıyorsa, mutlaka kablosuz tercihi yapın. Artık Razer, SteelSeries, Logitech gibi markalar üstün performanslı ve kabloluya yakın tepki süreleri barındıran kablosuz oyuncu fareleri üretmekte. Örneğin ben 4 seneye yakın Razer Mamba Elite kullandım ve hayatım boyunca kullandığım en iyi profesyonel oyuncu faresi olarak oyun tarihime geçti kendileri. Yine oyun alanınız darsa, DPI ve yazılımsal ayarlarla farenizi daha dar alanda oynatabilmeniz için gerekli ayarlar oluyor.

Üçüncü kriterimiz profesyonel oyuncu faresi fiyatı. Işıklı ışıklı şeylere para vermek yerine, görsel şölenden kısıp işlevsel ve malzeme kalitesi olarak daha üst segmentte bir fare tercihi yapmanızı öneririm. Üzerine koyulan her bir LED ışık kaynağının maliyeti 1 lirayı bulmazken, bir RGB LED’li oyuncu faresi normal versiyonundan 100 TL kadar pahalı olabiliyor.

Ve son kriterimiz yazılım. Profesyonel oyuncu mouse’u denildiğinde aslında akla ilk gelen şeylerden bir tanesi de bu farenin yazılımı olmalı. Gidip Çin’den ışıklı bir fare getirmek yerine, sabit ve kararlı bir yazılıma sahip, sürekli güncelleme alan, yazılımsal bir hata olduğunda internetten çözümüne bakabileceğiniz popüler markalara yönelin. Özellikle makro kullanmak isteyenler için yazılımsal destek zaten mecbur kılınıyor.

Umarım artık profesyonel oyuncu faresi ya da profesyonel oyuncu mouse’u denildiğinde aklınızda bir şeyler canlanmıştır. Tercihinizi yaparken benim sizlere verdiğim 4 kriter dışında mutlaka kendi kriterlerinizi de koyup en isabetli kararı vermenizi öneriyorum. Ayrıca oyuncu ekipmanları için bir yazı da yazmıştım…

Etiketler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı