Ürün İncelemeleri

Razer Blackwidow Elite İncelemesi

Razer Blackwidow Elite çıkar çıkmaz satın aldım ve sizler için yorumladım. Razer Blackwidow Elite incelemesi ve kutu açılışı karşınızda!

Türkiye’de oyuncu ürünleri inceleyen blog sayısı sıfır. Evet maalesef hiç yok. Halbuki yurt dışında oldukça fazla sayıda olan blog kültürünün oyun ve oyuncu alışverişi sektörüne yansımasını da göz önünde bulundurduğumda, bu epey şaşırtıcı oluyor ülkemiz için… Ben de mümkün olduğunca sizler için oyuncu ekipmanları incelemesi yapıyorum. Bugün de masama konuk olacak klavye Razer Blackwidow Elite isimli mükemmel tasarıma sahip oyuncu klavyesi. Önce Razer Blackwidow Elite kutu açılışı, ardından da inceleme fotoğraflarıyla bu içerik devam edecek. Elbette en sonunda da yorumlarımı sizlere aktaracağım. O zaman başlayalım.

Razer Blackwidow Elite Kutusu

İlgili Blog İçerikleri

Razer Blackwidow Elite özellikleri neler?

Razer™ Mechanical Switch teknolojisi yapı olarak 2’ye, ses olarak ayrıca 2’ye ayrılıyor. Razer™ Mechanical Switch Tactile ve Razer™ Mechanical Switch Linear yani dokunsal ve doğrusal yapı fonksiyonları ile ikiye ayrılan switch teknolojisi, ses olarak clicky ve silent olarak yani klik sesli ve sessiz olarak tanımlanıyor. Şimdi bu switch teknolojisini renklerine göre ayıralım.

  • Razer™ Mechanical Switch Green: Yeşil Razer™ mekanik anahtarlar hem klik sesli, hem de dokunsal yapıda.
  • Razer™ Mechanical Switch Orange: Turuncu Razer™ mekanik anahtarlar hem sessiz, hem de dokunsal yapıda.
  • Razer™ Mechanical Switch Yellow: Sarı Razer™ mekanik anahtarlar hem sessiz, hem de doğrusal yapıda.
  • Razer Opto-Mechanical™ Switch: Mor Razer™ optik+mekanik anahtarlar, hem sessiz, hem de hafif yapıda.

Bu gereksiz bilgilerden sonra asıl gerekli olanlara geçelim. Benim aldığım Razer Blackwidow Elite oyuncu klavyesi yeşil anahtarlara sahip. Yani o “clicky” sesi işittirirken, tepki süresi ve kullanım rahatlığı açısından da zirve yapan bir hissiyata sahip. Makro tuş kullanımına uygun olan klavye, makrolama için sahip olduğu standart tuşlara atama yaparak kullanıma izin veriyor. Sol tarafta 1 adet USB çoklayıcı ve 1 adet 3,5 mm ses jakı bulunan klavyenin en önemli özelliği, sağ üst tarafta yer alan medya kontrol tuşları ve ses ayarı için konumlandırılan disk. Tüm bunlar Chroma teknolojisinin kusursuz aydınlatmasından faydalanılarak konumlandırılmış.

Razer Blackwidow Elite Kutu Açılışı

Razer Blackwidow Elite kutu açılışı

Geçelim işin inceleme kısmına. Kutusu oldukça ağır ve sağlam paketlenmiş gibi gözüküyor. Kutunun güvenlik bantlarını yırtıp açtıktan sonra karşınıza özenle korunmuş Blackwidow Elite çıkıveriyor. Kutunun kapak kısmında kullanma kılavuzları, garanti belgesi, Razer logolu yapıştırmalar ve gereksiz bir ton evrak bulunuyor. Kutu o kadar kaliteli ki, süngerimsi bir madde ile yapılmış dolgular beni oldukça şaşırttı. Klavyeyi çıkardıktan sonra alt tarafta bilek desteğine ulaşıyorsunuz. Aşağıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz üzere harika şekilde paketlenmiş ve 2 ayrı parçadan oluşan Razer Blackwidow Elite ile karşı karşıya kalıyorsunuz. O zaman kurcalayalım şunu!

Razer Blackwidow Elite İnceleme Fotoğrafı

Razer markalı oyuncu ekipmanlarında Elite serileri, her zaman isminin hakkını veren türden oluyor. Daha önce Razer Mamba Elite de kullanmış birisi olarak; normal versiyona “gerekli” olan değil, “zenginleştirecek” eklemelerle oluşturdukları Elite özellikler ile bu modeller ortaya çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim. Yani Elite ile normal versiyonların farkı, gerekli değil fuzuli ancak insanı zengin hissettiren detaylar barındırması diyebilirim.

İşte bu detaylardan en önemlisi, Razer Blackwidow Elite ve Razer Huntsman Elite oyuncu klavyelerinde sağ üstteki alanın medya alanı olarak düzenlenmesi… Bu medya kontrol alanı o kadar güzel ve kullanışlı ki, uzun uzun fotoğraftan sonra anlatacağım. Fotoğrafta gördüğünüz iki klavye de Razer Blackwidow Elite. Yukarıdaki Chroma ışıklandırması açık şekilde, aşağıda yer alan klavyeyi ise ışıkları tamamen kapalı görüntüsünü sizlere göstermek amacıyla koydum. Masaya sığması için ikisinin de bilek desteğini çıkardım.

Razer Blackwidow Elite Karşılaştırma

Medya kontrol paneli 2 ana öğeden oluşuyor. Bir adet yatay tekerlek bölümü, bir adet medya kontrol tuşları bölümü… Bu bölümlerden en özeli olan tekerlek bölümü 2 ana işleve sahip. Tekerleği aşağı yönde çevirirseniz sesi açıyor, yukarı yönde çevirirseniz sesi kapatıyorsunuz. Tekerlek alanının ortasında yer alan buton ise en hızlı şekilde sesi kapatacağınız “Mute” işlevli buton olarak konumlandırılmış. Bu tekerlek ile buton arasında da halka şeklinde ışıklandırma var. Bu ışığa da işlev kazandırılmış. Şöyle ki, sesi kıstıkça beyaz bir ışık kısılıyor, sesi açarken de beyaz ışık şiddetini arttırıyor. Eğer sesi tamamen kapatırsanız da kırmızı olarak yanıyor. Ses kontrolü ile herhangi bir işiniz kalmadığında da 6 saniye sonra Chroma efektinize geri dönüyor. Yani o kırmızı ışık daima yanmıyor.

Diğer alanda ise şarkı geçişlerinde kullanabileceğiniz ileri geri ve durdurma/oynatma butonları yer alıyor. Bu butonlar anahtara sahip değil; yani sökülemiyor. En azından ben zorlamadım 😀

FN kullanımı da ışıklandırmayla kolaylaştırılmış. Eğer FN tuşuna basarsanız, FN ile birlikte kullanabileceğiniz komut tuşları beyaz renkte yanıyor ve klavyedeki diğer tüm tuşlar sönüyor. Çok hoşuma gitti bu detay! Bir diğer önemli detay Razer Blackwidow serisine ait özel bilek desteği. Suni deri kaplamalı sünger yapıdaki bu bilek desteği, mıknatıs sistemi ile kolayca klavyenizle bütünleşiyor. Apple’ın iPad Pro serisinde öne çıkardığı mıknatıs özelliği, Razer tarafından en harika şekilde kullanılıyormuş da; bugüne kadar hiç bahsedilmemiş…

Razer Blackwidow Elite yorumlarım

Razer Blackwidow Elite

Eğer söz konusu Razer markasıysa ve -yine söz konusu- bir ürünün Elite versiyonu ise, yorumlama kısmında elbette fiyat/performans oranından bahsetmeyeceğim. Zira böyle bir klavye için gözden dört haneli tutarları gözden çıkarmanız gerektiği için, artık amacınız işin elitlik tarafı oluyor. Parasının hakkını tasarımıyla, kalitesiyle, zarif detaylarıyla ve ihtişamıyla verebilen bir klavye olmuş Razer Blackwidow Elite. Bence 2018 yılının en iyi klavyelerinden bir tanesi olarak öne çıkıyor. Özellikle makro tarafı ile çok uğraşmayıp, işin zerafet ve lüks yönüne odaklanmalarıyla harika bir iş çıkarmışlar. Blackwidow serisinin Tournament Edition ürünlerinde gördüğümüz ekstra makro tuşları ya da oyunlarda fark yaratabilecek özelliklerden ziyade, masanızda durduğunda gerçekten de zengin işi gözüken harika bir klavyeye sahip oluyorsunuz. Deneyim olarak da çok farklı bir noktada diyebilirim.

Razer Blackwidow Elite alınır mı? diye soracaklara da cevabımı bir nevi vermiş oldum. Ancak net bir şekilde eğer bütçeniz buna uygunsa kesinlikle alabileceğinizi yinelemek istiyorum.

Eğer Razer Blackwidow Elite incelemesi ile ilgili sormak istediğiniz bir şey varsa bana sosyal medya hesaplarımdan her zaman ulaşabilirsiniz. Oyuncu klavyesi incelemeleri elbette devam edecek. Ancak sırada şu an Razer Vespula v2 incelemesi var. Herhalde Razer Blackwidow Elite gibi bir klavyenin yanına yakışacak en mükemmel mousepad kendileri…

Bir sonraki ürün incelemeleri içeriğimde görüşmek üzere, hoşçakalın!

İnceleme Puanı

Performans - 89%
Kalite - 97%
Tasarım - 91%
Fiyat - 76%

88%

Puan

Corsair K95 ve SteelSeries Apex 7 gibi üst düzey bir klavye olan Razer Blackwidow Elite, hayatım boyunca gördüğüm en iyi klavye tasarımına sahip olabilir. Fiyatı biraz yüksek gözükse de, yaşattığı premium his çok çok yüksek puanları hakediyor!

5 Yorum

  1. Hocam günaydın. Sence razer blackwidow elite mi alınır yoksa huntsman elite mi? Aralarında çok fiyat farkı da yok.

    1. Tek farkı multimedya tuşları değil. Genel anlamda değer. Eğer çok hardcore seviyede bir e-sporcu değilseniz kesinlikle tavsiye ederim. Ancak daha ileri seviyeler için Opto switch düşünülmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir