Oyun İncelemeleri

River City Ransom: Underground

90'ların efsane oyunu River City Ransom oyununun devamı 2017'de geldi. Ben de sizler için River City Ransom: Underground oyununu inceledim.

Çocukluğumuzun oyunu River City Ransom geri döndü. Hem de nasıl döndü. 1989 yılında Nintendo Entertainment System yani bildiğimiz adıyla NES platformuna çıkmış oyun geçtiğimiz aylarda ikinci oyunuyla karşımıza çıktı. Adı da River City Ransom: Underground oldu. Peki bu geri dönüşün hikayesi neydi?

Öncelikle bu bir Nintendo ya da Technos Japan oyunu değildi. Bu evinde oyun geliştiren bir girişimcinin fikriydi. Çocukluğunun oyunu River City Ransom’a benzer oyun yapmak istedi. Daha sonra aklına dahiyane bir fikir geldi. Bir kaç girişimci ve geliştirici arkadaşıyla beraber Conatus Creative isminde şirket kurarak Technos ile masaya oturdular. 2013 yılında büyük bir retro akımı oldu ve oyunun lisans hakları için de insanların desteğine ihtiyaçları vardı. Eşzamanlı olarak Kickstarter’da fikirlerini aktardılar. Retro akımıyla beraber inanılmaz bir maddi destek geldi. Kickstarter’da 210,000 Kanada Dolarının üzerinde bağış topladılar.

İlgili Blog İçerikleri

Oyunun geliştirilmesi yaklaşık 4 sene sürdü. 2015’de sadece bağışçılara özel ilk sunum gerçekleştirildi. 2016 yılının ortalarında Steam’de yayınlanması için Valve ile görüşmelere başlandı. Ve 2017 Ocakta mağaza sayfası ön siparişe açıldı. Şubat ayı içerisinde de beta olarak piyasaya çıktı.

Oyun aslına sağdık kalınarak beat ’em up ve action rpg öğelerine sağdık kalınarak hazırlanmış. Fakat hikaye söz konusu olduğunda RPG öğesi olarak lineer ve side-scroll bir yapısı olduğundan dolayı fazla dallanıp budaklanmıyor. 1989’da çıkan orjinal oyunda bulunan 2 ana karakter bu oyuna da aktarılmış. Üzerine seçilebilir olarak fazlaca farklı özelliklerde karakterler eklenmiş. Yan karakterler de tamamen yeni.

RPG öğelerinden devam edelim. Oyun aslına sadık kalınarak açık dünya hissiyatını veriyor. Dükkanlardan alışveriş yapabiliyor, çevredeki eşyalara zarar verebiliyor ve bazı evlere girebiliyorsunuz. Dükkanlardan yiyecek, içecek, dergi ve hatta piyango bileti alabiliyorsunuz. Kişisel gelişiminiz için aldığınız kitaplar, dergiler ve eşyalar size yeni özellikler katıyor. Ayrıca spor salonuna gidip yeni “kombo” satın alabiliyorsunuz. Yine şehir içinde normal bir insana saldırdığınızda ya da bir park otomatına vurduğunuzda peşinize polisler takılabiliyor. Saunaya gitmeyi de ihmal etmeyin.

Mekanik öğelere baktığımızda kesinlikle oyun kumandası gerektiren bir oyun. Yüzlerce farklı kombo bulunuyor. Karakterlere özel kombolar olduğu gibi, satın alınabilir ya da öğrenilebilir kombolarda bulunuyor. Hedefleme sistemini biraz zayıf buldum. Ortalık baya bir karışıyor, özellikle de 2 kişi oynuyorsanız. Görev mekaniği zayıf, çoğu zaman bug’a soktum oyunu.

River City Ransom: Underground’da GTA mantığı para elde etme sistemi var. Öldürdüğünüz insanların ceplerinden düşen paraları topluyorsunuz. Park otomatı gibi şeylerden de para düşürebiliyorsunuz. Yiyecek ve içecek otomatlarına vurarak bazen bedava yiyecek içecek elde edebiliyorsunuz. Piyangoyu tutturmak oldukça zor olsa gerek. Keza 30 civarı bilet kazıdım, amorti bile çıkmadı.

Oyunun kötü yanlarına  değinecek olursam ilk söyleyeceğim şey haritadaki kaos olur. Yani haritanın tamamına, tüm sokaklara kaos hakim. Sakin sakin 2 alışveriş yapayım, dükkan gezeyim diyemiyorsunuz. İlla bir bela sizi buluyor. Bunun dışında bahsettiğim hatalar var. 2013 yılında doğmuş bir fikir, 2015 yılında geliştirilmeye başlamış bir oyun bu kadar hatalarla dolu olmamalı. Bir de RPG öğesinin ağır ağır hissedildiği bir oyunda böyle görev sistemi olmaz hocam. Main Quest ve Side Quest olarak ayrılsa, haritayı daha etkin kullansak ne güzel olurdu.

Güzel yanları ise say say bitmez; ben bir kaçından bahsedeyim. Harita örgüsü güzel, sokak ve sahne geçişleri güzel. Grafikler orjinaline sadık kalınmış. Atmosfer mükemmel, NES havasını soluyorsunuz. Alışveriş mantığı mükemmel oturmuş. Bully isimli Rockstar Games yapımı oyuna atıfta bulunulmuş olması güzel. Bir sokakta da Super Mario göndermesi var. Oyunda okul ve ders sistemi Bully severleri de memnun etmiştir eminim. Dövüş mekanikleri, bazı hatalar giderildiğinde gayet güzel olacaktır. Oyun modları ve multiplayer özellikleri gayet olumlu. Özellikle uzun zamandır co-op oyun arayanlara şiddetle tavsiye edilir.

Özet olarak River City Ransom: Underground oyununu almanızı tavsiye ediyorum. 90’ları oyun oynayarak geçilmiş nesil zaten daha bu yazıyı okumadan almıştır eminim 🙂

 

0%

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir