Girişimcilik

Sanal Ofis, Hazır Ofis ve Paylaşımlı Ofis Hakkında

Sanal Ofis, Hazır Ofis ve Paylaşımlı Ofis gibi kavramlarla tanıştığımız şu günlerde, genç girişimciler için ayrıntılı bir rehber hazırladım.

Selamlar! Bu içeriğimde son yıllarda revaçta olan bir sistem hazır ofislerden bahsedeceğim. Çok sık duymaya başladığımız ve gittikçe yayılan bir girişim. Günümüzde emlak alanındaki gelişmelerden dolayı ofis fiyatları artış gösterdiği için, küçük ekiplerin ve freelance çalışanların tercihi hazır ofisler oluyor. Hazır ofisler fatura, temizlik, personel gideri gibi birçok açıdan avantaj sağlıyor. Kendi işini yapmak isteyenler ve ofis masraflarını minimize etmek isteyenlerin ilk tercihi olmaya başladı. Bu yeni ofis sistemi üç farklı hizmet sunuyor. Bu hizmetler; sanal ofis, paylaşımlı ofis ve hazır ofis.

Normal bir plaza katında daire kiralayıp, ofis olarak kullanıma uygun hale getirmek oldukça zor ve maliyetli bir iş. Yeni bir girişiminiz varsa, sadece kendiniz çalışacaksanız ya da 3-4 kişilik bir ekibiniz bulunuyorsa mutlaka bu sisteme göz atmalısınız. Bir daireyi ofis haline getirmek için depozito, emlakçı bedeli, fatura abonelikleri, aidat derken liste kabarıyor. Bu hizmeti sağlayan firmaları internette araştırdığımda çok fazla seçenek olduğunu gördüm.

Lüks plaza katlarından alışveriş merkezi binalarına, lüks mobilyalı ofislerden her lokasyonda kullanabileceğiniz masalara kadar çok fazla seçenek var. Lokasyon olarak size hangisi uygunsa tercih edebilirsiniz. Hem kafa karışıklığınızı azaltmak hem de size uygun en doğru ofisi seçmeniz için bir içerik hazırlamak istedim. Hazır ofis sanal ofis ve masa ofis hizmeti veren firmalar ve sundukları imkanları nelermiş hep birlikte bakalım.

Sanal Ofis

Sanal ofis, sanırım en çok merak edilen ofis hizmeti. Genellikle bir ofise hatta masaya bile ihtiyaç duymadan çalışan kişilerin tercih ettiği bir sistem. Fiziksel bir ofise ihtiyaç duymadan genelde proje bazlı çalışanlar, girişimciler, sahada çalışanlar, çok sık seyahate çıkanlar, danışmanlık yapanlar, home office ve freelance olarak çalışan kişilerin en çok tercih ettiği, sanal ofis hizmeti oluyor. Sanal ofislerin en büyük avantajı, şirket kurulumu için size resmi adres sağlanıyor. Kısacası herhangi bir plazada çalışıyor gibi görünüp, evden çalışıyorsunuz. Aynı zamanda haftalık veya aylık olarak ortak alan kullanım hakkınız oluyor. Bu hak ile misafirlerinizi ofis ortamında ağırlayabiliyorsunuz.

Size tanınan günler ve saatlerin dışında kullanmak isterseniz, ekstra ücretlendiriliyor. Sanal ofis hizmeti sunan firmalarda, siz ofis dışındayken tarafınıza gelen çağrılara şirketin sekreterleri cevap veriyor. Gelen aralamaları size yönlendirerek ya da mail yolu ile tarafınıza bildiriyorlar. Aynı zamanda gelen/giden kargolarınız ile de ilgileniyorlar. Sanal ofis hizmeti sunan örnek firmaların fiyatları ise şu şekilde;

Levent Ofis

Sanal ofis gereksinimleri içerisinde yasal adres, posta hizmeti ve çağrı hizmeti gibi olanaklar sağlayan Levent Ofis, iki farklı paket sunuyor. Bu farklı sanal ofis paketlerinden size uygun olanını tercih etmeniz gerekiyor.

  • Yasal Adres Paketi (yasal adres + posta hizmeti) = 200 TL + KDV
  • Standart Paket ( yasal adres + posta hizmeti + çağrı hizmeti + 2 saat ortak alan kullanımı) = 300 TL+KDV

Kamara

Sanal ofis hizmeti sağlayan Kamara’da iki farklı paket yer alıyor.

  • Başlangıç Paketi (web site ve kartvizitte paylaşabileceğiniz iletişim bilgileri + posta hizmeti + resepsiyon hizmeti + telefon numarası tahsisi/yönlendirme + çağrı hizmeti + faks hizmeti + 1 gün ofis kullanım hakkı) = 150 TL + KDV
  • Kuruluş Paketi (şirketiniz için yasal adres + web site ve kartvizitte paylaşabileceğiniz iletişim bilgileri + posta hizmeti + resepsiyon hizmeti + telefon numarası tahsisi/yönlendirme + faks hizmeti + 3 gün ofis kullanım hakkı) = 275 TL + KDV

Kamara ile ilgili küçük bir not düşelim; aydan aya yapılan ödemeler için bir kira bedeli kadar teminat bedeli talep ediyorlar. Aynı zamanda aktarılan çağrılar ve telefon hattı için de aktivasyon bedeli 99 TL + KDV olarak belirtilmiş.

Paylaşımlı Ofis

Paylaşımlı Ofis

Paylaşımlı ofis nedir daha önce hiç araştırdınız mı? Paylaşımlı ofisler genelde “bana bir masa bir de sandalye olsun yeter diyenlerin tercihi” oluyor. Coworking olarak da adlandırılan paylaşımlı ofislerde saatlik, günlük, aylık gibi paketler mevcut. Kafe, kütüphane, internet ve ofisin bir nevi birleşimi olan paylaşımlı ofislerde masa kiralıyorsunuz. Bu masalar anlaştığınız firmaya göre farklılık gösterebiliyor.

Çağrı merkezini andıran operasyon masalarını ya da bir köşede konumlanmış tek kişilik masaları da tercih edebilirsiniz. Ortak alanda bulunan bu masalarda gün boyu internet hizmeti alabiliyorsunuz ve aynı zamanda ücretsiz içecek hizmetinden de yararlanabiliyorsunuz. Bir firmanın birden fazla lokasyonda hizmet verdiğini yazının başında belirtmiştim. Avrupa yakasında kiraladığınız paylaşımlı masanızı aynı firmanın hizmet verdiği Anadolu yakasında bulunan iş merkezinde de kullanabiliyorsunuz. Paylaşımlı/Masa ofisler için, Starbucks‘ta macbook ile çalıştığınız bir ortamın, ofise taşınmış şekli diyebiliriz. Sürekli çay kahve ikram ediliyor. Sabit masalarda çalışırken yan masanızın sahibi aradığınız bir tasarımcı ya da farklı bir sektörde çalışan olabilir. Sanal ofislere göre daha az tercih edilse de çevre edinmek için büyük avantaj sağlıyor. Coworking hizmeti sunan firma örneklerine aşağıdan göz atabilirsiniz.

eOfis

Coworking Paketi (yasal adres + posta hizmeti + çağrı hizmeti + tüm lokasyonlarda kullanıım + lobi kullanımı + internet + içecek hizmeti + temizlik hizmeti + etkinlik ve eğitimler) = 480 TL + KDV’den başlayan fiyatlar olarak belirtilmiş. Ayrıca toplantı odasını ya da seminer salonunu kullanmak isterseniz + 300 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Kolektif House

Kolektif House sabit masalarda sunduğu hizmeti şu şekilde sıralamış; sekreterlik hizmeti + bahçe kullanımı + yazıcı + internet + güvenlik + kilitli dolap + çay/kahve ikramı + kargo odası + kütüphane + 7/24 kullanım + mutfak alanı + atıştırmalıklar + toplantı odaları. Üç lokasyonda hizmet veriyor ve fiyatları lokasyona göre değişiklik gösteriyor. Fiyatların 1200 TL’den başladığı belirtilmiş. KDV dahil mi hariç mi bununla ilgili bir not düşülmemiş. Arayıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

https://kolektifhouse.co

Hazır Ofis

Hazır Ofis

Hazır ofisler, paylaşımlı/masa ofis ve sanal ofislere göre daha kapsamlı bir hizmet sunuyor. İş merkezlerinde ya da plazalarda bölümlenmiş alanların firmalara ve şirketlere aylık olarak kiralandığı ve kiralanan alanın sadece kiralayana ait olduğu bir sistem. Bir katı kiralayabileceğiniz gibi kat içinde bölümlenmiş alanları da kiralayabiliyorsunuz. Çalışan sayınıza göre alanları tercih edebilirsiniz. Bölümlenen çalışma alanlarında, kaç kişi olacaksanız o kadar masa ve sandalye talebinde bulunabiliyorsunuz.

Hazır ofisleri tercih ettiğinizde eşyaları ile birlikte kiralamış oluyorsunuz. Mini bir ofis alanı gibi düşünebilirsiniz. Masalar, sandalyeler, dolaplar her şeyiyle ofis ortamı sağlanıyor. Sadece özel eşyalarınızı ve bilgisayarınızı almanız yeterli oluyor. Hazır ofislerde elektrik, internet vs. gibi faturalar ekstra olarak gelmiyor. Bir de fatura derdiyle uğraşmıyorsunuz. Faturalar kiralama ücretine dahil oluyor. Sekreter hizmeti sunulduğu gibi temizlik de aylık ödediğiniz kiranın içinde. Bazı firmalarda telefon faturaları ekstra ücretlendiriliyor. Yine firmalara göre değişiklik gösterse de ayın belirli günleri toplantı odalarını kullanma hakkınız oluyor. Hazır ofisleri çoğunlukla 7/24 kullanabiliyorsunuz. Bölümlenerek kiralanan ofis alanlarının büyüklüğüne göre fiyat değişimi oluyor.

Work Office

16 m2 Hazır Ofis Paketi: (stopaj yerine KDV avantajı + 7/24 ofis kullanımı + lüks mobilyalar + IP telefon, paylaşımlı/mobil/özel faks + sekreter hizmeti + karşılama hizmeti + içecek ikramı + temizlik hizmeti + toplantı odası kullanımı + limitsiz internet + bağımsız klima ve ısıtma sistemi + firma adınızın bina ve kat girişinde yer alması + kart okuyuculu giriş sistemi + 24 saat kamera kayıt sistemi + ofis dışına bakan camlı alan) = 2100 TL fiyat belirtilmiş. KDV hariç. Eğer ofis içine baksın isterseniz 1750 TL + KDV.

Levent Ofis

Hazır Ofis Paketi: ( limitsiz internet+ resepsiyon + 9/19 arası kullanım + printer + kapı kilidi + dolap + yazı tahtası + mantar pano + sıcak içecekler + toplantı odası + etkinlikler + ikramlar + Starbucks filtre kahve + Türk kahvesi + resmi adres) = 2250 TL + KDV. Çağrı hizmeti de olsun derseniz 100 TL + KDV ödeyerek hizmete sahip olabilirsiniz.
Sanal ofis, paylaşımlı ofis ve hazır ofisler bu şekilde ayrılıyor. Firmaların verdiği hizmetler farklılık gösterebilir. Aklınızda bu tarz bir çalışma şekli varsa yardımcı olabileceğini düşündüğüm için birkaç firmaları ve fiyatlandırmalarını örnek verdim. Telefon ya da e-mail yolu ile ulaşarak fiyat listesi almanızı öneririm. Umarım bu içerikle sanal ofis, masa ofis ve hazır ofislerle ilgili aklınızda oluşan soru işaretlerini biraz olsun aza indirebilmişimdir. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

3 Yorum

  1. Anlamadığım şey şu. Eğer sanal ofis kiralarsanız ve vergi memuru gelirse ne olur? Aslında mantıken sözleşme yapıyorsunuz ve ofis kullanım hakkı elde ediyorsunuz. Ancak bahsettiğim gibi ileride yasaklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu