Oyun İncelemeleri

SimAirport İncelemesi

SimAirport hakkında Türkçe içerik bulamayanları şöyle alalım! Toplamda 28 saat oynadığım havalimanı yapma simülatörünü bir de benden dinleyin!

Kim sıfırdan bir havalimanı tasarlamak istemez ki? Üstelik tasarlamanın yetmediği; problem çözme yetilerinizin de geliştiği harika bir oyun ile yaratıcılığınızı konuşturmak… SimAirport, sıfırdan havalimanı tasarlayabileceğiniz, geliştirebileceğiniz, kârlılık odaklı girişimlerde bulunacağınız ve sorunları çözerken rötar fobisi yaşayacağınız mükemmel bir indie oyun!

SimAirport Hakkında Kısa Bilgiler

SimAirport, LVGameDev LLC tarafından geliştirilen ve ülkemizde 31,00 TL’ye satılan havalimanı simülatörü. Fakat gerçekçi bir simülasyon oyunundan öte, eskilerden hatırlayacağımız tycoon yapısı ile karşımıza çıkan tepe bakışlı bir oyun. Yani asıl olay burada simüle etme değil, yaratma ve geliştirme fikri!

Oyun Steam’de Steam Workshop destekli şekilde yayınlanmakta. Bunun en büyük avantajı, oyunun içerisindeki sahte havayolu firmalarını gerçek isimlerle değiştirebiliyor olmamız. Göreceğiniz ekran görüntüsü AnadoluJet isimli yerli markamızın gerçek uçak filosuyla oyuna eklenmesini gösteriyor.

SimAirport Ekran Görüntüsü 1

Havalimanı İnşası da Zevkliymiş

Oyun bahsettiğim gibi hem tycoon, hem de simulator kategorilerinde değerlendirilmekte. Bunun tycoon kısmında bomboş bir arsaya yapacağımız betonarme bina, ofisler, kapılar ve körükler, pistler, taksi yolları, park alanları, tuvalet ve yeme içme alanları gibi ihtiyaçlar, yürüyen yollar ve merdivenler, check-in bankoları, bagaj teslim alanları ya da bantları, güvenlik prosedürlerinin işlendiği güvenlik alanları, hangarlar ve yakıt depoları oluşturuyor. Oyunda çok katlı havalimanı yapabilmek mümkün. Hatta bodrum katı da yapabiliyorsunuz; hatta yapmak zorundasınız ki bu kısma sonra değineceğim.

SimAirport Ekran Görüntüsü 2

Ben daha en baştan devasa bir havalimanı işine giriştiğim için, gördüğünüz üzere epey karışık bir hal aldı ortam. Ancak bu karışık görüntünün altında muhteşem bir sistem ve işleyiş oluşturduğumu söyleyebilirim. Sıra beklemeden check-in yapıyor, onlarca güvenlik noktasının birinden geçiş yapıyor ve biniş kartlarında bulunan kapı numarasında uçaklarını beklemeye başlıyorlar. Eğer daha önce Prison Architect ya da Brick in the Mall tarzında bir oyun oynadıysanız, alan belirtme (zoning) sistemine alışkınsınızdır. Yukarıdaki fotoğrafta görebileceğiniz üzere 2 adet Ticketing alanı, 1 adet büyük Security alanı, 1 adet “HAVAŞ”ların yolcuları alabileceği Dropoffs alanı, ofis alanları ve Restroom alanları bulunmakta.

SimAirport Ekran Görüntüsü 3

Genel görüntüde az önce gördüğünüz devasa alanın kuş bakışı görüntüdeki ufaklığına bakar mısınız? Ne kadar büyük bir havalimanı yaptığımı bu şekilde görebilirsiniz. 2 ana büyük pist, 3 ana küçük pist ve 1 yedek küçük pist ile hizmet verdiğim havalimanında en büyük problemim taksi yolları. Çünkü özellikle Güney bölümde görebileceğiniz üzere 8 park pozisyonu için tek bir taksi yolu inşa ederek uçakları kitlemiş durumdayım. Alanım bittiği için de oraya maalesef çözümü, park edecek uçak sayısını azaltarak buldum. Yani büyük bir gelir kaybım var ancak bunlar hep tecrübe!

Fiziki alanların yani betonarme yapıların inşasını bitirdikten sonra sıra geliyor teknik yapılara ve dekorasyona…

SimAirport Ekran Görüntüsü 10

Ekran görüntüsünde görebileceğiniz üzere SimAirport eşya menüsünü diğer Tycoon türündeki oyunlarla benzer bir yapıyla sunuyor. Bu menüde inşaat, objeler, alanlar, araçlar, kuyruklar ve planlama sekmeleri bulunuyor. İnşaat sekmesinde duvarlar, temel (founding) yapılar, pencereler, pistler, asfalt yapılar ve park alanları yer alıyor. Objeler kısmında ise özelleştirebileceğiniz (kiralayabileceğiniz) alanlar için hizmet yapıları, kafe parçaları, dekorasyon ögeleri, komfor ve bekleme ürünleri, operasyon üniteleri gibi parçalar yer alıyor.

Görevimiz Bagaj!

SimAirport oyunun belki de en çok beyin yakan kısmı operasyonlar! Özellikle bagajların teslim alınıp doğru uçağa götürülmesi konusunda devasa yapılar inşa etmeniz gerekebiliyor. Size göstereceğim ekran görüntüsünden utanıyor olsam da ben bu işi başardım!

SimAirport Ekran Görüntüsü 4

Gördüğünüz üzere operasyonu 3 bölüme ayırdım. Sol üst kısım Ticketing alanının altı. Yani gelen bagajlar oradan bu kata iniyor. Ardından etiket okuma makineleri ile doğru uçağın bagaj alım bandına gidiyor. Ancak bir önceki ekran görüntüsünde göreceğiniz üzere, park alanları ile bu bagajların zemin kata çıktıkları bantlar arasında inanılmaz bir mesafe var. Dolayısıyla da çok fazla rötar yedim. Sol altta gördüğünüz kısım ise bagaj teslim üniteleri.

Yapacağım yeni havalimanında her park pozisyonunun yanında yer alacak bagaj bantları ile süreyi minimuma indireceğim. Ancak bunu mevcut havalimanında yapmam imkansız gibi gözüküyor.

SimAirport Ekran Görüntüsü 5

Kapılara ben A-B-C-D-E-F-G-H-I-X harfleri verdim. Bunu da boyutlarına göre ayırdım. Örneğin A1, A2, A3, B1, B2, B3, C1, C2, C3,C4, D1, D2, D3 ve D4 kapıları küçük tip uçakları ve körüksüz bekleme salonlarını ifade ediyor. A1, A2 ve A3 gibi 3 park pozisyonlu bölümler SunExpress gibi daha az uçuş yapan havayollarının küçük uçaklarına hizmet verirken, C1, C2, C3 ve C4 gibi 4 park pozisyonlu bölümleri THY gibi büyük havayolu firmalarına ayırdım. A-B-C-D tipler küçük, E-F-G orta, H-I büyük ve X ekstra büyük uçaklar için hizmet veriyor.

Ekran görüntüsünde uçağa biniş anı gözükmekte. Bilgilendirme ekranına göre aşağıdaki işlemler gerçekleşmiş.

  • Temizlik bitti
  • Yakıt dolduruldu
  • Bagaj boşaltma (30/30)
  • Yeni bagaj (0/21)
  • Uçak görevlileri (8/8)
  • Yolcular (49/97)

İşte yavaş yavaş simülasyon kısmına giriş yapıyoruz!

Uçuşları Yönetmek Ustalık Gerektirir

Aslında zamanında kalkış için bir çok öge birlikte önem sahibi oluyor. Örneğin fiziki yapınız zamanında kalkışın %50’sini oluştururken, operasyon zekanız geriye kalan kısmı temsil ediyor.

SimAirport Ekran Görüntüsü 6

Uçuşları ekran görüntüsünde göreceğiniz üzere bir time table üzerinde yönetiyoruz. Burada Qatar Airways için ayırdığım X6, X7, X8 ve X9 kapıları için 15’er dakika aralıklarla park pozisyonu değişimi ve toplam 3 saate varan park pozisyonunda kalma süresi öngörmüşüm. Turkish Airlines için sabah ve gece uçuşu koymazken, sadece öğle ve akşam uçuşları ile yetinmişim. Muhtemelen sabah uçuşu koyduğumda Qatar Airways’in Airbus A380 uçakları ile Turkish Airlines’ın Boeing 787-9 uçakları trafik oluşturuyordu.

Uçuşları ayarladıktan sonra en güzel kısım ise uçuş ekranını takip etmeniz olacak! SimAirport sadece işin inşaa kısmını değil, arkamıza yaslanıp para kazanışımızı seyrettiğimiz güzel bir oyun deneyimi de sunuyor.

SimAirport Ekran Görüntüsü 8

Hangi uçak inmiş, hangisi yolcu alıyor, hangisi ne zaman kalkacak ya da hangisi ne kadar rötar yapmış gibi tüm içeriği tek bir uçuş ekranından takip edebiliyorsunuz. Hem kapı kapı, hem de uçak modeline göre filtreleyebildiğinizden dolayı, problemlerinizi keşfedecek en önemli ekran burası oluyor.

Son olarak değinmek istediğim konu ise işin staff ve research kısmı. Staff alımlarınızı tabi ki ihtiyaçlar doğrultusunda yapıyorsunuz ancak ağırlık işçilerde oluyor. Açıkçası bir şeyler eksik gibi geldi bana. Yine research tarafı da zayıf kalmış diyebilirim. Ben her şeyi açabildiğimiz research ekranlarını sevmiyorum. Bir şeyi açtığımızda, diğer şeyleri açmamızın kilitlendiği türler bana daha gerçekçi geliyor. Örneğin Fifa’da nasıl hava toplarında iyi puan için boyu uzattığımızda sprint hızımız düşüyorsa, burada da benzer türde bir yapılanma yapılabilirdi.

SimAirport Ekran Görüntüsü 9

Yavaş yavaş incelememin sonuna geleyim. SimAirport, kesinlikle tavsiye ettiğim bir oyun. Uzun süre vaktinizi alacak ancak ikincisini oynatmayacak türden olduğunu düşünüyorum. Aradan biraz vakit geçtikten sonra ikinci kez oynamak istiyorsunuz ancak bu sefer de çok ayrıntılı olduğunu hatırlayıp tekrardan uğraşmak istemeyebiliyorsunuz.

Karar tamamen sizin! Bir sonraki oyun incelemesinde görüşmek üzere, hoşçakalın!

Steam üzerinden satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz:

https://store.steampowered.com/app/598330/SimAirport/

İnceleme Puanı

Steam Puanı - 78%
Oynanabilirlik - 81%
Özgünlük - 97%
Eğlence - 71%
Grafik - 66%

79%

Puan

Oyun fazlasıyla vaktinizi öldürebilecek kapasitede içerik sunuyor. Steam'de %78 oranında beğenilen oyunu bir çok kişi tek havalimanı inşası ile tamamlamış gözüküyor. Zira ben de bir havalimanı için 24 saat oynama süresi harcadım. Geriye kalan 4 saat ise oyunu çözmem ve ekran görüntüleri almam ile harcandı. Grafikleri oldukça hoş (Prison Architect'i hatırlatıyor) ve oynanabilirlik açısından pek de fena olmayan bir performans sunuyor.

Bir Yorum

  1. Steam tr’de en düşük ne kadar gördü oyun? Kendi fiyatından almaya değmez gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu