Dijital Pazarlama

Sinema Filmi Çeken Youtuberlar

Sinema filmi çıkan Youtuberlar artık artmaya başladı. Özellikle Kafalar filmi, Enes Batur filmi gibi filmlerden insanların tanıdığı sinema filmi çeken youtuberlar hakkında içerik hazırladım.

Son zamanların en popüler dosya konularından bir tanesini açıyorum. Sinema filmi çeken Youtuberlar konusu artık hepimizi ilgilendiriyor. Benim de bu konuda beğendiğim ya da eleştirdiğim şeyleri söyleme hakkım olduğunu düşünüyorum. Youtuberlar film çekmeli mi? Gelin önce bu soruyla başlayalım.

Youtuberlık artık bir meslek kolu gibi lanse ediliyor. Oysa ki asıl mevzu burada “Content Creator” yani “İçerik Oluşturucusu”. Ancak Youtuberlık daha havalı geliyor. Youtube bir platform. Youtuber, Youtube isimli platformda içerik üreten kişilere halk ağzında denmekte. Yotuberlık ise Youtuber olan kişilerin işlerini icra etmeleriyle ortaya çıkıyor. Şimdi bu Youtuber arkadaşlar da birer içerik oluşturucusu olduğuna göre film çekmelerinde bir sıkıntı yok. Neticede filmlerde senaryo ve görsel efektlerle bezenmiş birer içerik. Ancak önemli olan konu şu, madem Youtubersın ve bir Youtuber olarak film çıkarıyorsun, o zaman Enes Batur gibi bu sektöre adım at. Enes Batur bu konuda tek doğru işi yapan insan. Bu konuyu daha da açmalıyım.

Oha Diyorum ekibi ve Halil Söyletmez sinemaya adım atarken, Youtube platformundaki çalışmalarını sadece “kitle aracı” olarak kullandılar. Oha Diyorum kanalındaki içerikler ile Oha Diyorum filmi arasında en ufak ilişki bulunmuyor. Yani şöyle bir konuşma geçmiş gibi gözüküyor. “Abi bizim bilmem kaç milyon takipçimiz var, ne çeksek izliyorlar; bir de basit bir senaryo ile sinema filmi çekelim, oradan da payımızı alalım, yolumuzu bulalım…” gibi bir konuşma olması lazım ki, kanal konsepti ya da kanal ile alakalı tek şey ismi olsun. Yine Halil Söyletmez tanınırlığını kullanarak bir komedi filmi çıkardı. Burada sahip olduğu kitle yine araç oldu. Ben 27 yaşında bir insanım ve “Enes abi” diye ortalıkta gezinmiyorum. Ancak bu konuda Enes Batur Sungurtekin’i sonuna kadar saygıyla selamlıyorum. Çünkü “gerçek” bir Youtuber filmi ortaya çıkarmış. En azından fragmanından anladığım bu yönde. Videolarını severek takip ediyorum bu arada diğer Youtuberların da. Oha Diyorum özellikle severek takip ettiğim bir kanal. Ancak olmamış be abi, Youtuber olarak film çekip Youtube’daki kitleni kullanıyorsan, kitleyle arandaki ilişiğin kurulmasını sağlayan işe saygı duyarak ortaya yaptığın ile ilişik bir iş çıkarman gerekiyor.

Bu konuda şöyle bir örnek de söyleyebilirim. Siz bir futbolcuyu futbolu için sever ve izlersiniz. Sinema filmi çıkaracak olur, burada da görmek isteyeceğiniz senaryo futbolu ile alakalı. Eğer Hagi’den bir aşk filmi seyretmek isteyecek varsa bilemem. Bırakın sinemacılar kendi işini yapsın, eğer film çıkaracağım ben illa diyorsanız da işiniz ile alakalı bir senaryo yazarak çekimleri yapın.

Ağzı olan konuşuyor, benim de parmaklarım var yazıyorum. Ciddiye alırlar, almazlar. Görürler ya da görmezler. Ancak bu konudaki düşüncem bu. Eğer Kafalar filmi de çıkarsa onu da bu yazıya ekleyeceğim. Şu anda tek beğendiğim ve Youtuberlık ile alakalı olarak kaliteli bulduğum film Enes Batur Hayal mi Gerçek mi? filmi oldu.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu