Alışveriş Blogu

Sıvı Soğutmalı Ram Alınır mı?

Özellikle sistem meraklılarının ortak sorusu Sıvı soğutmalı ram alınır mı? Ne gibi etkisi var? Gelin birlikte sorularımıza cevap bulalım!

Son zamanlarda epey tartışılan bir konuyu, alışveriş blogu kategorisinde masaya yatırmaya karar verdim. Ülkemizde şu günlerde sıkça tartışılan ve Adata XPG markası ile satışına başlanan sıvı soğutmalı ram (bellek), günümüzün en popüler bileşen konusunu oluşturuyor. Gelin şu sıvı soğutuculu ram olayı neymiş, ne değilmiş ona bir bakalım. Ardından da fiyat/performans karşılaştırması yapıp neticelendirme ile yazıyı noktalayalım.

XPG Sıvı Soğutuculu Bellek

Aslında ilk temel nokta, casual kullanıcıların dışındaki kitlenin O.C. ile kafayı bozması. Bunu kötü anlamda söylemiyorum, verdikleri para ile elde ettikleri ürünün sınırlamalarından hoşlanmayan bir kitle var ortada. Bu kitleyi de çarpan kilitsiz işlemciler ile, iyi soğutulan ekran kartlarıyla ve yüksek saat hızı destekli anakartlar ile tatmin etmeye çalışan markalar, tek bir şeyi unuttu. O da ramlerdi. Evet ramler de bir seviye yukarı taşınabiliyordu ancak herhangi bir mekanik soğutma işlemine tabi tutulmadığı için çok fazla ellenmiyordu. İşlemciye yapılan O.C. (hız aşırtma) işleminden örnek vermek gerekirse, girdiyi enerji olarak ne kadar artırırsanız elde edeceğiniz güç artacağı gibi, işin sonunda o enerjinin çevrilmiş halini (elektrikten ısıya) de arttırıyorsunuz. Bu aslında termodinamiğin ana kanunlarına dayandırılan ve su götürmez bir gerçek. Bu termodinamik yasası yüzünden elde edilen sıcaklık artışını da bertaraf edebilmek, kasamızdan hızla ve verimli olarak uzaklaştırabilmek için, sıvı soğutma sistemlerine geçildi.

Adata XPG Spectrix D80 Sıvı Soğutmalı Ram

Gelelim bellek yani ram tarafına. Adata, ramlerde yapılabileccek O.C. işlemlerinin sınırlı kalmasından rahatsız olmuş ki, dışarı çıkan ısı enerjisini çok daha kolay şekilde belleklerden uzaklaştırabilmesi için sıvı soğutma teknolojisine yoğunlaşmış. Ortaya da mükemmel bir çalışmanın ürünü olarak Adata XPG Spectrix D80 modelleri çıkmış. Sıvı soğutmalı ram olarak geçen bu ürün, harika RGB aydınlatma efektine de sahip…

Adata XPG Sıvı Soğutmalı Ram Parçaları

Peki bu bellek ile neler yapılabilir? Tabi ki ilk ve en önemli şey O.C. yapılabilir. Hem de öyle böyle değil! Haziran ayının başında yapılan bir test ile MSI X299 GAMING PRO anakart eşliğinde tam 5531 MHz hıza ulaşıldı. İkinci önemli nokta ısıyı bağlantı noktalarına yaymayacağı ve ramlerden çabuk uzaklaştıracağı için kasa içerisinde biriken ısı yoğunluğu da azalacak. Üçüncül özelliği ve ayrıcalığı ise harika RGB aydınlatması sayesinde kasanıza ve odanıza renk katacak. Benim bildiğim kadarıyla sıvı soğutma olmaksızın rekor 4000 MHz ile Corsair marka Vengeance® LPX model belleklerdeydi.

Gelelim bu harika ürünün fiyatına. Zaten tartışılan nokta da burada yoğunlaşıyor. Ülkemizdeki kur problemine rağmen değecek bir fiyata sahip olduğunu düşündüğüm Adata XPG Sıvı Soğutmalı Ram modelleri 620 TL ile 760 TL arasında fiyatlandırılıyor. Dual kit olarak alırsanız da ödeyeceğiniz ücret 1250 TL ile 1550 TL arasında değişiyor. Tabi ki bu mağazaya ve o anki dolar kuruna göre de ekstradan değişmekte. XPG markası ile girdiği bu yolda Adata’ya başarılar dilerken, Adata XPG Spectrix D80 özelliklerine de ayrıntılı olarak resmi sitelerinden bakabileceğinizi hatırlatmak isterim. Bu harika belleklere sahip olanlar bana e-posta yoluyla deneyimlerini aktarırsa sevinirim. Bir sonraki alışveriş blogu içeriğinde görüşmek üzere, hoşçakalın!

Etiketler

2 Yorum

  1. Sistem toplayan herkesin kafasında soru işaretlerinden biri bu bence. Çok güzel içerik olmuş sağolasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı