Seyahat

Sonbaharda Gezilecek Yerler

Gezilecek görülecek çok yer var. Peki ya sonbaharda? Sonbaharda gezilecek yerler listesini yaptım. Sonbahar gezi rotaları burada.

Eylül’de 30 derecenin üstünü görmeye devam ettiğimiz için bu içeriği ancak Eylül ayının ortalarında yayınlamak mantıklıdır diye düşünüp beklettim. Ancak havaların serinlemeye pek de niyeti yok! Yine de, sonbaharın güzelliğini değerlendirmek isteyenler için kısa sonbahar rotalarını derledim. Sonbaharda gezilecek yerler, sonbaharda kısa keşif rotaları nereleri bir bakalım.

1. Abant

Abant

Sonbahar denildiğinde akla ne gelir? Benim aklıma turuncuya çalan yapraklı ağaçlar geliyor. Peki bu güzel ortamı bir de göl manzarasıyla taçlandırmayı kim istemez? Turuncu ve mavinin eşsiz arkadaşlığını mutlaka ziyaret etmeniz gerekiyor. Hem yazımın başında belirttiğim gibi İstanbul’da yaşayanlar için kısa bir keşif rotası, hem de 1 gecelik kaçamaklar için en ideal, en romantik ortam. Saatlerinizi Abant Milli Parkı içinde yürüyüş yaparak geçirebilir, katlanır sandalyelerinizi kurarak gölün ve turuncu yapraklı ağaçların romantik birlikteliğine doyabilir, şömine başında hoş vakitler geçirebilirsiniz. Bu yüzden de sonbaharda gezilecek yerler listesini Abant ile açtım. Abant’a hem turlarla, hem kendi aracınızla, hem de bir kaç vasıta ve taksi kullanarak ulaşabilirsiniz.

2. Kapadokya

Kapadokya

Yazın fazla sıcak, kışın fazla soğuk… Peki bu Kapadokya gezisini ne zaman yapacağız? Tabi ki sonbaharda! Sonbaharın en iyi destinasyonlarından birisi de şüphesiz Kapadokya. 1 saatlik uçak yolculuğu ve otobüs ile transferinizle çok rahat ve vaktinizi yollara dökmeyecek bir gezi rotası olarak göze çarpıyor. Peribacaları, mükemmel butik otelleri, hamam ve kaplıca olanakları, balon turları, doğa gezileri, açık hava sinemaları, mağara dükkanları, doğal dereleri ve inleriyle gerçekten sonbahar için yaratılmış bir doğal güzellik ile karşı karşıya kalacaksınız.

3. İğneada

İğneada

Kırklareli yine metropolümüze çok yakın bir destinasyon. İğneada ise sonbahar aylarının yükselen yıldızı. Her yer orman. Her yer… Mavi ve turuncuyu hiç bu kadar doyasıya yaşamamışsınızdır. İğneada, 300 civarı kuş türü, 300’den fazla hayvan türü, 600’den fazla bitki çeşidi, onlarca deresi, onlarca bataklığı, binlerce sazlığı, 20’den fazla ufak göl ve göleti ile orman yürüyüşlerini en ilginç kılan yerlerden bir tanesi. Ancak belirtmekte fayda var, yağmuru bu romantik ve ilginç yürüyüşlerinizi engelleyecek kadar sıkıntı yaratmakta. Ayrıca bu yürüyüşlerde mutlaka rehber tutulması tavsiye ediliyor.

4. Karagöl

Karagöl

İzmir’de bulunan Karagöl, henüz turistlerle dolup taşan bir destinasyon değil. Ancak gerek ilkbahar, gerek sonbahar turizmlerinin gözdesi olmaya aday bir yer. İzmir’in Yamanlar Dağının eteklerinde bulunan Karagöl, sarı ve turuncu yapraklarıyla adeta bir sonbahar rüyası izlenimi veriyor. Ayrıca Karagöl’de çeşitli mağaralar, daha önceden belirlenmiş rotalar ile yürüyüş yolları ve açık-kapalı mekanarda yemek yiyebileceğiniz yerler bulunuyor. İzmir’den ulaşım Çanakkale yönünde seyahatiniz ile sağlanıyor. İstanbul’a ise uzak olmasına karşın, uçak + araç kiralama ile yolu kısaltabilirsiniz.

5. Odessa

Odessa

Ukrayna sahillerinin turizm şehri, sonbaharda da harika bir kaçamak vadediyor. Hem vizesiz, hem de pasaportsuz seyahat imkanı ile Odessa çok iyi bir alternatif oluyor. Üstelik ülkemizdeki rotaların bir çoğundan da daha kısa bir uçuş süresine sahip. Ukrayna denildiğinde akla soğuklar gelse de, Odessa sonbaharı genellikle kapalı ve yağmurlu geçiriyor. Bu sene ülkemizde de olduğu gibi biraz sıcak geçmekte. Turuncu yaprakların, masmavi Karadeniz ile buluştuğu Odessa’ya mutlaka gitmelisiniz. Üstelik sonbahar aylarında otel fiyatları yarı yarıya iniyor. Ayrıca belirtmeliyim ki, Odessa’da bir çok kültür ve sanat etkinliği de sonbahar aylarında yapılıyor.

6. Diğer Rotalar

Bu içeriği hazırlarken diğer rotalara da göz attım. Bir çok site Safranbolu, Amasra gibi kışın ziyaret edilecek yerleri de sonbahar rotaları olarak lanse etmişler. Ancak açık konuşmak gerekirse Safranbolu’nun sonbaharda bir ekstrasını göremedim. Yine Bodrum’u bu listeye dahil edenler, şuan Bodrum’da 35 derecede denize giriyor. Sonbahar denildiğinde akla romantizm geliyor. Yaz denildiğinde tatil, ilkbahar denildiğinde neşe gelmesi gibi. En azından benim için durum bu şekilde. Sonbaharda gezilecek yerler listemde ülkemizden bir çok rotayı da vermek istedim ancak yazı çok uzun olacaktı. Örneğin, yazın ziyaret edemeyeceğiniz kadar sıcak olan şehirler; Adana, Şanlıurfa ve Mardin’i mutlaka listenize alın. Yine Kocaeli’nin bir çok butik mesire yeri var. Sonbahar romantizmi yaşayayım derken de sırılsıklam ıslanıp gelmeyin, hava durumlarına iyi göz atın. İyi gezmeler!

4 Yorum

  1. Abant hep gitmek istemişimdir sanırım şuan içinde bulunduğumuz sonbahar mevsiminde gitmek şahane olacaktır. 🙂

  2. Odessa hiç aklıma gelmemişti, iyi oldu bu fikir. Şimdi baktımda uçak biletleride ucuz, kışa girdik diye herhalde. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu