Oyun

Starbound

Starbound incelemesi ile karşınızdayım. Bu oyunu tam 600 saat oynamış birisinden okumak eminim en mantıklı hareket olacaktır. Starbound Türkçe incelemesi ...

26 senelik hayatım boyunca en büyük hayranlık duyduğum, beni en çok heyecanlandıran ve en beğendiğim oyun ile tanışmaya hazır mısın? Starbound anlatmamla yetinecek bir oyun değil. O yaşanmak istiyor, sizi içine hapsetmek istiyor!

Selam arkadaşlar. Bugün 2014’e götürüyorum sizleri. Oyunumuz Starbound! Tarihin en uzun betası ile karşılaşmak nasıl bir duygu? Starbound 2013 yılında duyurulup 2014 yılında erken erişime açılmış bir oyun. 2016 ortalarında ise nihayet tam sürüme geçti. Şimdi size biraz oyunun temel özelliklerini ve yapısını anlatayım.

Starbound sandbox temeller üzerine kurulmuş bir RPG oyun. 2 boyutlu ve 16 bit grafikleriyle bizi atmosferine çekmeyi başaran en sağlam yapım! Oyundaki mevzu şu. Dünyamız yok oluyor ve kendimizi bir uzay gemisinde buluyoruz. Yakıtımız az tabi, en yakın gezegene iniyoruz ve macera başlıyor. Klasik sandbox mekanikleriyle burada karşılaşıyoruz. Görevler ve diyaloglar ise sıradan bir RPG oyuna göre çok daha kaliteli yazılmış. Oyunda eşya/envanter sistemi, silah ve araç gereç kullanımı, yakıt mekaniği, yiyecek ve konfor gibi ekstra mekanikler, craft mekanikleri… Kısaca her şey beklentimin de üzerinde.

Ben bu oyunu tam 600 saat oynadım!

Oyun online multiplayer olarak oynanabiliyor. Zaten esas kendinizi kaptıracağınız nokta da tam olarak burası. Arkadaşınızla beraber Canon in D müziği eşliğinde evinizi yaparken, askeri üslerden envanter toplarken, bölüm sonu canavarları yok ederken, daha önce hiç yaşamadığınız bir atmosfere tanıklık edeceksiniz.

Oyunda ırk sistemi, karakter özelleştirme ve kıyafet-zırh gibi ekstra araç gereç sistemi de harika durumda. Hatta, atmosferi olmayan gezegenlerde gezebilmeniz için sırtınıza oksijen üretici ekipmanı almanız gerekiyor. Maden sistemi ise Minecraft’ın ötesinde… Rubiumlar mı dersiniz, titanyumlar mı… Craft çeşitliliği ve yöntemleri yine zirve durumda. Ayrıca evinizi yaparken sağdan soldan eşya kırıp evinize götürebilme şansınız da bulunuyor.

Yavaşça toparlayayım. Starbound 3 senelik bir oyun olmasına rağmen, hala oyunun kendi müzikleri eşliğinde, geceden sabaha kadar oynayabileceğiniz nitelikte bir indie oyun. Yapımcı firmayı muhtemelen Stardew Valley’den tanıyorsunuz. Arkadaşınız da sizin gibi indie oyunları seviyor ise mutlaka alın ve sabahlayın! Ayrıca oyuna hala zaman zaman güncelleme de gelmekte.

 

0%

2 Yorum

  1. Starbound bende de var arkadaşım hediye olarak bana almıştı ama hiç detaylıca oynama fırsatım olmadı starbound u olan oyunu iyi kötü bilen birisi varsa oynamak isterim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu