Ürün İncelemeleri

SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi İncelemesi

SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi İncelemesi ile karşınızdayım. Giriş seviyesi bir oyuncu faresi olan bu oyuncu ekipmanları için tam bir...

Sonunda ilk ürün incelemem SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi İncelemesi olarak geldi! Öncelikle ürünü incelemem ve kullanmam için bana ulaştıranlara teşekkür ediyorum.

Öncelikle SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi, giriş seviyesi bir oyuncu faresi. Yani üst düzey işler beklememek gerekiyor. Ancak bir parantez açmak da lazım. SteelSeries Rival 100, güncel bir yazılım ve güncel özelliklerle geliyor. Yani giriş seviyesi diye SteelSeries markasının yenilikçi özelliklerinden faydalanılmamış değil. Örnek vermek gerekirse SteelSeries Prism RGB ILLUMINATION özelliği bulunuyor. Hatta en çok bu beni şaşırttı. Çünkü aynı sektördeki “yeşil” rakibi, bu özelliği Chroma adı altında pazarlıyor ve genelde normal bir fareyle, aynı özellikteki chroma fare arasında da yüksek fiyat farkı oluyor. Madem konuyu Prism özelliğinden açtık, size kısaca anlatayım.

İlgili Blog İçerikleri

SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi İncelemesi

Öncelikle SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi doğrudan SteelSeries Engine 3 ile eşleşiyor. Herhangi bir ek kurulum yapmanıza gerek kalmıyor. Bu yazılım aracılığıyla farenizde ışıklandırmayı, makro ihtiyacınız varsa yan buton konfigürasyonunu ve hız/hızlanma/çözünürlük özelliklerini değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca hızlı profil atayarak, günlük kullanımda makrolar şunlar olsun, League of Legends oynarken bunlar olsun deme şansınız doğuyor. En güzeli ise bahsettiğim Chroma’lardaki gibi, SteelSeries tarafından üretilen diğer oyuncu ekipmanları ile eşleştirip, hepsini aynı anda, aynı renk ile ışıklandırabiliyorsunuz. Uygulama tarafında da müzik ekolayzırı gibi meşhur özellikleri de konfigüre edip, SteelSeries oyuncu ekipmanlarının tamamı için ortak ve eş zamanlı ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi

Yazılım tarafını geçip biraz teknik özelliklere gireyim. Kutu içinde çıkan kılavuza göre 30 milyon tıklama ömrüne sahip sağ ve sol klik bulunuyormuş. Ben şahsen Razer Mamba Elite kullandıktan sonra bu oyuncu faresi bana biraz vasatın altında gelecek diye düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Tıklama kalitesi oldukça memnuniyet verici. Tepki süresi çok çok iyi. Counter-Strike: Global Offensive ve League of Legends testlerimden başarıyla çıktı klikler. Sol tarafta 2 makro tuşu bulunuyor. Eğer herhangi bir atama yapmazsanız, internette ileri-geri işlevi gören bu butonlara istediğiniz ayarlamayı yine yazılım üzerinden yapabiliyorsunuz. Tekerlek oldukça kullanışlı. Işığı da çok şık duruyor. Hassasiyeti ve frenlemesi de gayet memnun etti. Silah değiştirirken durmak istediğiniz anda duran bir tekerlek var diyebilirim. Razer Mamba Elite’de bile en çok yaşadığım problem, tekerleğin freni (dişlisi, tırtığı) tutmuyordu ve istediğim silahı geçebiliyordum. Bu SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi için böyle bir problem söz konusu değil. Tekerlekten iç kısma doğru bir de DPI yani çözünürlük değiştirmek için bir tuş bulunuyor. Bazı oyuncular oyun içinde dahi değiştirmek isteyebiliyor bunu. Özellikle ben de Heroes of the Storm’da bazı karakterleri oynarken çift çözünürlük kullanıyordum.

SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi

Skatezleri fena değil, eğer puan kıracaksam sadece buradan kırarım. Speed mousepad’e rağmen 4 senelik Mamba kayganlığını vermedi. Moba için iyi bir tercih olabilir belki ancak hıza ihtiyacınız varsa kesinlikle aşırı hızlı/pürüzsüz bir mousepad ihtiyacınız olabilir. Optik sensörü ise bana biraz basit geldi. Tabi ki giriş seviyesi bir oyuncu faresinin altında 4G sensör aramadım ancak biraz daha kaliteli bir donanım kullanılabilirmiş diye düşünüyorum. Tasarım tarafında ise oldukça büyük ve avucu dolduran bir tasarıma sahip. Parlak kaplaması biraz eli terletebiliyor ancak görüntü olarak harika bir oyuncu faresi karşımızda duruyor.

SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi

Eğer satın almak isteyip de şüphesi ya da sorusu olanlar bana ulaşırsa yardımcı olabilirim. Genel olarak fiyat/performans olarak mükemmel bir ürün. SteelSeries Rival 100 Oyuncu Faresi segmentinin bana kalırsa en iyi faresi. Üstelik ilk başta bahsettiğim güncel özelliklerin kullanılması, yazılımdan sınırsız şekilde faydalanılabilmesi gibi öne çıkan bir çok madde var. Ben sevdim, size de tavsiye ederim. Ancak dediğim gibi profesyonel bir oyuncu faresi donanımlarına sahip değil.

İnceleme Puanı

Performans - 86%
Kalite - 94%
Tasarım - 88%
Fiyat - 75%

86%

Puan

SteelSeries'tan gerçek bir F/P gaming mouse ürünü! Böylesine kaliteli ekipmanlar üreten bir markanın ucuz seviyedeki mouse'undan beklenmeyecek bir performans alınmakta.

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir