Oyun Blogu

Streamer Olmak İçin Gerekenler

Streamer Olmak İçin Gerekenler listesi hazırladım. Twitch yayını rehberi gibi güzel bir içerik oluşturdum.

Uzun zamandır rehber hazırlamadığımı farkettim. Twitch rehberi tadında, streamer olmak için gereken donanım, ekipman ve bilgisayar özellikleri için ufak bir rehber hazırladım. İyi okumalar.

Öncelikle bilgisayar özellikleri tarafından başlayalım. İşlemcinin çok güçlü olması gerekiyor. Özellikle Twitch tarafında OBS gibi bir yazılımla eğer yayın açmak istiyorsanız, görüntü işlemek için en önemli silahınız işlemciniz olacak. Bu konuda bir rehberim var; Open Broadcaster rehberi yazımdan okuyabilirsiniz. Nvidia Geforce Experience yazılımı ile yayın açarsanız görüntü işleme tarafında grafik kartınızı kullanabilirsiniz ancak bunun dışında genelde işlemci kullanılıyor. Nvidia Geforce Experience rehberi de yazdım. Gelelim işlemci için minimum özelliklere. Tekli çekirdek performansının üst düzey olması gerektiği gibi, çekirdek sayısına da ihtiyacımız oluyor. Bu yüzden eski nesil AMD işlemcilerde tavsiyem FX 8320 ve üzeri, yeni nesillerde ise Ryzen 5 ve üzeri. Intel tarafında ise tavsiye edebileceğim işlemciler i5 7600 ve üzeri. Yani Streamer olmak için biraz maddi anlamda cefanız olacak.

İlgili Blog İçerikleri

Twitch Rehberi

Grafik kartı tarafında ise ihtiyacınız olan şey GTX 770, 970,1070 ve üzeri bir ekran kartı. AMD tarafına çok hakim değilim, bu konuda bir bilene danışmanız gerek. Bellek olarak çok işlev avantajı sağlamasa da 8 GB genelde önerilir. Ancak bu konuda iyi bir anakart üzerinde yüksek saat hızına ulaşan bir bellek kullanırsanız, bellek miktarının çok da büyük bir önemi kalmayacaktır. Tavsiyem 2133 mhz dolaylarıdır. Ses kartı olarak kodlama çıkartacaksanız Creative Soundblaster serisi iyi. Depolama olarak herhangi bir artısı yok SSD’nin veya HDD’nin.

Ekipmanlar var sırada. Mutlaka ama mutlaka 2 monitör kullanın. Sohbet takibi çok çok önemli. Ayrıca yayını trollemeyecek kaliteli ve sessiz bir mekanik klavye oldukça iyi bir tercih olacaktır. Mikrofon olarak Blue markası, Senheiser markası ve Razer markası tavsiyemdir. Blue’nun Yeti ve Razer’ın Seiren modelleri oldukça popüler ancak siz siz olun, denemeden almayın. Ses olayı bambaşka bir şey, özelliklerden bağımsız. Kulaklık olarak bir kulak içi kulaklık işinizi görecektir. Fazla abartmaya gerek yok. Fare de oynadığınız oyuna göre değişkenlik gösteren bir konu. O yüzden sizi Profesyonel Oyuncu Faresi rehberi tarafına alalım.

Donanım ve ekipman bitti. Gelelim size vereceğim tavsiyelere. Mutlaka sosyal medya kullanımı için bir arkadaşınızı görevlendirin. Özellikle Facebook ve Instagram sayfalarıyla çeşitli karşılıklı anlaşmalar yapın. Öne çıkan bir özelliğinizi belirleyin ve onun üzerine oynayın. Abartı olmadan çekilişler ve etkinlikler yapın. Sohbeti daima okuyun ve söylenenlere cevap verin. Asla oyunda sinir hastası gibi davranmayın. En önemlisi de, asla ama asla kimseye küfür etmeyin.

Yeni yayıncılara şimdiden bol şanslar.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir