Girişimcilik

Sürpriz Kutu Satın Almak

Hızla yayılan bir girişimcilik projesi de sürpriz kutular. Kıyafetten oyuncağa birçok çeşidi bulunan kutu abonelikleri hakkında yazdım.

Son zamanlarda yurt dışından çok fazla girişim konsepti almaya başladık. Abonelik modeli de bunlardan bir tanesiydi. Hatta kutu aboneliği yazımı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Ancak bir başka konsept daha sektöre girmeyi başardı. O da sürpriz kutu satışı…

Sürpriz kutu nedir diye soracaklar için önce bir açıklama yapayım. Belirli bir fiyattan satılan ve içerisinden tavsiye edilen son kullanıcı fiyatlarına göre toplamda daha değerli ürün sepeti çıkan kutulara sürpriz kutu diyoruz. Yani bir örnek ile anlatmak gerekirse, siz bir giyim mağazasından bedeninizi seçerek bir kutu alıyorsunuz. Bu kutuya 79 TL ödüyorsunuz. Mağaza da size özel sürpriz ürünlerle sizin bedeninize ve cinsiyet seçiminize özel kutunuzu hazırlıyor. Aşağıda bir örnek bırakayım…

  1. M Beden Basic Tişört (19,90 TL)
  2. 34/32 Siyah Kot Pantolon (49,90 TL)
  3. M Beden Hoodie (39,90 TL)
  4. Sticker ve Bileklik (Satışı Yapılmaz)
  • Toplam Bedel: 109,70 TL
  • Sizin Ödeyeceğiniz Tutar: 79 TL

Yani 79 TL vererek 109,70 TL’lik ürün kazandınız. Peki neden 29,80 TL daha az verdiniz? Sizin açınızdan bakacak olursak, sevdiğiniz ya da beğendiğiniz renkteki tişörtü seçmediniz. Onun yerine mağaza size tişört verdi. Yani istediğiniz ya da ihtiyacınız olan kıyafetlere para harcamak yerine tamamen ihtiyaç dışı ekstra olarak ucuza almanın mutluluğu ile kıyafetler edindiniz. Mağaza tarafından bakacak olursak, evet daha fazla kâr elde edebilirdi ürünleri tek tek satarak. Üstelik kutu maliyeti ve kutu içi sürprizlerden de arınabilirlerdi. Ancak bunu yapmalarının, bu külfetin altına girmelerinin de bir sebebi var. İlki stok eritmek. Örneğin M Beden Hoodie’den stok fazlaları var. Mevsim değişti ve satılmıyor. Yeni sezon ürünleri geldiğinde zaten fiyat kıracaklar. Bunun yerine kutulara bol bol Hoodie koyarak işi çözüyorlar. İkinci olarak insanları “oyunlaştırma” tekniği ile kendilerine bağlıyorlar. Bunun bir çok yerde örneğini gördük. Özellikle de eski girişimlerdeki inovasyonlarda.

Yani bu sürpriz kutu işi aslında bakarsanız her iki taraf için de kârlı. Bunu konseptlere ayırıp yapanlar ise muhtemelen başarılı olacaklar. Bu konuda yakında ülkenin önde gelen girişimlerinden bir tanesi, büyük bir atılım yapacak. Oyuncu sürpriz kutusu çıkaracak bu girişime dair gelişmeleri de yakında anlatıyor olacağım. Umarım beğenmişsinizdir, bir sonraki girişim blogu yazısında görüşmek üzere, hoşçakalın.

2 Yorum

  1. içinde sürpriz olan şeyler çok çekici geliyor. örneğin oyunlarda son dönemlerde “kutu açma” mevzusu 😀

  2. Bu sitede en beğendiğim incelemelerin başında da kutu aboneliği incelemeleri geliyor 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu